SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat ma zapłacić 40 mln zł zaległego podatku z 2011 roku. Spółka polemizuje z danymi MF o Polkomtelu

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie podtrzymał decyzję z maja ub.r. nakazującą Cyfrowemu Polsatowi zapłatę dodatkowych 40,6 mln zł plus odsetki podatku dochodowego za 2011 rok. Spółka zaskarży tę decyzję do sądu, polemizuje również z danymi Ministerstwa Finansów dotyczącymi podatków płaconych przez Polkomtel.

Tobias SolorzTobias Solorz

W maju ub.r. Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy zdecydował, że Cyfrowy Polsat ma zapłacić 40,6 mln zł więcej podatku dochodowego (plus odsetki od zaległości podatkowych) za 2011 rok. Powód? Zakwestionowano zaliczenie przez firmę niektórych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, mimo że we wcześniejszej interpretacji oceniono to jako prawidłowe działanie.

Cyfrowy Polsat odwołał się od tej decyzji. W środę firma poinformowała, że dostała decyzję dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie podtrzymującą nakaz z maja ub.r.

Spółka zaznaczyła, że nie zgadza się z tą decyzją i zaskarży ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Obecnie w związku z prawdopodobieństwem zapłaty dodatkowego podatku nie zamierza zawiązywać żadnych rezerw obciążających jej bieżący wynik finansowy.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost wpływów ze sprzedaży o 1 proc. do 9,83 mld zł i spadek zysku netto o 7,4 proc. do 945,2 mln zł. W raporcie finansowym podała, że zapłaciła 399,8 mln zł podatku dochodowego, wobec 12,4 mln zł w 2016 roku.

W marcu br. naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego nakazał Cyfrowemu Polsatowi zapłatę 24,2 mln zł plus odsetki zaległego podatku za 2012 roku oraz przekazał, że analizuje dodatkowe zobowiązania spółki za 2013 i 2014 wynoszące ok. 35 mln zł. W związku z tym firma zwiększyła zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego o ok. 144 mln zł.

Polsat odpowiada na dane o podatkach Polkomtela w raporcie MF

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Finansów opublikowało statystyki ponad 2,3 tys. firm, które w 2016 roku zanotowały ponad 200 mln zł przychodów. Resort zamieścił też dla każdego podmiotu dane o kosztach uzyskaniu wpływów, dochodzie i zapłaconym podatku dochodowym (CIT).

W zestawieniu podano, że Polkomtel - operator sieci telekomunikacyjnej Plus należący do grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat - przy 8,42 mld zł przychodów miał 9,22 mld zł kosztów ich uzyskania, więc zanotował 807,7 mln zł straty i nie zapłacił żadnego podatku dochodowego.

Ani grosza tego podatku nie zapłaciło też wiele innych firm, m.in. operatorzy telekomunikacyjni Orange Polska i T-Mobile Polska.

Na liście są jeszcze dwie firmy z grupy Cyfrowy Polsat: Telewizja Polsat i Cyfrowy Polsat. Obie osiągnęły dochody i zapłaciły od nich podatek, odpowiednio 74,4 i 56,6 mln zł.

W środę grupa Cyfrowy Polsat w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl odniosła się do tych danych. Podkreśliła, że Polkomtel w 2016 roku miał ponad 380 mln zł zysku finansowego i zapłacił ponad 80 mln zł podatku. Natomiast cała grupa Cyfrowy Polsat uiściła łącznie prawie 300 mln zł podatku.

- Wspomniane niemal 300 milionów złotych zapłacone przez naszą Grupę czyni z nas jednego z największych płatników podatków wśród polskich firm. Dodatkowo informujemy, że zgodnie ze Sprawozdaniem Finansowym za rok 2016 (zbadanym przez niezależnego biegłego rewidenta), Polkomtel nie miał 807 milionów złotych straty finansowej, ale zysk finansowy wynoszący ponad 380 milionów złotych - wyjaśniono w komunikacie.

- To, co chcielibyśmy podkreślić to fakt, że prawie 300 mln złotych to suma, jaka została realnie zapłacona przez Grupę Cyfrowy Polsat i można ją znaleźć w naszym sprawozdaniu finansowym w Skonsolidowanym Rachunku Przepływów Pieniężnych w rubryce „Podatek dochodowy zapłacony”. Nie chcemy komentować danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów ani wchodzić w szczegóły składanych deklaracji podatkowych i wykazywanych w nich pozycji oraz skomplikowanych przepisów księgowo-finansowych. Najistotniejsza jest bowiem realna kwota kilkuset milionów złotych zapłaconych w roku 2016 przez naszą Grupę z tytułu podatku dochodowego - dodała firma.

Podkreśliła też, że łączna wartość zapłaconych przez nią w ub.r. danin publicznych na rzecz państwa wyniosła ponad 700 mln zł.

Na początku grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat kupił od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN ok. 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie poinformował, że zamierza przejąć od innych akcjonariuszy dalsze 34,2 proc. akcji telekomu, ogłosił już wezwanie do zapisywania się na sprzedaż tych papierów.

Na tę drugą transakcję musi się zgodzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w lutym poinformował o wydłużeniu postępowania w tej sprawie o dwa miesiące. W związku z tym Cyfrowy Polsat przedłużył do 14 maja zapisy na sprzedaż akcji Netii.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat ma zapłacić 40 mln zł zaległego podatku z 2011 roku. Spółka polemizuje z danymi MF o Polkomtelu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dżoana
I już PiSowscy złodzieje dobierają się do mało sprzyjających sobie firm. Żebyście się na tym nie przejechali, bolszewia nie ma długiego życia.
odpowiedź
User
Bida aż piszczy
Polkomtel to jedna z firm, które wykazują najwieksze straty, a pan Solorz od lat jest jednym z najbogatszych Polaków. Ciekawe, jak to mu się udało?
odpowiedź
User
hd
Ale przecież Gawryluk awansowała.
odpowiedź