SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Credo Ventures chce zainwestować w Polsce. Ma do wydania blisko 100 mln dolarów

Czeski fundusz Credo Ventures, wyspecjalizowany w inwestycjach w technologiczne startupy, chce wydać 100 mln USD w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W planie jest rozbudowa portfela spółek z Polaki, kandydatów na jednorożców.

Jan Habermann. Fot. Credo Ventures Article

Rośnie zainteresowanie zagranicznych funduszy polskimi startupami technologicznymi. Analitycy oceniają, że środki funduszy międzynarodowych odpowiadały za 63 proc. kapitału, który zasilił polskie inwestycje w 2019 r., a ich zaangażowanie dotyczyło największych rund inwestycyjnych.

Teraz czeski fundusz Credo Ventures znaczną część ze świeżo zebranego funduszu w wysokości 100 mln dolarów zamierza zainwestować w Polsce. CV to m.in. inwestor rumuńskiej spółki UiPath, która przy wycenie 7 mld dolarów jest dziś jedną z najcenniejszych firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Z największą liczbą inwestycji i exitów, jesteśmy dziś najbardziej doświadczonym funduszem VC w regionie. Nowy fundusz z blisko 100 mln USD środków daje nam narzędzie do istotnego zwiększenia aktywności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Z uwagi na dynamicznie rosnący rynek startupów i status środkowoeuropejskiej kuźni technologicznych talentów to Polska jest dla nas dziś rynkiem inwestycyjnym pierwszego wyboru. Tu właśnie zamierzamy pokazywać naszą obecność – powiedział Jan Habermann, founding partner Credo Ventures odpowiadający za Polskę.

Wśród partnerów zarządzających funduszem są jeszcze Vladislav Jez, Andrej Kiska oraz Ondrej Bartos. W tym składzie, wspierani przez grupę kilkunastu specjalistów od wycen, inwestycji i budowania wartości, działają od założenia Credo w 2010 r. Siedzibą funduszu jest Praga, ale od trzech lat działa on również w Menlo Park, sercu Doliny Krzemowej.

Credo zgromadziło dotąd 180 mln dolarów

Credo Ventures inwestuje w perspektywiczne spółki technologiczne, dokonujące cyfrowej rewolucji przede wszystkim w modelu biznesowym B2B. Angażuje się w spółki na etapach seed i rundy A, inwestując w nie jednorazowo do 10 mln dolarów. Dotychczas w ramach trzech funduszy Credo zgromadziło 180 mln dolarów.

Obecne inwestycje odbywają się w ramach trzeciego funduszu (Credo Stage 3, CS3), do którego w listopadzie ub.r. pozyskał 100 mln dolarów od inwestorów instytucjonalnych z Europy i Ameryki Północnej, a także od osób prywatnych, które zainwestowały w poprzednie fundusze Credo. Około 90 mln dolarów jest wciąż do dyspozycji zarządzających funduszu. Fundusz CS3 powstał na 10 lat, z 5-letnim horyzontem inwestycyjnym, w trakcie którego przewiduje się 30 nowych transakcji. Jednak przedstawiciele funduszu sądzą, że zostanie on całkowicie zainwestowany znacznie szybciej. Poprzednie dwa fundusze zamknęły swój okres inwestycyjny po trzech latach.

- Chcemy przy wykorzystaniu naszej sieci kontaktów w Europie Środkowej zainwestować w najbardziej obiecujące technologiczne spółki w regionie z zamiarem zbudowania ich wartości liczonej w co najmniej 9-cyfrowych kwotach. Angażując się w nasze spółki portfelowe, wykorzystamy nasze największe atuty, czyli współpracę z najważniejszymi światowymi funduszami VC i wsparcie, jakie w ekspansji zagranicznej daje nasze biuro w Dolinie Krzemowej – podkreślił Jan Habermann.

Credo pracuje z takimi funduszami jak Accel, Sequoia, Index Ventures czy Kleiner Perkins.

Ponad 30 spółek w portfelu inwestycyjnym

Na portfel inwestycyjny Credo Ventures składa się dziś ponad 30 spółek z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji oraz Polski. Z liczącego pięć spółek polskiego portfolio najbardziej wyróżnia się Displate, prowadzący platformę do kojarzenia grafików z całego świata z klientami, a następnie drukujący ich dzieła w formie metalowych plakatów. Displate jest dla inwestującego głównie w modele B2B Credo projektem dość nietypowym, gdyż spółka ta jest zorientowana na konsumenta, ale radzi sobie bardzo dobrze, osiągając dynamiczny wzrost i przychody liczone w dziesiątkach mln dolarów.

Jednak w grupie spółek z kapitałem Credo przewodzi jednorożec założony w Rumunii - UiPath. To jeden z globalnych liderów oprogramowania typu RPA (ang. Robotic Process Automation), czyli wykorzystywanego do automatyzacji procesów produkcyjnych przy użyciu robotów. Firma, w którą od 2015 r. prywatni inwestorzy zainwestowali ponad 840 mln dolarów, jest dziś wyceniana na ponad 7 mld dolarów, co czyni ją jedną z najcenniejszych środkowoeuropejskich spółek technologicznych.

W I kwartale 2019 roku polskie fundusze VC zainwestowały w startupy łącznie ponad 103 mln złotych - wynika z wyliczeń Inovo Venture Partners. Wydatki na młode przedsiębiorstwa wykazują poważną tendencję wzrostową, w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku największe dofinansowanie uzyskały Packhelp oraz Tylko.

Z analizy wynika, że polskie fundusze są bardziej skłonne do inwestowania w rodzime startupy. Kwota takich inwestycji przekroczyła 50 mln zł, co stanowi ponad połowę wszystkich transakcji VC w minionym kwartale. Zagraniczne inwestycje polskich funduszy wynoszą 8,96 mln zł. Większość tej wartości została wygenerowana przez kilka kluczowych transakcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Credo Ventures chce zainwestować w Polsce. Ma do wydania blisko 100 mln dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl