SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chomikuj.pl: nie jesteśmy serwisem pirackim

Właściciel Chomikuj.pl poinformował, że w kwietniu br. złożył pozew sądowy przeciw Polskiej Izbie Książki za określanie serwisu mianem pirackiego. Zdaniem firmy właśnie dlatego Izba akurat teraz zapowiada wytoczenie pozwu zbiorowego za naruszanie praw autorskich.

Chomikuj.pl

Chomikuj.pl

Polska Izba Książki w piątek poinformowała, że zebrała kilkanaście firm (głównie wydawnictw książkowych), które złożą przeciw Chomikuj.pl pozew zbiorowy. Wydawcy uważają, że serwis, umożliwiając udostępnianie elektronicznych wersji ich publikacji, naraża je na duże straty. Wydawnictwa nie oczekują rekompensat finansowych od Chomikuj.pl, natomiast domagają się zakończenia działalności portalu w obecnej formie.

W odpowiedzi na te zarzuty przedstawiciele FS File Solutions Ltd., zarejestrowanej na Cyprze spółki kontrolującej Chomikuj.pl, podkreślają, że zawsze usuwają w serwisu materiały, jeśli otrzymają informację, że naruszają one prawo autorskie. Zaznaczają przy tym, że zgodnie z unijną dyrektywą o handlu elektronicznym nie mają obowiązku samodzielnego wyszukiwania takich treści. - W ciągu ostatnich dwóch lat na podstawie 18 tys. zgłoszeń usunęliśmy ponad 13,5 mln plików, które wydawcy wskazali nam jako nielegalne - podaje Piotr Hałasiewicz, rzecznik serwisu.

Chomikuj.pl narzeka na słabą współpracę z Polską Izbą Książki w zakresie walki z piractwem. Zdaniem przedstawicieli serwisu osoby z PIK-u spotkały się z nimi w tej sprawie tylko raz, dwa lata temu. - Wyjaśniliśmy PIK-owi, jakie jest nasze podejście do piractwa oraz wyraziliśmy chęć współpracy przy rozwoju działającej już obecnie platformy wydawców - opisuje Hałasiewicz. Dodaje jednak, że Izba nie odpowiedziała już na propozycje kolejnego spotkania w tej sprawie.

Przedstawicielom Chomikuj.pl nie podoba się, że PIK określa serwis jako piracki i zapowiada jego zamknięcie. Podkreślają, że na stronie Izby od dwóch lat znajduje się pismo zawierające takie sformułowania i mimo ich próśb nie zostało zdjęte. Właśnie dlatego spółka zarządzająca Chomikuj.pl 23 kwietnia br. złożyła przeciw PIK-owi pozew sądowy. W opinii przedstawicieli serwisu niedawna zapowiedź pozwu zbiorowego wydawców przeciw portalowi to tylko próba odwrócenia uwagi od procesu. Pierwszą rozprawę w nim wyznaczono na początek sierpnia.

- Chomikuj.pl nie jest firmą hostingową, gdzie ludzie przechowują swoje dane i wymieniają się tymi danymi - argumentuje w rozmowie z PAP Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki i wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. Wyjaśnia, że firma hostingowa nie pobiera opłat za transfer danych, a jedynie za udostępnienie miejsca na dysku. Tymczasem na Chomikuj.pl nie płaci się za przechowywanie, lecz za pobranie pliku o rozmiarze większym niż 2 MB.

- My z pewnym przymrużeniem oka patrzymy na tych, którzy ściągają, bo nie uda nam się tego procederu powstrzymać. Inna sprawa jest jednak z tymi, którzy te treści udostępniają i zarabiają na tym pieniądze. Takie nadużywanie prawa jest niedopuszczalne - dodaje Albin.

"Pozwałem Polską Izbę Książki w związku z komunikatem, który izba opublikowała i ciągle utrzymuje na swoich stronach. W nim Chomikuj.pl zostało nazwane serwisem pirackim, tudzież stosującym praktyki pirackie" - wyjaśnił Hałasiewicz. W trakcie rozpatrywania pozwu - jak powiedział przedstawiciel serwisu - sąd rozstrzygnie kwestię, "czy Chomikuj.pl jest serwisem legalnym, czy jest serwisem pirackim, czy dopuszcza się jakichś działań nielegalnych".

Chomikuj.pl będzie domagać się na drodze sądowej usunięcia komunikatu ze strony internetowej Polskiej Izby Książki oraz opublikowania przeprosin. - Nie może tak być, żeby legalnie działający serwis był nazywany przez organizację, która powinna ułatwiać prowadzenie biznesu swoim członkom, serwisem pirackim - przekonuje Piotr Hałasiewicz. - Nie chcemy być dłużej chłopcem do bicia, chcemy walczyć o swoje prawa - dodaje. Jego zdaniem to sąd w trakcie procesu rozstrzygnie czy Chomikuj.pl jest serwisem legalnym czy pirackim i czy dopuszcza się jakichś nielegalnych działań.

Przypomnijmy, że w maju br. Chomikuj.pl odwiedziło 6,1 mln użytkowników (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz szczegółowe dane). Portal jest zdecydowanie najpopularniejszym w Polsce serwisem z plikami (lub linkami do nich) udostępnianymi przez internautów, mając kilkakrotnie więcej użytkowników niż strony takie jak Peb.pl, Precyl.pl czy Rapidshare.com (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Chomikuj.pl: nie jesteśmy serwisem pirackim

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
No pewnie, że nie! To użytkownicy Chomika są piratami, nie serwis. :)
odpowiedź
User
mati
Oczywiście, oni są jedynie serwisem paserskim.
odpowiedź
User
wtopa
na tej samej zasadzie co youtube czy vimeo. słabością chomika jest słaba promocja narzędzi do usuwania plików przez właścicieli praw autorskich. swoją drogą, gdyby z nich korzystano tak jak na y2b to na chomiku zostałyby co najwyżej notatki z wykladów...
odpowiedź
User
account
Każą sobie płacić za korzystanie. Jakie piractwo!?
odpowiedź
User
Marcin
Najgorsze pijawy!
odpowiedź