SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Chcemy radia!!!"

Opozycjonistka z Białorusi: niezależne radio bardzo potrzebne

"Na Białorusi nie ma wolności słowa, prawda nie może dotrzeć do ludzi" - oświadczyła Touscik w poniedziałek na konferencji prasowej w Lublinie.

W czwartek europoseł Bogdan Klich (PO) poinformował, że grupa deputowanych m.in. z Polski, Litwy i Łotwy złożyła w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji w sprawie stworzenia sieci rozgłośni radiowych, które nadawałyby z krajów ościennych programy dla Białorusi, służące demokratyzacji tego kraju.

"Takie niezależne radio nie mogłoby nadawać z Białorusi, bo zostałoby zamknięte. Musi być za granicą. Będziemy z nim współpracowali" - zadeklarowała Touscik.

Irina Touscik jest koordynatorką ds. praw człowieka w białoruskim opozycyjnym ruchu młodzieżowym "Żubr". Wraz z opozycjonistami z Czeczenii i Turkmenistanu gości w Polsce na zaproszenie Amnesty International.

"Podróżujemy po różnych państwach europejskich, aby opowiadać o łamaniu praw człowieka w naszych ojczyznach" - powiedziała.

Według Touscik, na Białorusi ludzie niewygodni dla władzy znikają bez śladu, służby bezpieczeństwa stosują tortury, społeczeństwo jest rusyfikowane, wybory fałszowane. "Potrzebujemy pomocy od krajów Europy" - argumentowała.

Jej zdaniem, brak wolności słowa to podstawowy problem opozycji i społeczeństwa białoruskiego.

"Została tylko jedna niezależna gazeta +Narodnaja Wola+, ale spodziewamy się, że i ona wkrótce zostanie zamknięta przez władze. Nasza organizacja wydaje niezarejestrowane pismo, które jest rozdawane na ulicach. Ludzi rozdających je spotykają represje. Są zatrzymywani, nawet na 15 dni i muszą płacić wysokie kary
pieniężne" - powiedziała.

Touscik ma 23 lata. Studiowała język i literaturę białoruską, ale na trzy miesiące przed ukończeniem studiów została wydalona z Uniwersytetu Pedagogicznego w Mińsku.

"Oficjalnym powodem było to, że nie przystąpiłam do egzaminów w terminie. Tak naprawdę chodziło o działalność opozycyjną i opublikowanie artykułu w +Narodnoj Woli+" - powiedziała.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Chcemy radia!!!"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl