SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coca-Cola rusza z kompleksowym przetargiem na usługi marketingowe

Koncern Coca-Cola poinformował, że rozpoczyna globalny przegląd agencji świadczących dla niego szeroko pojęte usługi marketingowe. Obejmuje on m.in. strategię, kreację,obsługę mediową i potrwa do końca 2021 roku.

Article

Celem rozpoczętego przeglądu jest obniżenie kosztów marketingu i skonsolidowanie obsługi marketingowej.

Przegląd obejmie kreatywność, zarządzanie produkcją, marketing oparty na zakupach i marketing eksperymentalny oraz "usługi, które wymagają znaczących inwestycji ze strony naszych marek” - poinformowała Coca-Cola.

„Zdecydowaliśmy się na całkowite przeprojektowanie modeli naszych mediów i agencji kreatywnych, aby dostosować strategiczne, operacyjne i komercyjne potrzeby naszej nowej, sieciowej organizacji - powiedział rzecznik firmy.  - Będzie to wymagało pełnego przeglądu naszych praktyk związanych z obsługą mediową i kreatywnym planowaniem oraz zakupami, a także współpracy z dostawcami mediów, agencjami kreatywnymi oraz relacji handlowych na całym świecie”.

Finał przetargu - styczeń 2020 roku

Coca-Cola planuje przeprowadzić oddzielne, ale skoordynowane przeglądy dla obsługi mediowej i kreacji, począwszy od pierwszego kwartału przyszłego roku, pod kierunkiem działów marketingu i zakupów. Firma planuje wprowadzić „skonsolidowany wykaz” agencji, zarówno w zakresie obsługi mediowej, jak i kreatywnej odpowiednio do trzeciego kwartału 2021 r. I stycznia 2022 r.

Coca-Cola nie wymieniła agencji kreatywnych biorących udział w przeglądzie, ale poinformowała, że ​​udział w nim wezmą globalni operatorzy po stronie mediowej,w tym MediaCom (WPP GroupM), UM (Grupa Interpublic), Starcom (Publicis Groupe) i Carat (Dentsu).

W części dotyczącej obsługi kreatywnej Coca-Coli doradza PwC,w części dotyczącej obsługi mediowej - MediaSense.

Przegląd zaczyna się, gdy Coca-Cola jest w drodze do „fundamentalnej transformacji i radykalnej poprawy skuteczności i wydajności swoich inwestycji marketingowych” - informuje firma. Nowa struktura agencji ma być „kluczowym elementem naszej podróży do cyfrowej transformacji, która będzie napędzać naszą działalność”.

Portfolio mniejsze o połowę

Przegląd agencji jest następstwem październikowego ogłoszenia, że Coca-Cola planuje wyeliminować ze swojego składu 200 marek, w tym Tab, Zico i Odwalla, redukując portfolio brandów o połowę. -  Pozwoli to firmie „pozostać prawdziwie zorientowaną na konsumenta”, jednocześnie „skupiając się na tych markach, które można skalować, aby generować zyski w perspektywie długoterminowej” - powiedział James Quincey, dyrektor generalny Coca-Cola.

Quincey przedstawił też globalną inicjatywę mającą na celu zmianę podejścia marketingowego w celu zwiększenia efektywności i obniżenie kosztów.

- Jest to najwyższy priorytet, a dotychczasowe prace potwierdziły możliwość trwałego obniżenia naszych wydatków dzięki naszym sprawdzonym metodologiom zaopatrzenia i innym dźwigniom wydajności, przy jednoczesnym utrzymaniu i poprawie skuteczności marketingu - powiedział.

Dodał, że firma nie ma celu oszczędnościowego, ale raczej skupi się na „ulepszaniu procesów, eliminowaniu powielania i optymalizacji wydatków na takie rzeczy, jak agencje zewnętrzne”, aby „zwiększyć efektywność i móc zainwestować w marki".

Coca-Cola wydaje 4 miliardy dolarów na reklamę w mediach na całym świecie (w 2019 roku). Firma odczuwa skutki pandemii - jej przychody spadły o 9 proc. w III kwartale br.

Kreacje reklamowe Coca-Coli przygotowuje m.in. agencja Wieden+Kennedy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coca-Cola rusza z kompleksowym przetargiem na usługi marketingowe

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sok owocowy
Reklama tej trucizny powinna być prawnie zabroniona.
odpowiedź
User
iui
jeszcze wiecej wody z cukrem i asparganem
odpowiedź
User
chestnut91
Mam nadzieję, że przetarg wygra inna agencja niż MediaCom. Mam nadzieję, że wróci do nich karma za to, jak podle traktują pracowników.
odpowiedź