SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CMWP wspiera apel o przywrócenie fotoreportera Andrzeja Grygiela do PAP

Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich poparło apel o wznowienie przez Polską Agencję Prasową zakończonej niedawno współpracy z fotoreporterem Andrzejem Grygielem. - Losy zawodowe Pana Andrzeja Grygiela są przykładem są patologicznego traktowania dziennikarzy, reporterów i fotoreporterów w Polsce - ocenia organizacja.

Andrzej Grygiel, fot. SDP Andrzej Grygiel, fot. SDP

Na początku stycznia Andrzej Grygiel został poinformowany, że nie przedłużono jego umowy o współpracy z Polską Agencją Prasową. Z PAP był związany przez 16 lat, za zdjęcia był nagradzany m.in. w World Press Photo (w 2014 roku otrzymał drugą nagrodę w kategorii Sport Actions, była to pierwsza w historii nagroda w tym konkursie dla fotoreportera z PAP).

Wcześniej Grygiel pracował w „Dzienniku Zachodnim” i katowickiej gazecie „Wieczór”.

W obronie Andrzeja Grygiela stanęli dziennikarze PAP w Katowicach. - Jako dziennikarze współpracujący z Andrzejem na co dzień, możemy jednogłośnie zaświadczyć, że jego pracowitość, dyspozycyjność, kreatywność i oddanie pracy na rzecz PAP nie mają sobie równych - podkreślili w liście otwartym.

Zaznaczyli, że decyzję PAP o zakończeniu współpracy z Grygielem przyjęli z niedowierzaniem. - Wierzymy, że decyzja ta zostanie zmieniona i Andrzej pozostanie członkiem naszego zespołu - dodali.

Do ich listu otwartego przyłączyło się ponad 100 dziennikarzy z różnych redakcji na Śląsku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei władze Regionu Śląsko Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” domagają się nie tylko przywrócenia Andrzeja Grygiela do zespołu PAP, lecz także podpisania z nim stałej umowy o pracę. Zapewniły też, że mogą udzielić fotoreporterowi wszelkiego wsparcia w tej sprawie.

CMWP: przykład patologicznego traktowania dziennikarzy i fotoreporterów

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w wydanym w środę komunikacie zapewniło, że wspiera apel o wznowienie współpracy PAP z Andrzejem Grygielem.

Organizacja uważa, że „losy zawodowe Pana Andrzeja Grygiela są przykładem są patologicznego traktowania dziennikarzy, reporterów i fotoreporterów w Polsce, gdyż bardzo często zmuszeni są oni do wykonywania pracy w swoich zawodach w ramach tzw. umowy - zlecenia lub umowy o dzieło ze wszystkimi negatywnymi dla pracownika konsekwencjami tego faktu”.

- Często wykorzystując uprzywilejowaną pozycję pracodawcy wobec tak zatrudnionego pracownika, pozbawia się go pracy bez socjalnego zabezpieczenia i bez próby uzasadnienia tego działania - opisano.

CMWP SDP zaznaczyło, że „szanuje prawo każdego pracodawcy do swobodnej polityki kadrowej i dowolnego doboru pracowników”, ale podkreśliło, że „jest działaniem nieetycznym i przez to nieakceptowalnym pozbawianie pracy w tak nagłym trybie współpracowników z kilkunastoletnim stażem i niekwestionowanym dorobkiem zawodowym”.

Dołącz do dyskusji: CMWP wspiera apel o przywrócenie fotoreportera Andrzeja Grygiela do PAP

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trener Jarząbek
O jejku! Ten pan musi współpracować właśnie z PAP, bo jak nie to...zawali się świat, a najlepiej by był tam na etacie. Niektórzy ludzie mogliby powiedzieć, że Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP może przecież zatrudnić tę gwiazdę u siebie...ale to nie ludzie to wilki i wbijają szpilki.
0 0
odpowiedź
User
olo
no cóż, Andrzej poszedł w ślady
0 0
odpowiedź
User
Felo
Ciekawe, że jak z PAP- u usuwa się nieudaczników (i to na współpracy) podnosi się wrzawa. A jak wywala się wartościowych ludzi z tvn24, Agory, axla, czy bauera to wtedy jest restrukturyzacja i optymalizacja...
0 0
odpowiedź