SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfra+ i n wstrzymały sprzedaż meczu w pay-per-view

Cyfra+ i platforma n wstrzymały sprzedaż dostępu do piątkowego meczu w piłce nożnej Polska-Czarnogóra w systemie pay-per-view, tłumacząc to niejasną sytuacją prawną. Zamówienia na mecz nadal przyjmują Cyfrowy Polsat i sieci kablowe.

Cyfra+ i n wstrzymały sprzedaż meczu w pay-per-view

Cyfra+ sprzedaż dostępu do meczu w pay-per-view rozpoczęła jeszcze w środę, a w czwartek rano wydała nawet komunikat w tej sprawie. Jednak w ciągu dnia zarówno ona jak i platforma N wstrzymały przyjmowanie zamówień na usługę, a Cyfra+ usunęła stronę internetową na której promowany był mecz.

- Biorąc pod uwagę niejasną sytuację prawną oraz stanowisko przedstawione przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, platforma n podjęła decyzję o nieoferowaniu swoim użytkownikom transmisji meczu Polska-Czarnogóra w systemie PPV  - czytamy w oświadczeniu platformy N.

Cyfra+ poinformowała zaś, że "decyzja została podyktowana niejednoznacznością zapisów ustawy o radiofonii i telewizji regulujących możliwość pokazywania meczów reprezentacji Polski w przypadku, gdy żaden z nadawców programu ogólnokrajowego i dostępnego bez opłat nie nabył praw do tych transmisji".

- Canal+ Cyfrowy dołoży wszelkich starań, aby wyjaśnić powstałe rozbieżności w interpretacji przepisów i móc w przyszłości oferować tego typu usługi swoim abonentom. Przypominamy, że oferta transmisji w systemie pay-per-view była jedyną, jaką otrzymaliśmy od właściciela praw do meczu Polska-Czarnogóra - firmy Sportfive Sp. z.o.o. - napisała spółka w komunikacie. Dodała też, że abonenci, którzy złożyli już zamówienie na mecz, nie zostaną obciążeni żadnymi kosztami.

Wczoraj okazało się, że Telewizja Polska dysponuje analizą prawną wskazującą, że pokazanie meczu eliminacyjnego reprezentacji Polski w płatnym systemie jest niezgodne z ustawą o radiofonii i telewizji. Istnienie takiej analizy potwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl dyrektor sportu w TVP Włodzimierz Szaranowicz. Zdementował on jednocześnie pojawiające się w internecie informacje, że piątkowy mecz pokaże jednak Telewizja Polska. Szaranowicz powiedział, że rozmowy ze Sportfive nadal będą się toczyły, ale nie już nie będą dotyczyć zakupu praw do najbliższych spotkań - tj. piątkowego i wtorkowego z Mołdawią.

Tak jednoznacznych analiz prawnych dotąd nie przedstawiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W środowym komunikacie przypomniała zasady transmitowania „ważnych wydarzeń” sportowych jak mecze eliminacji do mundialu. Jednak nie podała w nim jednoznacznie, czy transmisja piątkowego meczu w systemie pay-per-view w sytuacji, gdy żaden ogólnopolski bezpłatny nadawca nie zdecydował się na jego pokazywanie, będzie złamaniem prawa (więcej na ten temat).

- Jako organ administracji publicznej nie możemy antycypować i wskazywać jednoznacznie jakie rozstrzygnięcia zapadną bez przeprowadzenia stosownego postępowania wyjaśniającego. Tym bardziej, iż w chwili obecnej sposób zadysponowania prawami do meczów pozostaje w dalszym ciągu sprawą otwartą - poinformowała nas wczoraj Monika Bąk, rzecznik prasowa KRRiT. Dodała, że decyzje w sprawie wszczęcia postępowania nadal nie zapadły.

Cyfrowy Polsat i sieci kablowe UPC Polska, Vectra, Multimedia Polska, Inea i Toya nie zamierzają rezygnować ze sprzedaży usługi PPV, bo uważają, że nie łamią prawa. - Sygnał meczu zapewnia nam Sportfive. My jesteśmy tylko dystrybutorem, a nie nadawcą, a usługa PPV nie jest uregulowana w ustawowo - mówi nam anonimowo przedstawiciel jednego z operatorów.

- Vectra nie czuje się stroną w dyskusji na temat, ponieważ nie jesteśmy nadawcą. Podobnie nie rozważamy, czy każdy inny materiał, którego reemisji dokonujemy, ma pełne i niepodważalnie rozwiązane prawa pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi, np. nadawcą, twórcą, właścicielem, producentem itp. - dodaje Krzysztof Stefaniak, rzecznik prasowy Vectry.

Za dostęp do meczu w pay-per-view u wszystkich wspomnianych operatorów trzeba zapłacić 20 zł. Będzie on u nich transmitowany w wersjach SD i HD. Zamówienia zależnie od operatora przyjmowane są telefonicznie, internetowo, sms-owo, za pomocą dekoderów lub w biurach obsługi klienta.

Poza samą transmisję spotkania widzowie Cyfrowego Polsatu oraz sieci kablowych zobaczą studio sportowe przygotowane przez Polsat. Rozpocznie się ono o godz. 18.30 (przez pierwsza godzinę nadawane będzie także w Polsacie Sport). Mecz będzie komentował duet: Mateusz Borek i Roman Kołtoń, a w studiu będą gośćmi Bożydara Iwanowa będą Dariusz Dziekanowski, Piotr Świerczewski, Wojciech Kowalczyk i Tomasz Łapiński.

Cyfrowy Polsat zaoferuje też transmisję z meczu w PPV w takiej samej cenie w telewizji internetowej ipli i w aplikacji ipla na system Windows, zaś Multimedia Polska - w serwisie immtv.pl. Inea postanowiła zaś, że 5 zł z każdego wykupionego dostępu do transmisji przeznaczy na cele charytatywne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfra+ i n wstrzymały sprzedaż meczu w pay-per-view

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
ciekawe co się dalej stanie ;)
8 8
odpowiedź
User
spec
pokłosie komunikatu KRRiT, sugerującego, że przygrzmocą karę w wysokości 10% rocznego przychodu
8 8
odpowiedź
User
cebulanik
torchę dziwnie napisany artykuł, nie wiedziałem czemu wstrzymali to, na końcu napisane że chodzi o jakieś prawo..
8 8
odpowiedź
User
klasyka
klasyka, przepisy są całą epokę do tyłu za teraźniejszością
8 8
odpowiedź
User
prezes
I bardzo dobrze. I tak nie będzie co oglądać. Polsat też tak powinien zrobić.
8 8
odpowiedź