SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co to jest promesa

Czy Twoim zdaniem prawo przewiduje instytucję przyrzeczenia? Jeżeli tak, to w jakim zakresie? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w której ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie instytucji przyrzeczenia wydania koncesji, czyli promesy.

Pojęcie koncesji

W polskim porządku prawnym istnieją sfery działalności gospodarczej, które wymagają uzyskania koncesji. W opinii Sądu Najwyższego koncesja jest publicznoprawnym uprawnieniem podmiotowym przyznanym decyzją właściwego organu administracji indywidualnie oznaczonemu podmiotowi, który spełnia ustawowo określone wymagania zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe wykonywania określonego rodzaju działalności gospodarczej. Niekiedy liczba koncesji jest z góry ograniczona, o czym organ koncesyjny ma obowiązek poinformować w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Zdarzają się także sytuacje, gdzie liczba przedsiębiorców, spełniających warunki do udzielenia koncesji jest większa, niż liczba koncesji przewidzianych do udzielenia. Wówczas organ koncesyjny zarządza przetarg, którego przedmiotem jest jej udzielenie.  Należy wyjaśnić, że koncesjonowana działalność gospodarcza podlega wielopłaszczyznowej kontroli przez organ, który taką koncesję wydał. Co więcej, jest on uprawniony do cofnięcia koncesji w przypadku np. bierności przedsiębiorcy, czyli nie podjęcia w wyznaczonym terminie działalności objętej koncesją, mimo wezwania organu koncesyjnego lub trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją.
 
Zakres przedmiotowy koncesji

Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie m.in.: prowadzenia kasyna gry, ochrony osób
i mienia, poszukiwania złóż kopalin, wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, wytwarzania i obrotu bronią i amunicją, obrotu paliwami i energią oraz przewozów lotniczych wymaga uzyskania koncesji.

Minister właściwy ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji

Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu ma formę decyzji administracyjnej i należy do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.

Promesa, czyli przyrzeczenie wydania koncesji

Przedsiębiorca, który zamierza podjąć działalność gospodarczą wymagającą uzyskania koncesji ma możliwość ubiegania się o promesę, czyli przyrzeczenie jej wydania, które ma charakter administracyjny. W celu uzyskania promesy należy złożyć dokumenty i informacje, które są wymagane przy składaniu wniosku o koncesję. Ponadto należy uzasadnić swoją decyzję, tzn. dlaczego dany podmiot wnosi o promesę, a nie o koncesję. Okres ważności promesy nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Promesa może zostać jednak cofnięta. Ponadto za jej udzielenie, podobnie jak w przypadku koncesji pobierana jest opłata skarbowa.

Wnioski końcowe

Instytucja promesy pozwala niekiedy na oszacowanie szans na uzyskanie koncesji, jak również optymalizację kosztów związanych z inwestycjami, których wymaga dane przedsięwzięcie. Decyzja w zakresie podjęcia działań zmierzających do uzyskania promesy należy jednak każdorazowo do przedsiębiorcy, który jest zainteresowany podjęciem koncesjonowanej działalności gospodarczej.
 


Kancelaria Prawna Skarbiec

Dołącz do dyskusji: Co to jest promesa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
http://basinform.ru/user/carpinteyrokro/
Activity diagrams ought to become utilized in alignment in addition to other modeling techniques like interaction diagrams and Situation diagrams. The primary cause of applying activity diagrams will be to model the job flow behind the machine getting made. Activity Diagrams may also be helpful for examining a use scenario by explaining what actions have to occur so when they ought to occur, explaining an elaborate consecutive formula and modeling applications with parallel processes.
odpowiedź
User
http://forum.brigada.biz/profile.php?mode=viewprofile&u=1178772
Currently, folks are into additional into well known weight reduction means as an example involving into diets. Small do they already know an easy sport as an example basketball can carry out anything to help keep fit and wholesome physique.
odpowiedź