SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy oczekują, by rząd bardziej skupiał się na gospodarce i przyszłości Polski niż na historii

44 proc. Polaków oczekuje od polskiego rządu, by w swoich działaniach bardziej skupiał się na gospodarce i przyszłości Polski - wynika z badania serwisu ciekaweliczby.pl. Tylko 5 proc. ankietowanych uważa, że rządzący powinni więcej uwagi poświęcić przeszłości i historii naszego kraju.

Mateusz Morawiecki, fot. KPRMArticle

Z nowego badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna wynika, że 29 proc. Polaków chce, by rząd dbał o przyszły rozwój gospodarczy, ale bez zaniedbywania polityki historycznej. Najwięcej badanych oczekuje od PiS poświęcenia większej uwagi sprawom gospodarczym i rozwojowi Polski. Niewielki odsetek (5 proc.) sądzi, że potrzebne jest większe skupienie się na polityce historycznej. Zdania na temat kierunków działania rządu nie ma 22 proc. badanych.

Najwięcej zwolenników skupienia się na sprawach gospodarczych jest wśród elektoratu PO (69 proc.) oraz PiS (31 proc.).  Wśród osób, które uważają, że żadna partia ich nie reprezentuje, 38 proc. chciałoby większego skupienia się przez rząd na gospodarce i przyszłym rozwoju kraju.

Prawie połowa zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (49 proc.) oczekuje, by rząd dbał o przyszły rozwój gospodarczy, ale bez zaniedbywania polityki historycznej. Za tym postulatem opowiada się 17 proc.  zwolenników Platformy Obywatelskiej i 24 proc. osób, które nie utożsamiają się z żadną partią.


Taki sam odsetek głosujących na PO i PiS - 3 proc. - jest zgodnych, że rząd powinien więcej uwagi poświęcić przeszłości i historii Polski.

- Tak jak w życiu prywatnym patrzenie w przyszłość pomaga nam się rozwijać, tak w sferze państwowej sprzyja rozwojowi kraju. Nadmierne skupianie się na przeszłości i historii może powodować, że straci się z oczu to, co ważne i potrzebne dla obecnych  i przyszłych pokoleń – mówi Alicja Defratyka autorka projektu ciekaweliczby.pl

Badanie pokazuje, że większość Polaków (64 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że rząd zbyt wiele uwagi poświęca historii i przeszłości Polski. Uważa tak 82 proc. sympatyków PO, ale również większość zwolenników PiS – 65 proc.

- Wyniki badania wskazują, że dalsze zwiększanie nacisku na wątki historyczne na pewno nie przysporzy obecnemu rządowi sympatii i nawet jego własny elektorat przyjąłby z ulgą nieco odwilży w tym zakresie - komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska N=1054 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 9 - 12 marca 2018. Metoda: CAWI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy oczekują, by rząd bardziej skupiał się na gospodarce i przyszłości Polski niż na historii

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Analityk
Ale na gospodarce trzeba się znać a nie prowadzić sam PR. Natomiast w Rządzie nie ma człowieka z długoletnią praktyką przemysłową. Tego nie zastąpi najlepsza skończona Uczelnia zagraniczna. Niestety, Teoretyczny Kraj w którym dominuje niekompetencja.
odpowiedź
User
!
Jak można się zajmować czymś, o czym się nie ma pojęcia, bo umie się tylko psuć, jątrzyć, obrażać i bezwstydnie brać kasę.
odpowiedź