SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Codemedia z 9,5 mln straty, sąd nie zgodził się na upadłość bez likwidacji majątku

Dom mediowy Codemedia ostatni rok swojej działalności operacyjnej zamknął wpływami sprzedażowymi niższymi rok do roku o 40,4 proc. Zanotowała 9,56 mln zł straty netto. W maju br. Sąd Rejonowy w Warszawie odrzucił wniosek o upadłość spółki bez likwidacji majątku.

Piotr Bieńko, prezes Codemedia Article

Dom mediowy Codemedia miał na koniec 2019 roku przychody w wysokości 31,5 mln zł. Były niższe od tych w 2018 roku o 40,4 proc. (wtedy wyniosły 51,5 mln zł). Wpływy w całości pochodziły ze sprzedaży usług reklamowych w kraju.

Spółka zmniejszyła koszty działalności operacyjnej o 33,1 proc. do 34,4 mln zł. Na usługi obce wydała 30,9 mln zł wobec 49,4 mln zł w 2018 roku. W omawianym okresie wzrosły koszty wynagrodzeń - z 1,2 mln zł w 2018 roku do 2,5 mln zł w 2019 roku. W tym czasie średnie zatrudnienie na podstawie umowy o pracę zmalało z 27 do 26 etatów. Na koniec roku na etacie zatrudnionych było 13 osób. Zmniejszyło się wynagrodzenie zarządu - ze 180 tys. zł do 170 tys. zł.

Codemedia zanotował stratę ze sprzedaży w wysokości 2,9 mln zł, wobec 1,38 mln zł zysku rok wcześniej. Strata brutto na koniec 2019 roku wyniosła 9,8 mln zł (wobec 443,2 tys. zł zysku rok wcześniej), a strata netto – 9,56 mln zł (wobec 368,3 tys. zł rok wcześniej). O tak duże stracie przesądził wzrost pozostałych wydatków operacyjnych z 1,23 do 6,64 mln zł (koszty aktualizacji wartości aktywów finansowych poszły w górę z 878,4 tys. zł do 4,59 mln zł).

Firma posiadała na koniec 2019 roku 100 proc. udziałów w spółce MediaPlanning i 50 proc. w Newnited. Żadna z nich nie wygenerowała w 2019 roku przychodów.Niemożliwa dalsza działalność operacyjna

W sprawozdaniu złożonym w KRS zarząd Codemedia informuje, że kilka czynników, m.in. zmniejszenie przychodów, niewypłacalność dwóch obsługiwanych przez spółkę klientów, brak możliwości przedłużenia finansowania zmusiły zarząd do złożenia 10 października 2019 roku wniosku o upadłość.

Sąd rejonowy w Warszawie w maju br. oddalił jednak wniosek spółki o ogłoszenie upadłości, stwierdzając, że „majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania”. Jednocześnie stwierdzono, że materiał zgromadzony w sprawie nie daje podstaw do rozwiązania Codemedia SA bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Spółka złożyła zażalenie na to postanowienie sądu. Piotr Bieńko, prezes Codemedia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl poinformował, że jeszcze nie otrzymał postanowienia sądu ws zażalenia. Nie odpowiedział nam, czy spółka będzie wnioskować o przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego.

Zarząd Codemedia w sprawozdaniu złożonym w KRS podaje, że spółka nie ma obecnie możliwości dalszego prowadzenia działalności operacyjnej, a dalsze działania z nią związane zależą od decyzji sądu w związku ze złożonym zażaleniem.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/upadek-codemedia-pokazuje-ze-branza-mediowa-przestala-byc-biznesowo-bezpieczna-opinie ##

Problemy przez TXM i Basel Olten Pharm

Piotr Bieńko, prezes Codemedia poinformował o złożeniu tego wniosku o upadłość spółki w październiku ub.r. - Z największym żalem musimy poinformować, że nie jesteśmy w stanie dalej realizować kampanii zleconych przez naszych klientów - przekazał wówczas zarząd spółki w oświadczeniu. Kierownictwo tłumaczyło, że nie udało się przedłużyć finansowania zewnętrznego dla firmy.

- Bieżący rok był dla nas niezwykle trudny - ponosiliśmy konsekwencje niewypłacalności dwóch obsługiwanych przez nas Klientów - TXM S.A. oraz Basel Olten Pharm S.A. W związku z wymaganiami dysponentów mediów byliśmy zmuszeni regulować należności wynikające z przeprowadzonych kampanii na bieżąco, pomimo braku zapłaty od w/w reklamodawców. Plany spółki były oparte o systematyczne pomniejszanie zaistniałego zadłużenia z zysku z bieżącej działalności. Wobec braku przedłużenia finansowania zewnętrznego dalsza działalność operacyjna, a więc spłata zadłużenia, nie jest możliwa - opisano wówczas w komunikacie.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/media-context-dom-mediowy-zalozycielami-bartosz-zientek-maciej-rzezuchowski-dyrektorzy-codemedia ##

Sieć sklepów odzieżowych TXM od połowy maja 2019 roku była w trakcie przyspieszonego postępowania układowego, w trakcie którego nie musiała spłacać wcześniejszych zobowiązań. W firmie trwała restrukturyzacja.

Natomiast Basel Olten Pharm to producent kosmetyków, w jego zarządzie była matka Konrada K., byłego prezesa GetBack, który od połowy 2018 roku był w areszcie z licznymi zarzutami dotyczącymi działalności tej ostatniej firmy (wyemitowała ona obligacje za ok. 2,6 mld zł, niewypłacalność ogłosiła w kwietniu 2018 roku, wśród jej wierzycieli są wydawcy prasowi i internetowi oraz firmy marketingowe).Basel Olten Pharm jesienią 2018 roku  zawnioskował o przyspieszone postępowanie układowe, obiecywał spłatę 60 proc. należności. Natomiast w połowie 2019 roku sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Codemedia z 9,5 mln straty, sąd nie zgodził się na upadłość bez likwidacji majątku

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co tu robić?
Co robisz gdy masz słabe perspektywy biznesu? To jasne, podnosisz pensje o 100%! Brawo!
5 2
odpowiedź
User
ziko
Jak można utrzymywać zespół kilkudziesięciu osób przy takich wynikach.
Jeżeli się wiedziało, że klient jest niewypłacalny to trzeba było brać przedpłaty.
A może warto stworzyć bazę nierzetelnych klientów?
1 1
odpowiedź
User
Tomek
"Zmniejszyło się wynagrodzenie zarządu - ze 180 tys. zł do 170 tys. zł."
I taka oszczednosc/redukcja wynagrodzenia nie pomogla?
2 0
odpowiedź