SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co najmniej 3 mln Polaków pracowało za granicą

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej co najmniej 3 mln polskich obywateli pracowało lub nadal pracuje w innym kraju UE.

Wynika z opublikowanego w czwartek raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Według instytutu, obecnie za granicą zatrudnionych jest co najmniej 1,2 mln Polaków.

"Jak wynika z przedstawionych szacunków, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie mniej niż 3 mln naszych rodaków przynajmniej przez krótki czas pracowało lub obecnie pracuje za granicą" - podano w raporcie.

CBOS podkreśla, że o ile jeszcze niedawno głównym celem wyjazdów zarobkowych były Niemcy, o tyle obecnie najwięcej Polaków pracuje w Wielkiej Brytanii.

"Na podstawie informacji o osobach, z którymi nie udało nam się przeprowadzić wywiadu, można przyjąć, że obecnie pracuje za granicą co najmniej 4% dorosłych Polaków zameldowanych w naszym kraju. Oznaczałoby to, że obecnie pracuje za granicą lub też poszukuje pracy co najmniej 1 mln 120 tys. dorosłych Polaków. Większość z nich wyjechała już po 1 maja 2004 roku" - czytamy dalej.

CBOS podało też, że co dziesiąty dorosły Polak deklaruje, że w ciągu ostatnich 10 lat podejmował pracę za granicą.

"Najczęściej miało to miejsce w okresie, kiedy Polska była już członkiem Unii Europejskiej, a więc po 1 maja 2004 roku - 46% osób z tej grupy (5% ogółu badanych) deklaruje, że wyjechało do pracy już po akcesji, a 21% (2% ogółu) - jeszcze przed nią, ale kontynuowało pracę po przystąpieniu naszego kraju do UE" - czytamy w raporcie.

CBOS podkreśla, że przedstawione szacunki są prawdopodobnie nieco zaniżone, ponieważ nie o wszystkich nieobecnych wylosowanych do badania uzyskano informacje na temat miejsca ich pobytu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co najmniej 3 mln Polaków pracowało za granicą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl