SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukraińska telewizja i radio w Chersoniu przywrócone dzięki sprzętowi od "polskich kolegów" z Emitela

Dzięki polskiemu sprzętowi, przekazanemu przez spółkę Emitel, udało się przywrócić ukraińską telewizję i radio w wyzwolonym od wojska rosyjskiego Chersoniu na południu Ukrainy - podała w sobotę ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

Ukraińcy świętujący odzyskanie kontroli nad ChersoniemUkraińcy świętujący odzyskanie kontroli nad Chersoniem

Sygnał jednego z ukraińskich kanałów telewizyjnych i programu ukraińskiego radia przywrócono w Chersoniu i okolicznych miejscowościach. Zaznaczono, że dzięki temu Ukraińcy na wyzwolonym terytorium mogą otrzymywać sprawdzone informacje na temat przebiegu działań zbrojnych i sytuacji w kraju.

"Udało się to zrobić dzięki nowym silnym nadajnikom, które przekazali Koncernowi Radiofonii, Radiokomunikacji i Telewizji polscy koledzy, firma Emitel SA" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, specjaliści koncernu kilka dni przed wyzwoleniem prawego brzegu obwodu chersońskiego zainstalowali nadajnik o mocy 4 kW w obwodzie mikołajowskim, niedaleko linii rozgraniczenia.

 

"Obecnie nadajemy tylko jeden program ukraińskiej telewizji i radia, ponieważ pierwszorzędnym zadaniem było dla nas, by jak najszybciej zapewnić Ukraińcom dostęp do informacji" - wyjaśnił dyrektor techniczny koncernu Serhij Semerej.

"Dziękujemy naszym polskim partnerom za sprzęt, który umożliwił przywrócenie ukraińskiej telewizji i radia na wyzwolonych terytoriach" - podkreślił

Czym zajmuje się Emitel

Emitel to przede wszystkim operator radiofuzyjny i radiotelekomunikacyjny, odpowiada za emisję m.in. wszystkich ogólnopolskich multipleksów cyfrowej telewizji i radia. W ub.r. zwiększyła swoje skonsolidowane przychody o 8,3 proc. do 485,91 mln zł, z czego 207,7 mln zł pochodziło od Telewizji Polskiej i Cyfrowego Polsatu, najmocniej obecnych w naziemnej telewizji. Osiągnęła 112,94 mln zł zysku netto, dużo więcej niż łącznie we wcześniejszych dwóch latach.

Obecnie Emitel należy jeszcze do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners, który przejął firmę pod koniec 2013 roku.

Przy czym firma jest w trakcie zmiany właściciela - na początku br. jej przejęcie ogłosił brytyjski fundusz inwestycyjny Cordiant Digital, który wycenił go na 352 mln funtów. W marcu transakcję zaakceptował prezes UOKiK, do jej finalizacji potrzeba jeszcze zgody rządu, ponieważ Emitel od ponad trzech lat jest na liście spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Zełenski: historyczny dzień - odzyskujemy Chersoń

Dziś jest historyczny dzień, Ukraina odzyskuje południe swego kraju i Chersoń - powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Wyjaśnił, że w Chersoniu są oddziały sił specjalnych, a armia zaczyna wkraczać do miasta.

"Dziś jest historyczny dzień. Odzyskujemy południe naszego kraju, odzyskujemy Chersoń. Nasi obrońcy są teraz na przedmieściach, brakuje już całkiem niewiele, zaczynamy już wkraczać (do Chersonia). Ale oddziały specjalne są już w mieście" - powiedział Zełenski. Podkreślił, że mieszkańcy Chersonia czekali na wyzwolenie i "nigdy nie wyrzekali się Ukrainy".

Ukraiński prezydent poinformował, że w Chersoniu rozpoczną się teraz "działania stabilizacyjne", w tym rozminowywanie. "Okupanci pozostawili bardzo wiele min i ładunków wybuchowych, szczególnie na ważnych obiektach" - wskazał. Zełenski powiedział, że rozminowywanie jeszcze się nie zaczęło i że na tym etapie nie można zapewnić dziennikarzom dostępu do Chersonia. "Trzeba rozminować przynajmniej podstawowe instalacje, sprawdzić najważniejsze obiekty" - tłumaczył. Zapowiedział, że "w ślad za obrońcami idą policjanci, saperzy, ratownicy i energetycy", a do Chersonia "wraca życie".

 

"Oddzielnie chcę zwrócić się do tych żołnierzy rosyjskich, najemników, kolaborantów, którzy zostali porzuceni (przez Rosjan) w Chersoniu i innych miastach na południu. Jedynym ratunkiem dla was jest oddanie się do niewoli" - zaapelował prezydent.

Zapewnił, że "Ukraina przyjdzie" do swych obywateli również w innych okupowanych miastach. "Dzięki naszej sile na polu walki i w dyplomacji odbudujemy integralność terytorialną naszego państwa" - oświadczył Zełenski.

Dołącz do dyskusji: Ukraińska telewizja i radio w Chersoniu przywrócone dzięki sprzętowi od "polskich kolegów" z Emitela

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abo
Eksport trwa. No i tam diesel po 2,60 a u nas po 7,8!
odpowiedź