SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat będzie jedynym właścicielem Netii, wykupi przymusowo 2,2 proc. akcji

Cyfrowy Polsat ogłosił przymusowy wykup od akcjonariuszy mniejszościowych wszystkich akcji Netii po 7 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wykupie Trigon DM.

Przedmiotem przymusowego wykupu jest 7,303 mln akcji stanowiących 2,18 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Netii. Dzień wykupu został ustalony na 6 sierpnia br.

Obecnie do Cyfrowego Polsatu należy 328,27 mln akcji stanowiących 97,82 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu.

23 czerwca Cyfrowy Polsat zaprosił do składania ofert sprzedaży 47.667.885 akcji Netii, stanowiących 14,2 proc. kapitału spółki, po 7 zł za sztukę. Potem zwiększył do 86,3 mln zł liczbę akcji Netii, które akcjonariusze mogli sprzedać w ramach ogłoszonego zaproszenia. Cena zakupu wynosiła 7 zł za akcję.

Łącznie w ramach wezwania przejął wtedy 78,99 mln walorów stanowiących ok. 23,5 proc. kapitału Netii.

Na początku lipca na walnym zgromadzeniu grupa mniejszościowych akcjonariuszy chciała, żeby Netia z zeszłorocznego zysku wypłaciła dywidendę, ale wniosek został odrzucony głosami Cyfrowego Polsatu, który zdecydował, że zysk trafi na kapitał zapasowy.

W drugiej połowie grudnia Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie na wszystkie pozostałe walory spółki, zaproponował 4,80 zł za sztukę, co dawało wycenę całego pakietu w wysokości 548 mln zł. Do sprzedaży zapisali się posiadacze jedynie 84,9 tys. walorów Netii stanowiących 0,02 proc. jej kapitału.

Zarząd Cyfrowego Polsatu chce, żeby firma w br. wypłaciła akcjonariuszom rekordową dywidendę w swojej historii - 767,45 mln zł dywidendy, po 1,20 zł na akcję. Zygmunt Solorz jako większościowy akcjonariusz ma otrzymać 447 mln zł.

Cyfrowy Polsat przejął kontrolny pakiet Netii w 2018 roku

Inwestycja w Netię została ogłoszona przez Cyfrowy Polsat ponad trzy lata temu. Firma kupiła wtedy od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie wraz z kontrolowaną przez Zygmunta Solorza spółką Karswell Limited ogłosiła wezwanie dotyczące akcji stanowiących kolejne 35,5 proc. kapitału telekomu.

Wezwanie sfinalizowano wiosną 2018 roku, po tym jak na kupno przez Cyfrowy Polsat kontrolnego pakietu Netii zgodził się UOKiK. Cyfrowy Polsat kupił wtedy 34,66 mln akcji stanowiących 10,33 proc. kapitału Netii, a Karswell - 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału (oba podmioty płaciły 5,77 zł za akcję).

W lipcu 2018 roku Cyfrowy Polsat przejął od Karswell 17,33 mln akcji Netii po 5,77 zł za sztukę, a w październiku 58,71 mln akcji za 338,75 mln zł, zapłacił też spółce Karswell 5,3 mln zł wynagrodzenia za okres przejściowy.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa tymczasowo przejął Wojciech Pytel. Ponadto do rady nadzorczej telekomu powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syn Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca, natomiast odeszli z niej Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki. Natomiast w sierpniu 2018 roku prezesem i dyrektorem generalnym Netii został Andrzej Abramczuk.

Rekordowa dywidenda od Cyfrowego Polsatu

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat, do której oprócz Polkomtelu należą m.in. Telewizja Polsat, Eleven Sports, Grupa Interia i większościowy pakiet akcji Netii, zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 4,9 proc. do 2,99 mld zł i zysku netto ze 183,8 do 390,4 mln zł. Każdy abonent płacił firmie średnio 90,5 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Miesiąc temu walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zdecydowało, że spółka w dwóch transzach wypłaci rekordową w swojej historii dywidendę - 767,5 mln zł, po 1,20 zł na akcję. Nowymi członkami rady nadzorczej firmy zostali jej większościowy akcjonariusz Zygmunt Solorz, jej były prezes Tobias Solorz, prawnik Jarosław Grzesiak i rektor UW Alojzy Nowak.

Z kolei grupa Netia w pierwszym kwartale br. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 0,4 proc. do 324,29 mln zł i zysku netto z 13,41 do 13,52 mln zł. W segmencie B2C znacząco wzrosła sprzedaż usług telewizji, internetu szerokopasmowego i mobilnych, a coraz mniej popularna jest telefonia stacjonarna.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat będzie jedynym właścicielem Netii, wykupi przymusowo 2,2 proc. akcji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dariusz Simpson
Netia do końca roku będzie Polsat Boxem
odpowiedź