SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat deklaruje, że nie uzależniał sprzedaży praw do odtwarzania Euro od zakupu dekodera

Cyfrowy Polsat nie uzależniał sprzedaży praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008 od zakupu dekodera oraz wsparcia technicznego, zadeklarowała spółka w komunikacie. Wcześniej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) informował, że wszczął w tej sprawie postępowanie.

Cyfrowy Polsat deklaruje, że nie uzależniał sprzedaży praw do
odtwarzania Euro od zakupu dekodera

"Cyfrowy Polsat w związku z otrzymanym zawiadomieniem o wszczęciu z urzędu postępowania antymonopolowego przeciwko spółce, dotyczącego nadużycia pozycji dominującej na krajowym rynku sprzedaży praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro2008, informuje, że w ramach prowadzonej akcji Euro 2008, która skierowana była wyłącznie do przedsiębiorców, takich jak bary, puby, restauracje, nigdy nie miało miejsce uzależnienie sprzedaży praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008 od zakupu dekodera oraz wsparcia technicznego" - czytamy w komunikacie.

Spółka poinformowała, że występowała przy zawieraniu umów w powyższym zakresie jedynie jako pełnomocnik podmiotu posiadającego prawa do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008.

"Spółka nie posiadała praw do sprzedaży praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008, albowiem w tym zakresie nie była właścicielem praw autorskich i praw pokrewnych, ani nie posiadała licencji" - czytamy dalej.

Cyfrowy Polsat poinformował, że liczba dekoderów sprzedanych w ramach oferty Euro 2008 stanowiła zaledwie 0,16% wszystkich przyłączeń brutto w 2008 roku i niezauważalny wręcz udział w przychodach spółki.

UOKiK informował, że postępowanie w sprawie Cyfrowego Polsatu zostało wszczęte po analizie informacji znajdujących się na stronach internetowych firmy, jak również skarg napływających do urzędu.

"Wątpliwości UOKiK budzą dodatkowe obowiązki nakładane na przedsiębiorców przy zakupie praw do publicznego odtwarzania relacji sportowych z Euro 2008 - Cyfrowy Polsat był jedynym w Polsce podmiotem, który sprzedawał prawa do transmisji wszystkich meczów. Zgoda na publiczne odtwarzanie przez przedsiębiorców prowadzących np. kina, puby czy hotele była uzależniona od nabycia praw do ich publicznego nadawania, a także zakupu dekodera od Cyfrowego Polsatu" - informował urząd w swoim popołudniowym komunikacie.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia nadużycia pozycji rynkowej Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Skonsolidowane przychody grupy Cyfrowego Polsatu w 2008 r. wyniosły 1136,28 mln zł wobec 796,67 mln zł rok wcześniej. Spółka miała po audycie 269,76 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2008 roku wobec 113,42 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat deklaruje, że nie uzależniał sprzedaży praw do odtwarzania Euro od zakupu dekodera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl