SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Comcast wygrywa z Rupertem Murdochem. Przejmuje kontrolę nad Sky za 30,6 mld funtów

Comcast zwyciężył z 21st Century Fox wyścig o przejęcie kontrolnego pakietu sieci telewizyjnej Sky. Amerykański koncern zaoferował za 61 proc. akcji nadawcy kwotę 30,6 mld funtów.

Sprawa przejęcia kontroli nad Sky – europejską siecią telewizyjną posiadającą ponad 23 mln odbiorców, i późniejszej walki o jej zakup rozpoczęła się w grudniu 2016 r. Wówczas należący do Ruperta Murdocha koncern 21st Century Fox posiadający 39 proc. akcji Sky zaproponował, że przejmie pozostałe 61 proc. akcji europejskiego nadawcy, co pozwoliłoby mu stać się jedynym właścicielem tej sieci.

Transakcja nie doszła do skutku, bowiem wzbudziła poważne wątpliwości u brytyjskich instytucji nadzorczych. Później regulator zgodził się ostatecznie na przejęcie Sky przez Foxa za kwotę 18,5 mld funtów, jednak wówczas do gry wmieszał się Comcast proponując zakup 61 proc. akcji nadawcy za kwotę 22 mld funtów.

Murdoch nie zamierzał jednak porzucić planów przejęcia Sky i przebił ofertę złożoną przez Comcast kwotą 14 funtów za akcję Sky, co w sumie dało wycenę na poziomie 24,5 mld funtów.

Wcześniej Comcast próbował aktywnie przeszkodzić w realizacji uzgodnionej w grudniu ub.r. transakcji przejęcia przez Disneya rozrywkowego segmentu 21st Century Fox. Ostatecznie jednak przegrał i w lipcu br. wycofał się z ubiegania o przejęcie części Foxa. Comcast zapowiedział jednak wówczas, że nie zamierza rezygnować z wyścigu o przejęcie Sky.

Ostatni etap tej rywalizacji rozegrał się w sobotę, gdy Comcast zaoferował 17,28 funta za jedną akcję Sky. Tymczasem Fox był w stanie zaproponować 15,67 funta. Cena oferowana przez Comcast oznacza sprzedaż kontrolnego pakietu Sky za kwotę 30,6 mld funtów.

W komunikacie Brian Roberts, szef Comcasta nie krył zadowolenia z wygranego wyścigu o zakup Sky zapewniając, że pozwoli on koncernowi na dalszą ekspansję na obszarze europejskim.

Fox ograniczył się do krótkiego stwierdzenia, że na razie nie wiadomo co zrobi z posiadanym pakietem 39 proc. akcji Sky, a o ewentualnych decyzjach w tej sprawie poinformuje rynek w przyszłości.

Dołącz do dyskusji: Comcast wygrywa z Rupertem Murdochem. Przejmuje kontrolę nad Sky za 30,6 mld funtów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PrawdziwyPolak
Czyli pierwszy bastion prawicowej propagandy FOXa w Europie upadł.
0 0
odpowiedź
User
privat
No to mafia lewacka przejęła Sky.
0 0
odpowiedź
User
privat
No to mafia lewacka przejęła Sky.
0 0
odpowiedź