SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Chińscy hakerzy ukradli dziesiątki milionów dolarów pomocy covidowej

Chińscy hakerzy ukradli od 2020 roku dziesiątki milionów dolarów ze środków na łagodzenie skutków pandemii Covid-19 w USA – oświadczyła w poniedziałek amerykańska Secret Service. Według stacji NBC ich łupem padły fundusze na pożyczki i zasiłki w kilkunastu stanach.

Fot. Pixabay Article

Secret Service nie podała żadnych dodatkowych szczegółów, ale potwierdziła doniesienia NBC, według których kradzieży dokonała chińska grupa hakerska określana jako APT41 lub Winnti – podała agencja Reutera.

Według NBC hakerzy ukradli co najmniej 20 mln dolarów z funduszy publicznych przeznaczonych na pomoc dla obywateli USA w radzeniu sobie z gospodarczymi skutkami pandemii. To pierwszy potwierdzony przez rząd USA przypadek wyłudzenia takich funduszy wiązany z zagraniczną grupą przestępczą wspieraną przez państwo – twierdzi amerykańska stacja.

Chińska ambasada w USA nie odpowiedziała jak dotąd na prośbę o komentarz w tej sprawie. Wcześniej chińskie władze wielokrotnie zaprzeczały oskarżeniom o prowadzenie lub wspieranie ataków hakerskich wymierzonych w instytucje w innych krajach. Pekin utrzymuje, że Chiny również są ofiarą, a nie sprawcą przestępczości w cyberprzestrzeni.

Według Reutera APT41 to grupa cybeprzestępców dokonujących zarówno ataków wspieranych przez państwo, jak i włamań z motywem zarobkowym. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości oskarżyło w 2020 roku kilku członków grupy o szpiegowanie ponad 100 firm, w tym producentów oprogramowania, dostawców usług telekomunikacyjnych i platform społecznościowych.

Ówczesny zastępca prokuratora generalnego USA Jeffrey Rosen oskarżał rządzącą Chinami Komunistyczną Partię Chin (KPCh) o zapewnianie bezpieczeństwa cyberprzestępcom, którzy atakują cele za granicą i przynoszą korzyści Pekinowi.

  • Więcej informacji:
  • Haker

Dołącz do dyskusji: Chińscy hakerzy ukradli dziesiątki milionów dolarów pomocy covidowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl