SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ceny paliw w detalu powinny spaść o 2-3 grosze w najbliższym tygodniu

Po serii obniżek cen paliw w hurcie, w tym tygodniu część operatorów wprowadziła niższe ceny na benzynę bezołowiową 95 i olej napędowy. W kolejnym tygodniu prawdopodobne dalsze 2-3 groszowe obniżki, a później stabilizacja cen., podało Biuro Maklerskie Reflex w raporcie tygodniowym.

Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw


Euro 95 Superplus 98 ON LPG
PKN Orlen 4,35 4,58 3,87 2,1
St. Lotos 4,35 4,6 3,87 2,09
Koncerny 4,35
3,88 2,12
prywatni 4,33 4,55 3,83 2,08
średnia 19-11-2009 4,34 4,56 3,85 2,09


Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex
Po serii obniżek cen paliw w hurcie, w tym tygodniu część operatorów wprowadziła niższe ceny na benzynę bezołowiową 95 i olej napędowy. W kolejnym tygodniu prawdopodobne dalsze 2 - 3 groszowe obniżki, a później stabilizacja cen.

Obecnie taniej zatankujemy głównie na stacjach, gdzie do tej pory paliwo było najdroższe. Skala obniżek jest zróżnicowana, od 2 do 10 groszy na litrze. Uwzględniając jednak fakt, że na niektórych stacjach w tym tygodniu paliwo jeszcze drożało, to średnie ceny Eurosuper 95 i diesla są niższe jedynie o 3 grosze na litrze niż przed tygodniem i wynoszą odpowiednio 4,34 i 3,85 zł/l.

Mniejsze wahania cen obserwujemy w przypadku LPG. Średnia cena spadła o 1 grosz na litrze, do poziomu 2,09 zł/l. To oznacza, że jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, szczyt cen autogazu już osiągnęliśmy.

Kolejny tydzień z rzędu ceny ropy naftowej pozostały w konsolidacji 76-81 $ i sytuacja taka może utrzymać się jeszcze jakiś czas. Rynek zdaje się czekać na jakieś informacje, które pozwoliłyby wybić się w górę, co z punktu widzenia technicznego jest nadal możliwe. Obecna konsolidacja póki co wygląda na przerwę i korektę w dalszych wzrostach surowca, tym samym wzrost cen do poziomu 86$ jest nadal bardzo prawdopodobny.

Każdorazowy większy spadek cen jest wykorzystywany jako okazja do kupna, a rynek próbuje wyceniać poprawę koniunktury i wzrost konsumpcji ropy w dłuższym okresie. Poza tym nadal możliwe jest dalsze osłabienie dolara w długim okresie. OECD prognozuje, że dla 30 najbardziej rozwiniętych państwach świata przyszły rok będzie początkiem wyjścia ze światowej recesji. PKB USA zwiększy się w przyszłym roku o 2,5 %., a w 2011 r. o 2,8 %. W 16 państwach strefy euro wzrost PKB wyniesie odpowiednio 0,9 % i 1,7 %. Obecne szacunki są znacznie lepsze od ostatnich. Wzrost PKB ma podstawowe znaczenie dla wzrostu konsumpcji ropy w długim okresie. Tak więc automatycznie szacunki zwiększenia tempa wzrostu PKB przekładają się na oczekiwania zwiększenia światowej konsumpcji ropy.

W mijającym tygodniu znacznie różniły się co do skali informacje o spadku zapasów ropy w USA podane przez Amerykański Instytut Paliw i Departament Energii. Raport DoE nie potwierdził dużego spadku zapasów ropy. Amerykański Departament Energii podał, że zapasy ropy spadły 0,9 mln bbl, choć rynek po wstępnych informacjach Amerykańskiego Instytutu Paliw o spadku zapasów ropy aż 4,3 mln bbl oczekiwał znacznie wyższej skali spadku zapasów. Kiedy dane Departamentu Energii w USA rozczarowały i cofnęły się indeksy akcji druga połowa mijającego tygodnia upłynęła pod znakiem spadków cen ropy. Globalny poziom zapasów ropy, benzyn i destylatów pozostaje nadal wysoki. Co prawda konsumpcja produktów ropopochodnych w USA wzrosła w ostatnim tygodniu 1% do poziomu 18,5 mln bbl/d, tak w porównaniu z rokiem poprzednim nadal jest 4% niższa. Kolejną instytucją, która zrewidowała w górę prognozy zmian konsumpcji ropy ze względu na słabego dolara i wyższy od oczekiwań wzrost popytu w Chinach jest szwajcarski bank UBS AG. Oczywiście przekłada się to bezpośrednio na prognozy cenowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny paliw w detalu powinny spaść o 2-3 grosze w najbliższym tygodniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl