SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat wygrywa ze skarbówką. Oszczędzi ponad 50 mln zł

W ostatnich miesiącach Cyfrowy Polsat wygrał trzy spory prawne z małopolską skarbówką.  Chodzi o jej decyzje nakazujących firmie zapłatę firmie 51 mln zł zaległego podatku dochodowego. Jedno z postępowań ostatecznie umorzono.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweZygmunt Solorz, fot. materiały prasowe

Spory Cyfrowego Polsatu z Małopolskim Urzędem Celno-Skarbowego dotyczą decyzji o podatku dochodowym spółki z lat 2012-14. W przypadku 2012 roku naczelnik małopolskiej skarbówki w lutym 2018 wydał decyzję nakazującą spółce zapłatę 24,2 mln zł (plus odsetki za zwłokę). Uzasadnił, że nie miała prawa zastosować zwolnienie z obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych płatności odsetkowych.

Cyfrowy Polsat odwołał się od tej decyzji, podkreślając, że ma potwierdzające jego działania opinie renomowanych podmiotów doradczych. W drugiej instancji skarbówka podtrzymała decyzję, po czym holding Zygmunta Solorza przegrał też przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym spór w tej sprawie. Firma złożyła apelację, a Naczelny Sąd Administracyjny w sierpniu 2022 roku ją uwzględnił, kierując sprawę z powrotem do WSA. Ten zaś w marcu ub.r. uchylił decyzję małopolskiej skarbówki, a skarbówka w styczniu br. umorzyła postępowanie w tej sprawie.

Również w styczniu br. Cyfrowy Polsat zapadły orzeczenia sądowe dotyczące decyzji małopolskiej skarbówki, które odnosiły się do sprawozdań podatkowych spółki z 2013 i 2014 roku. Skarbówka nakazała dopłacić 25,1 mln zł za ten pierwszy rok i 1,7 mln zł za drugi (a także odsetki za zwłokę). Obie decyzje podjęto w 2019 roku, a po odwołaniach Cyfrowego Polsatu podtrzymano w 2020 roku.

Wtedy holding skierował sprawy do sądu. W przypadku obu decyzji WSA październiku 2020 zgodził się ze skarbówką, ale w drugiej instancji NSA 10 stycznia br. uchylił orzeczenia. Cyfrowy Polsat w sprawozdaniu za ub.r., opublikowanym 11 kwietnia stwierdził, że czeka, co w obecnej sytuacji zrobi małopolska skarbówka.

W żadnej z tych spraw Cyfrowy Polsat nie utworzył rezerw na możliwe dopłaty podatku z odsetkami.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów o 5,5 proc. do 13,63 mld zł i kosztów operacyjnych o 9,5 proc. zarobiła na czysto 311,6 mln zł, wobec 901,1 mln zł rok wcześniej. Holding zanotował spadek liczby abonentów indywidualnych.

Firma zapłaciła w ub.r. 110,2 mln zł podatku dochodowego, prawie dwa razy mniej niż rok wcześniej (209,2 mln zł).

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat wygrywa ze skarbówką. Oszczędzi ponad 50 mln zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rysio
czyli pracownicy na śmieciówkach dalej wytwarzają dochód, który płynie na Kajmany
odpowiedź
User
gregory
Sycylia-piekna wloska wyspa na Morzu Srodziemnym.
odpowiedź
User
Aga
Solorz pamiętaj nie fikaj w swoich mediach przeciwko rządzący, bo następnym razem nie wygrasz.
odpowiedź