SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pekin ujawnia algorytmy chińskich Big Techów. Na liście Alibaba, Tencent i Baidu

Chiński regulator internetu ujawnił algorytmy stosowane przez lokalnych graczy Big Tech. Pekin podał publicznie, jak Alibaba, Douyin, Tencent i Baidu prowadzą działalność oraz sterują treściami dla użytkowników.

Komunistyczny regulator internetu w Pekinie, Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała informacje o algorytmach, jakie niektóre z największych krajowych firm technologicznych wykorzystują do działania swoich usług.

Algorytmy dla każdego

CAC zażądał informacji na temat algorytmów Big Techów w marcu 2021 r., wówczas przedstawił tę decyzję jako sposób na oczyszczenie internetu i umożliwienie konsumentom zrozumienia, dlaczego widzą pewne treści, a tym samym co kształtuje ich opinie i wybory. Aby umożliwić firmom ujawnienie pożądanych informacji o algorytmach, uruchomiono system składania wniosków.

Teraz regulator opublikował listę 30 algorytmów, w tym krótkie opisy kodu używanego przez takie firmy jak Alibaba, ByteDance, Tencent, Baidu i inne, w ich aplikacjach i usługach internetowych. CAC obiecał, że wkrótce pojawi się więcej publikacji na ten temat.

Czytaj także: Apple ulega Chinom. Każe oznaczać produkty "Made in Taiwan, China"

Lista ujawniła, że firma Baidu zajmująca się m.in. wyszukiwaniem informacji w internecie ma algorytm, który ocenia zagrożenia bezpieczeństwa stwarzane przez treści zamieszczane na jej stronie, w internetowej Encyklopedii, na forum internetowym Tieba i w innych usługach. Algorytm pomaga pracownikom określić, co zasługuje na przeczytanie i ewentualne usunięcie.

Douyin, należąca do ByteDance chińska odmiana TikToka, zastosowała rekomendacje grafik, filmów, produktów i usług, a także poleca treści na podstawie danych behawioralnych użytkowników z kliknięć, czasu zaangażowania, polubień i komentarzy. Algorytmy są również wykorzystywane do włączania niestandardowych treści do filmów, nagłówków wiadomości i rekomendacji produktów. To ostatnie jest znaczące, ponieważ algorytmy Douyin wytworzyły ogromne zaangażowanie konsumentów dla treści. W miarę jak firma przechodzi do segmentu e-commerce, skuteczność jej algorytmów rekomendacji staje się kluczowa.

Należąca do Alibaby witryna e-commerce Tmall stosuje z kolei algorytmy sortowania, aby uszeregować produkty przy użyciu kliknięć użytkownika, zakupów, wielkości sprzedaży i innych danych.

Jeśli chodzi o platformę WeChat firmy Tencent, spersonalizowane algorytmy są stosowane do rekomendacji informacji zebranych na podstawie historii przeglądania stron przez użytkownika, tego, jakie treści internauta ogląda, oraz innych danych, a to skutkuje rekomendowanymi treściami graficznymi, tekstowymi i wideo.

Czytaj także: Metaverse w Chinach będzie podlegał kontroli państwa

Według obserwatorów rynku, wymóg przedstawienia szczegółów dotyczących algorytmów pojawił się po tym, gdy Pekin przekonał się, jak opinia publiczna na Zachodzie została ukształtowana przez automatycznie pojawiające się treści.

Dołącz do dyskusji: Pekin ujawnia algorytmy chińskich Big Techów. Na liście Alibaba, Tencent i Baidu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl