SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nexta: Coca-Cola i Danone opuszczają rosyjski rynek

Koncern Coca-Cola i Danone wycofują się z rosyjskiego rynku - podał w sobotę portal Nexta.

fot. Shutterstock.comArticle

Do Coca-Cola HBC Russia należy 10 fabryk produkujących napoje gazowane i soki w takich miastach, jak Moskwa, St. Petersburg, Samara, Jekaterynburg, Nowosybirsk, Krasnojark i Władywostok, region Rostowski.

Grupa Danon ma z kolei w Rosji 20 zakładów produkujących: świeże produkty mleczne, odżywki dla niemowląt, produkty do żywienia medycznego, wodę.

Jak zwrócił uwagę serwis BBC, pojawienie się na rosyjskim rynku marek takich, jakich jak Coca-Cola, "symbolizowało początek nowych czasów".

Ponad 50 koncernów zawiesiło działalność w Rosji

W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę wiele międzynarodowych koncernów wstrzymało działalność w Rosji - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe.

W czwartek szwedzki koncern odzieżowy H&M ogłosił, że zawiesza wszelką sprzedaż w Rosji w następstwie inwazji tego kraju na Ukrainę.

Jak przekazało BBC, drugi pod względem wielkości sprzedawca detaliczny na świecie "zawiesił czasowo wszelką sprzedaż w Rosji". Firma wyraziła przy tym "zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Ukrainie". W oficjalnym komunikacie cytowanym przez brytyjski serwis, szwedzka firma oświadczyła, że opowiada się po stronie "wszystkich ofiar" konfliktu.

Z kolei sieć meblowa IKEA czasowo zawiesiła wszelką działalność w Rosji. IKEA ma w tym kraju 17 sklepów stacjonarnych, trzy fabryki (współpracujące z 50 dostawcami) i centrum dystrybucyjne.

W oświadczeniu koncerny Inter IKEA i Ingka Group, do których należy sieć IKEA, podkreśliły, że „wojna przynosi ogromne konsekwencje ludzkie, a także poważne naruszenia łańcuchów dostaw i warunków handlowych).

Szwedzka sieć zatrudnia w Rosji 15 tys. osób, zapowiada, że będą otrzymywać wynagrodzenia minimum przez trzy najbliższe miesiące.

W roku finansowym zakończonym w sierpniu ub.r. IKEA osiągnęła w Rosji 1,6 mld euro przychodów, to dziesiąty pod względem wielkości rynek dla sieci, stanowiący 4 proc. jej globalnych wpływów.

W czwartek sieć sklepów budowlanych JYSK poinformowała, że zamyka czasowo swoje wszystkie 13 placówek handlowych w Rosji. Kilka dni temu firma wstrzymała większość działalności operacyjnej w tym kraju, m.in. aktywności marketingowe, planowanie nowych sklepów i podpisywanie nowych umów najmu. Wstrzymała też dostawy do Rosji z centrum dystrybucyjnego w Radomsku.

- Od początku skupiamy się na bezpieczeństwie naszych ukraińskich pracowników. Dlatego nasze działania rozpoczęliśmy od tymczasowego zamknięcia wszystkich naszych 86 sklepów na Ukrainie. Obecna sytuacja w Rosji zdecydowanie uniemożliwia nam prowadzenie biznesu, dlatego zdecydowaliśmy się tymczasowo zamknąć wszystkie nasze 13 sklepów w tym kraju – mówi Rune Jungberg Pedersen, dyrektor ds. komunikacji i CSR JYSK.

- Uważnie obserwujemy sytuację w Rosji i na bieżąco dostosowujemy nasz biznes do tej sytuacji. Dlatego tymczasowo zamykamy naszą działalność – dodaje Rune Jungberg Pedersen.

JYSK jest obecny w Rosji od 2020 roku, zatrudnia tam ok. 200 osób.

Kolejne firmy zawieszają działalność w Rosji

Również hiszpańska marka odzieżowa Mango oznajmiła, że czasowo zamyka swoje sklepy, a także sprzedaż online w Rosji. O wstrzymaniu sprzedaży do Rosji poinformował też brytyjski producent napojów alkoholowych Diageo, który ma w portfolio m.in. markę Smirnoff.

Google oznajmił w czwartek, że wstrzymał sprzedaż w Rosji reklam online, dotyczy to wyszukiwania w przeglądarce, serwisu YouTube i zewnętrznych partnerów. Na podobny krok zdecydowały się wcześniej Twitter i Snap.

Accenture, firma z branży doradztwa finansowego, oświadczyła, że przerywa działalność w Rosji, gdzie zatrudnia 2 300 pracowników.

Intel i Cisco powiedziały, że wstrzymały sprzedaż w Rosji.

W związku z brakami części coraz więcej producentów samochodowych wstrzymuje produkcję w swoich fabrykach w Rosji, łącznie z Avtovaz, największą rosyjska firmą z tego sektora, kontrolowaną przez francuskie Renault.

Nissan przekazał w czwartek, że zawiesza sprzedaż samochodów do Rosji, a japońska Toyota - że od piątku zatrzymuje produkcję w swojej rosyjskiej fabryce i bezterminowo przestaje eksportować pojazdy do tego kraju. Również kanadyjski dostawca motoryzacyjny Magna powiedział, że przerywa pracę sześciu zakładów w Rosji.

Brazylijski producent samolotów Embraer, a wcześniej także Airbus i Boeing przerwały dostawy części do rosyjskich samolotów.

Światowi potentaci żeglugi kontenerowej, MSC i Maersk, zawiesiły wysyłki kontenerów do i z Rosji.

Które firmy zawiesiły działalność w Rosji

Od początku inwazji militarnej na Ukrainę działalność w Rosji ograniczyło wiele firm z różnych sektorów, także mediów, telekomunikacji i nowych technologii.

Platforma streamingowi Netflix wstrzymała realizację wszystkich rosyjskich projektów oraz zrezygnowała z nabywania praw do rosyjskich produkcji.

Apple wstrzymał w Rosji sprzedaż swoich produktów oraz działanie systemu płatniczego Apple Pay, natomiast w App Store zablokowano poza Rosją aplikacje rosyjskich mediów propagandowych Russia Today i Sputnik.

Koncern Meta na swoich platformach Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp zablokował w Ukrainie szereg profili, m.in. rosyjskich mediów państwowych. Natomiast Alphabet tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.

Także Samsung Electronics zawiesił wysyłkę produktów do Rosji w reakcji na "rozwój sytuacji geopolitycznej".

Amerykański koncern Microsoft zawiesił sprzedaż swoich wszystkich nowych produktów i usług w Rosji. Będzie też dalej wspierał Ukrainę w obronie przed atakami cybernetycznymi.

Koncerny Disney, Warner Bros., Paramount Pictures i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji.

Koncern Electronic Arts poinformował, że z ostatniej edycji jego piłkarskiej gry wideo „FIFA” zostaną usunięte reprezentacja i kluby z Rosji, a z hokejowej gry „NHL” - drużyny rosyjskie i białoruskie.

Adidas zawiesił współpracę z rosyjską federacją piłkarską, a Nike wstrzymało sprzedaż w Rosji.

Umowę sponsorską z Gazpromem zerwała europejska federacja piłkarska UEFA, ponadto UEFA i światowa federacja FIFA wykluczyły rosyjskie kluby i reprezentacje ze wszystkich rozgrywek międzynarodowych.

Oprócz Apple sprzedaż w Rosji zawiesiło kilku innych producentów sprzętu i oprogramowania: Dell, AMD, Lenovo, Intel, Ericsson i Nokia.

Dostaw do Rosji nie realizują już firmy logistyczne UPS, DHL, FedEx i Maersk, a płatności w tym kraju nie obsługują Visa, Mastercard i Paysera.

Sprzedaż i dostawy do tego kraju wstrzymały koncerny motoryzacyjne BMW, General Motors, Audi, Ford, Renault, Mercedes, Scania, Volvo, Porsche, Harley Davidson, Cadillac i Chevrolet. W piątek do tej listy dołączył niemiecki Volkswagen.

W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę i wynikającymi z niego konsekwencjami, zarząd Grupy Volkswagen podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania produkcji pojazdów w Rosji. Decyzja obejmuje fabryki w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Eksport pojazdów do Rosji również zostanie wstrzymany ze skutkiem natychmiastowym.

Wycofanie się ze współpracy z rosyjskimi firmami zapowiedziały koncerny surowcowe Shell, Exxon Mobil i British Petroleum.

W piątek o zawieszeniu działalności platformy ofert wynajmu krótkoterminowego Airbnb w Rosji i na Białorusi poinformował Brian Chesky, współzałożyciel i CEO firmy.

Dołącz do dyskusji: Nexta: Coca-Cola i Danone opuszczają rosyjski rynek

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yuo
To fake news.
odpowiedź