Chiński bloger pójdzie na osiem miesięcy do więzienia za wpisy o starciu z Indiami

Chiński sąd skazał blogera Qiu Ziminga na osiem miesięcy więzienia za „znieważenie męczenników”, jak oceniono jego wpisy na temat zeszłorocznej potyczki pomiędzy chińskimi a indyjskimi żołnierzami w Himalajach.

pap/jd
pap/jd
Udostępnij artykuł:

Według państwowego dziennika „Global Times” jest to pierwszy wyrok wydany za takie przestępstwo, odkąd w 2018 roku dopisano je do kodeksu karnego. Za szarganie dobrego imienia bohaterów i męczenników grożą teraz w Chinach trzy lata więzienia.

38-letni bloger, którego profil w sieci społecznościowej Weibo obserwuje 2,5 mln użytkowników, musiał również opublikować przeprosiny – podała gazeta.

Chiński bloger skazany

Sąd przyznał rację prokuratorom z miasta Nankin, którzy oceniali, że Qiu „złośliwie zniekształcił prawdę” na temat potyczki z czerwca 2020 roku w sposób uwłaczający czterem poległym w niej chińskim żołnierzom, pośmiertnie odznaczonym za bohaterską obronę granicy.

Bitwa w dolinie rzeki Galwan była najpoważniejszym incydentem na spornej granicy chińsko-indyjskiej od około 50 lat. Nie padły strzały, ale w walce na pięści, kamienie i metalowe pręty zginęło 20 żołnierzy indyjskich, a także – według oficjalnych informacji Pekinu – czterech żołnierzy chińskich.

Qiu, lepiej znany pod pseudonimem La Bi Xiaoqiu, porównał starcie do gry wideo i zakwestionował oficjalny bilans ofiar śmiertelnych po stronie chińskiej – informował wówczas chiński portal Sixth Tone. Jego wpisy zostały usunięte z sieci.

Indyjskie media spekulowały wcześniej, że w starciu zginęło nawet 40 żołnierzy chińskich, ale Pekin długo nie ogłosił konkretnego bilansu strat po swojej stronie. Dopiero w lutym br. władze ChRL ogłosiły, że zginęło czterech chińskich żołnierzy.

pap/jd
Autor artykułu:
pap/jd
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Dziennikarz Meczyków doznał udaru. "Może ktoś potraktuje to jak przestrogę"

Dziennikarz Meczyków doznał udaru. "Może ktoś potraktuje to jak przestrogę"

Świąteczna piosenka Radia 357 z  teledyskiem. Zobacz "Karpia pięciolatka"

Świąteczna piosenka Radia 357 z teledyskiem. Zobacz "Karpia pięciolatka"

Właściciel TVN wdraża nowe rozwiązania telewizji hybrydowej na kanałach naziemnych

Właściciel TVN wdraża nowe rozwiązania telewizji hybrydowej na kanałach naziemnych

Disney+ rozszerza w Europie zasięg planu z reklamami

Disney+ rozszerza w Europie zasięg planu z reklamami

CyberRescue pomoże klientom Banku Pekao uniknąć cyberoszustwa przed świętami
Materiał reklamowy

CyberRescue pomoże klientom Banku Pekao uniknąć cyberoszustwa przed świętami

Odchodzi szef działu wideo gry-online.pl. "Nie mogłem się na to zgodzić"

Odchodzi szef działu wideo gry-online.pl. "Nie mogłem się na to zgodzić"