SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cezary Łazarewicz przegrał sprawę o "Hienę Roku". Będzie apelacja

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w całości powództwo Cezarego Łazarewicza o ochronę dóbr osobistych przeciwko Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Łazarewicz pozwał SDP za nominację do "Hieny Roku". Teraz zapowiada apelację.

Cezary Łazarewicz, fot. newsweek

Cezary Łazarewicz, fot. newsweek

SDP nominowało Łazarewicza do „Hieny Roku” za tekst, w którym analizował prywatne życie ojca Lecha i Jarosława Kaczyńskich - Rajmunda Kaczyńskiego. Artykuł ukazał się w “Newsweeku” w lipcu ub.r. Władze SDP uznały, że to tekst "głęboko ingerujący w prywatne życie" i został "napisany pod tezę polityczną, mającą w efekcie uderzyć w lidera opozycji oraz dobrą pamięć o nieżyjącym Prezydencie RP" .

Łazarewicz uznał, że nominacja do “Hieny Roku” to dla niego obelga i pozwał SDP o ochronę dóbr osobistych. Dziennikarz domagał się przeprosin oraz wpłaty 20 tys. zł na rzecz Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów (więcej na ten temat).

Sąd okręgowy uznał jednak, że poprzez nominację do “Hieny Roku” nie zostały naruszone dobra osobiste dziennikarza, a Łazarewicz nie doznał żadnej krzywdy. Sąd stwierdził też, że dziennikarz jest osobą publiczną i musi liczyć się ze wzmożona krytyką pod jego adresem. Ponadto, sąd zgodził się z argumentacją pełnomocnika SDP, że uznanie roszczeń dziennikarza dążyłoby do ograniczenia debaty publicznej. W ustnej argumentacji porównał też polską "Hienę Roku" do "Malin" - antyoskarów przyznawanych w Stanach Zjednoczonych.

- Jestem wstrząśnięty uzasadnieniem przedstawionym przez sąd - mówi Wirtualnemedia.pl Cezary Łazarewicz, obecnie dziennikarz “Wprost”. - Sąd uznał, że to było prawo do krytyki. Zgadzam się, że każdy może krytykować mój tekst. Uznałem jednak, że posługiwanie się wobec mnie słowem “Hiena” było próbą linczu, odebrania mi godności i podstaw do wykonywania zawodu. Są osoby, które przestały ze mną rozmawiać z tego powodu - mówi nam dziennikarz.

Łazarewicz zapowiada, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku, odwoła się od niego do sądu apelacyjnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cezary Łazarewicz przegrał sprawę o "Hienę Roku". Będzie apelacja

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Adam
Wolałbym rękę stracić niż Łazarewiczowi ją podać. A wy? Czy również jesteście porządnymi ludźmi?
87 32
odpowiedź
User
kamil
Nagroda Hiena Roku to jest plucie na prawdziwych dziennikarzy.
23 72
odpowiedź
User
BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ
Szkoda ze tylko niektóre osoby.
12 12
odpowiedź
User
sztos
To nie jedyny przegrany ostatnio proces przez Łazarewicza. Rozumiem, że Latkowski ma słabość do facetów z wyrokami w tym swoim periodyku?
16 18
odpowiedź
User
dex
hiena to hiena i sądy są do tego niepotrzebne....
68 17
odpowiedź