SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coraz lepszy stan polskiej gospodarki, indeks PMI ciągle w górę

W lutym indeks PMI dla Polski wzrósł do 55,9 pkt. z 55,4 pkt. w styczniu br. - podał HSBC.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Article

- Przemysł sygnalizuje poprawę koniunktury już ósmy miesiąc  z rzędu. Lutowy wzrost indeksu PMI był najwyższy od grudnia 2010 roku. Przedsiębiorstwa informują, że rosną produkcja i nowe zamówienia, w tym eksportowe. Prawie 30 proc. firm wskazuje , że ich zewnętrzni klienci  istotnie zwiększyli zamówienia w stosunku do stycznia.

Kolejny miesiąc przedsiębiorstwa sygnalizują wzrost zatrudnienia. Maleją też zapasy, co oznacza, że należy się spodziewać ich odbudowy w celu dostosowania do rosnącej produkcji i sprzedaży, a to pozytywnie wpływać będzie na PKB. Widać to już po zwiększeniu aktywności zakupowej firm. Cieszy fakt, że jednocześnie obniżają się średnie koszty produkcji (spadek cen surowców). Można byłoby wobec tego z optymizmem spoglądać na pierwszą połowę roku, gdyby nie kryzysowa sytuacja za naszą wschodnią granicą, w relacjach między Ukrainą i Rosją.

Dla wielu branż z sektora przemysłowego rynek rosyjski to ważny kierunek eksportu. Trafia tam od 8 do 25 proc. eksportu producentów obuwia, artykułów i dodatków odzieżowych, maszyn papierniczych, drukarskich, włókienniczych, maszyn i urządzeń inżynierii lądowej i wodnej, kosmetyków czy wyrobów farmaceutycznych. Jeśli sytuacja ulegnie dalszej destabilizacji wówczas zagrożony będzie eksport nie tylko do Ukrainy, ale również do Rosji. Wszystko wskazuje więc na to, że wskaźnik PMI za marzec może być słabszy niż w styczniu i lutym - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz lepszy stan polskiej gospodarki, indeks PMI ciągle w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl