SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej Polaków bez pracy, stopa bezrobocia wzrosła do 13,5 proc.

Stopa bezrobocia wyniosła 13,5% na koniec lutego 2012 roku, czyli wzrosła o 0,3 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca. Na koniec lutego 2011 r. wynosiła 13,4%, podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy.

Coraz więcej Polaków bez pracy, stopa bezrobocia wzrosła do 13,5 proc.

"Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że głównymi przyczynami wzrostu bezrobocia była rejestracja osób dotychczas niepracujących. Ponadto rejestrowały się osoby po zakończeniu udziału w aktywnych formach przeciwdziałania bezrobociu, jak również po zakończeniu umów na czas określony, bądź po rozwiązaniu umów o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy" - głosi komunikat.

Liczba bezrobotnych w końcu lutego 2012 roku wyniosła 2 168,7 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i wzrosła o 47,2 tys. osób m/m (o 2,2%). Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano wzrost liczby bezrobotnych - o 45,2 tys. (o 2,1%), podano także.

"Liczba wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym 2012 roku wyniosła 60,3 tys. i w porównaniu do stycznia 2012 roku wzrosła o 11,3 tys., czyli o 23%. Liczba zgłoszonych w lutym br. wolnych miejsc pracy była o 19% wyższa, niż przed rokiem" - czytamy dalej w komunikacie.

W lutym 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 50,6 tys. wolnych miejsc pracy (o 4 tys. więcej niż w styczniu 2011 roku, tj. o 8,7%), podał również resort.

W budżetu 2012 rząd zapisał spadek tego wskaźnika do 12,3% w grudniu 2012 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków bez pracy, stopa bezrobocia wzrosła do 13,5 proc.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
koniecRP
To jest niesłychane by w Tak wielkim kraju było aż 2 mln bezrobotnych. Nie potrafię w to uwierzyć. Polska wymaga reform!
odpowiedź
User
Adam
Tak, specjalna reforma z podwyższeniem składki dla pracodawców! Litości nierząd nieudaczników !
odpowiedź