SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat na giełdowym dnie. Fundusz gra na dalsze spadki

Fundusz Millennium International Management zajął tzw. krótką pozycję na akcjach stanowiących 0,51 proc. kapitału Cyfrowego Polsatu. Kurs spółki zmalał poniżej 11 zł, jest najniższy w ciągu 15 lat jej obecności na giełdzie. Akcje tanieją, odkąd holding inwestuje dużo w energetykę i nieruchomości oraz wydaje więcej na obsługę zadłużenia.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweZygmunt Solorz, fot. materiały prasowe

W wykazie na stronie Komisji Nadzoru Finansowego zajęcie przez Millennium International Management krótkiej pozycji na 0,51 proc. akcji Cyfrowego Polsatu pojawiło się w poniedziałek. Na liście odnotowywane są takie pozycje dotyczące walorów stanowiących minimum 0,5 proc. kapitału spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Krótka pozycja oznacza, że podmiot liczy na spadek w najbliższym czasie kursu danej spółki. Kupił jej akcje poza obrotem giełdowym od innych inwestorów, umawiając się, że zwróci je w wyznaczonym terminie. Sprzedał szybko te walory na giełdzie i liczy, że za jakiś czas będzie mógł je kupić taniej, żeby z zyskiem zrealizować zwrot.

Cyfrowy Polsat przez dwa lata staniał o 64 proc.

Kurs akcji Cyfrowego Polsatu w ostatnich tygodniach wyznacza swoje historyczne minima. Na początku stycznia zmalał poniżej 12 zł, a w zeszły piątek zsunął się pod pułap 11 zł. Tańsze niż 12 zł walory spółki były już przez kilka dni jesienią ub.r.

Cyfrowy Polsat notuje spadki giełdowe od końcówki 2021 roku. Przez minione 12 miesięcy kurs zmniejszył się o 48 proc. (z czego o 13 proc. tylko od początku br.), a przez ostatnie dwa lata - o 64 proc.

CZYTAJ TEŻ: Cyfrowy Polsat wyda ponad 310 mln zł na swoje obligacje

Przy kursie 10,675 w środę przed. godz. 14 kapitalizacja firmy wynosiła 6,83 mld zł. 31 stycznia 2022 roku kurs miał wartość 31,46 zł, co dawało 20,12 mld zł. Proporcjonalnie zmalała wartość pakietu należącego do Zygmunta Solorza (ma akcje stanowiące 48,15 proc. kapitału i 59,51 proc. głosów na walnym): z 9,69 do 3,29 mld zł.

Ten pakiet jest główną częścią majątku Solorza, więc spadek mocno uszczuplił stan posiadania biznesmena szacowany przez „Forbesa” na potrzeby listy najbogatszych Polaków. Na początku ub.r. twórca Polsatu z 10,51 mld zł zajął czwarte miejsce, w ciągu roku jego majątek zmalał aż o 3,4 mld zł.

Akcje Cyfrowego Polsatu najniżej w historii

Kurs Cyfrowego Polsatu jest obecnie najniższy od debiutu giełdowego spółki wiosną 2008 roku, jeszcze przed przejęciem przez nią operatora sieci Plus. Przez pierwsze 12 miesięcy obecności na giełdzie, gdy wybuchł kryzys gospodarczy po krachu bankowo-nieruchomościowym w USA, parę razy akcje firmy Zygmunta Solorza staniały do ok. 12 zł, ale szybko odbijały w górę.

Rekordowo drogie były latem 2021 roku, zbliżając się do 38 zł. Niedługo potem Solorz ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji (oferował 35 zł za sztukę, skupił jedynie 1,8 proc. kapitału spółki), zapowiadając, że grupę czeka „podjęcie nowych wyzwań i otwarcie się również na nowe obszary biznesu”.

Cyfrowy Polsat z rekordowym zadłużeniem i niższymi ratingami

Szczegóły tych planów Cyfrowy Polsat ogłosił pod koniec 2021 roku: w ramach strategii do 2026 roku wszedł w sektor energetyki zeroemisyjnej (ma w nim zainwestować do 5,5 mld zł) i nieruchomości. W połowie u.br. kupił kontrolny pakiet 41 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia, realizującej budowę kilku farm wiatrowych, płacąc 117 mln zł holdingowi ZE PAK i ok. 307,2 mln zł spółce Pantanomo (obie są kontrolowane właścicielsko przez Zygmunta Solorza). Natomiast wiosną 2022 roku za 553,65 mln zł przejął 67 proc. udziałów firmy Port Praski.

CZYTAJ TEŻ: UKE przedłużył firmie Cyfrowego Polsatu rezerwację na MUX-4 o 10 lat

Równocześnie zwiększyło się zadłużenie grupy Cyfrowy Polsat oraz koszty jego obsługi. Wiosną ub.r. firma podpisała z konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych nowe umowy dotyczące kredytów w kwocie do 8,225 mld zł i do 506 mln euro (wszystkie są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej). Dzięki temu szybciej spłaciła wcześniejsze zadłużenie, z którego 800 mln terminowo było do zwrotu w ub.r., 6,21 mld zł w br., a 1 mld zł w 2025 roku.

Na koniec września ub.r. zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat było rekordowo wysokie, sięgając 16,05 mld zł (głównie 11,62 mln zł z kredytów i pożyczek, a 3,86 mld zł z obligacji). Równocześnie firma miała 4,16 mld zł środków pieniężnych i ekwiwalentów, więc dług netto wynosił 11,89 mld zł, a jego relacja do skorygowanego zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy - 3,52x.

W ub.r. agencja EuroRating dwa razy obniżyła rating kredytowy Cyfrowego Polsatu (w grudniu z poziomu BB+ z perspektywą negatywną do BB z perspektywą stabilną), uzasadniając to gorszymi wynikami finansowymi i kosztownymi inwestycjami firmy w sektorze energetycznym.

W trzecim kwartale ub.r. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła wzrost przychodów rok do roku o 5,6 proc. do 3,45 mld zł. Ze sprzedaży energii wypracowano 272 mln zł, z czego 82,5 mln zł ze sprzedaży własnej energii, a 172,9 mln zł z obrotu. Zysk netto zmalał natomiast z 231,1 do 102,2 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat na giełdowym dnie. Fundusz gra na dalsze spadki

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Enter
Kiedy sprzedaż?
odpowiedź
User
DJ Gerard
Czas na sprzedaż cyfrowy polsat wszystkich udziałów lub fuzja canał plus
odpowiedź
User
DJ Gerard
Już po udziałach za miesiąc 6zl
odpowiedź