SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP SDP protestuje przeciwko atakom na dziennikarkę TVP Info. „Zapewnienie bezpieczeństwa obowiązkiem organizatorów”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP zaprotestowało przeciwko atakowi na dziennikarkę TVP Info, która pracowała pod Sejmem. - Atak na dziennikarza wykonującego swoje obowiązki to jaskrawe naruszenie zasady wolności słowa - przypomina Jolanta Hajdasz, szefowa CMWP.

fot. TVP InfoArticle

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 8 grudnia. Wówczas dziennikarka i operator programu „W tyle wizji” w TVP Info byli obrażali podczas demonstracji przed Sejmem, w której brali udział m.in. zwolennicy Obywateli RP. Jeden z mężczyzn obrzucił wyzwiskami operatora i reporterkę programu „W tyle wizji”. - Więcej szacunku mam do k..wy spod latarni niż do ciebie! Tamta przynajmniej wie, o co chodzi, a ty jesteś sprzedajna za nic - mówi w pewnej chwili pod adresem reporterki.

Po tym zajściu przeciwko agresji słownej względem pracowników mediów po raz kolejny zaprotestowało CMWP. Podkreślając w apelu, że dziennikarka została „w skandaliczny sposób znieważona”. - Skierowano do niej szereg wulgarnych i agresywnych sformułowań w sposób, który uniemożliwiał jej wykonywanie zawodowych obowiązków. Była to sytuacja skrajnie dla niej niebezpieczna - czytamy w piśmie.

Centrum przypomina też, że ataki na dziennikarza wykonującego swoje obowiązki są „jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa i nigdy nie powinny mieć miejsca”. - Zapewnienie bezpieczeństwa pracy dziennikarzy relacjonujących wszelkie wydarzenia, w tym te wywołujące silne społeczne emocje, jest podstawowym obowiązkiem organizatorów tych wydarzeń. Tolerowanie sytuacji, w której profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziennikarzy jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie - pisze Jolanta Hajdasz. Na koniec apeluje do władz i organizacji publicznych, by „podjęły działania zapobiegające wszelkim atakom na znajdujących się w pracy dziennikarzy”.

To już drugi w ciągu kilku dni apel CMWP o umożliwienie spokojnej pracy dziennikarzom TVP Info. Na początku grudnia wstawiło się za Łukaszem Sitkiem, reporterem tej stacji, któremu poseł PO, Rafał Grupiński, wyrywał mikrofon podczas pracy w Sejmie.

- Bez względu na ocenę metod pracy zawodowej reportera TVP Info, zachowanie parlamentarzysty było skandaliczne, ponieważ fizyczne ataki na dziennikarzy są w każdym przypadku naruszeniem zasady wolności słowa - napisano wówczas w oświadczeniu CMWP.

Według danych Nielsen Audience Measurement w listopadzie br. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 252 651 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,74 proc.

Dołącz do dyskusji: CMWP SDP protestuje przeciwko atakom na dziennikarkę TVP Info. „Zapewnienie bezpieczeństwa obowiązkiem organizatorów”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mr_minister
nie ma czegoś takiego jak dziennikarka TVP. Albo dziennikarka albo TVP. Oczywiście trzeba sprzeciwić się przemocy fizycznej, ale nie nadużywajmy słownictwa. Prowokatorka TVP to tak.
odpowiedź
User
zed
Nad golonymi na łyso podczas okupacji nikt się nie użalał.
odpowiedź
User
Jaki
Czy wyrażenie opinii to atak na dziennikarkę? Może było chamskie ,ale jak wyraziste.
odpowiedź