SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat bije kolejny rekord dywidendy, Zygmunt Solorz dostanie 447 mln zł

Zarząd Cyfrowego Polsatu chce, żeby firma w br. wypłaciła akcjonariuszom rekordową dywidendę w swojej historii - 767,45 mln zł dywidendy, po 1,20 zł na akcję. Większościowy właściciel spółki Zygmunt Solorz ma otrzymać 447 mln zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Według uchwały przyjętej przez zarząd na tegoroczną dywidendę Cyfrowego Polsatu ma złożyć się cały jednostkowy zysk netto spółki w ub.r. wynoszący 404,98 mln zł oraz 362,47 mln zł z jej kapitału zapasowego. Zaznaczono, że na koniec ub.r. kapitał zapasowy miał wartość ok. 3,3 mld zł.

Łącznie dywidenda ma mieć wartość 767,45 mln zł dywidendy, po 1,20 zł na akcję. W komunikacie Cyfrowego Polsatu przypomniano, że jest to zgodne z polityką dywidendową firmy przyjętą dwa lata temu.

Według tej polityki firma zapowiedziała, że w latach 2019-2021 będzie przekazywała akcjonariuszom rocznie po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,78 mln zł. Wcześniej maksymalna dywidenda od spółki wyniosła 204,6 mln zł.

Zaproponowana dywidenda jest najwyższa w historii Cyfrowego Polsatu. Za 2019 rok firma wypłaciła inwestorom w dwóch transzach 639,55 mln zł (z czego 52,74 mln zł z kapitału zapasowego), po 1 zł na akcję, a za 2018 rok - 594,78 mln zł (106,26 mln zł z kapitału zapasowego), po 93 grosze na akcję.

W czwartkowym komunikacie Cyfrowego Polsatu zapewniono też, że proponując tegoroczną dywidendę zarząd „wziął pod uwagę wynik netto, sytuację finansową i płynność Grupy, istniejące i przyszłe zobowiązania, ocenę perspektyw Grupy w określonych uwarunkowaniach rynkowych i makroekonomicznych, w szczególności uwzględniających ewentualną konieczność wydatkowania środków w związku z rozwojem Grupy, w szczególności poprzez akwizycje (w tym w szczególności planowane gotówkowe rozliczenie nabycia 10% udziałów w spółce eobuwie.pl, planowane zwiększanie zaangażowania kapitałowego w spółkę Netia S.A. oraz ewentualny udział w planowanym procesie sprzedaży pasma 3,4-3,8 GHz) i podejmowanie nowych projektów, ewentualne wpływy gotówkowe, oczekiwane w przypadku finalizacji transakcji sprzedaży części infrastruktury mobilnej Grupy, jak również czynniki o charakterze jednorazowym oraz obowiązujące przepisy prawa”.

- W opinii Zarządu Spółki proponowana do wypłaty kwota dywidendy za rok obrotowy 2020 nie zaburza koncepcji dalszego rozwoju Grupy, umożliwiając równocześnie kontynuację sukcesywnego jej oddłużania - dodano.

Dywidenda Cyfrowego Polsatu w dwóch transzach, 447 mln zł dla Zygmunta Solorza

Zarząd Cyfrowego Polsatu proponuje, żeby dywidendę podzielić na dwie transze:
- 255,82 mln zł, po 40 groszy na akcję, wypłacić 28 września,
- 511,64 mln zł, po 80 groszy na akcję, wypłacić 10 grudnia.

Dzień dywidendy ustalono na 15 września. Propozycja zarządu co do dywidendy została pozytywnie oceniona przez radę nadzorczą Cyfrowego Polsatu. Ostateczną decyzję podejmą akcjonariusze na walnym zgromadzeniu.

W czwartek po południu za akcję Cyfrowego Polsatu płacono 30,36 zł. Przy taki kursie stopa proponowanej dywidendy wynosi 3,9 proc.

Większościowym akcjonariuszem firmy jest Zygmunt Solorz - ma walory stanowiące 58,26 proc. kapitału i 65 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z proponowanej dywidendy biznesmen otrzyma 447,12 mln zł.

Do grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu należą m.in. Polkomtel (operator sieci Plus), Telewizja Polsat, Eleven Sports, przejęta w połowie ub.r. Grupa Interia i większościowy pakiet akcji Netii. W ub.r. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła rekordowe w swojej historii przychody sprzedażowe w wysokości 11,96 mld zł oraz wzrost zysku netto z 1,11 do 1,15 mld zł.

W kwietniu br. władze Cyfrowego Polsatu zdecydowały, że firma przez najbliższe 12 miesięcy wyda maksymalnie 515 mln zł na zakup akcji Netii.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 4,9 proc. do 2,99 mld zł i zysku netto ze 183,8 do 390,4 mln zł. Każdy abonent płacił firmie średnio 90,5 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat bije kolejny rekord dywidendy, Zygmunt Solorz dostanie 447 mln zł

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
???
Po co walne zgromadzenia skoro decyduje Solorz jako główny udziałowiec
odpowiedź
User
Adrian
Po co walne zgromadzenia skoro decyduje Solorz jako główny udziałowiec


Dlatego, że spółka ma wielu udziałowców.
odpowiedź
User
Baster
A Nowyvch kanalow brak dalej i praw sportowych nie kupil nic oprucz LM A Eleven 4 nie dal abonentom do tej pory
odpowiedź