SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat kupił 67 proc udziałów Portu Praskiego za 554 mln zł

W piątek Cyfrowy Polsat zawarł umowę kupna - od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 - 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł. Wejście w sektor nieruchomości to jeden z nowych kierunków biznesowych, ogłoszonych przez Cyfrowy Polsat pod koniec ub.r.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweArticle

Ponadto Cyfrowy Polsat poinformował, że zapowiedziane w grudniu ub.r. przejęcie ok. 32 proc. spółki Pantanomo od Tobe Investments Group (obie firmy są zarejestrowane na Cyprze) zostaje przesunięte, finalizacja transakcji nastąpi najpóźniej 31 maja. Uzasadniono, że trwają „analizy dotyczące finalnej struktury kapitałowej, do której należy Pantanomo”.

Zaznaczono, że jeśli do 31 maja transakcja nie zostanie sfinalizowana, zawarta w grudniu umowa przedwstępna wygaśnie.

W grudniu ub.r. w prezentacji nowej strategii Cyfrowy Polsat zapowiedział, że za udziały w grupie deweloperskiej Port Praski, uwzględniając późniejsze dokapitalizowanie, wyda łącznie 879,4 mln zł. Na kupowane udziały Portu Praskiego na koniec września br. przypadało 167,1 mln zł skorygowanych środków pieniężnych netto.

- Port Praski to absolutnie unikalna inwestycja w skali Europy. To 38 ha terenów inwestycyjnych i około 800 tys. m2 zabudowy w ścisłym centrum Warszawy. Nie ma drugiej takiej lokalizacji i nie będzie. Chcemy zainwestować w pełni samowystarczalną dzielnicę, łączącą zabudowę o przeznaczeniu biurowym, mieszkalnym, komercyjnym i użyteczności publicznej. Port Praski to strategiczna rewitalizacja praskiej części Warszawy i unikalna szansa inwestycyjna - uzasadnia w komunikacie Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu. - Chcemy również, aby Port Praski był „zielony”, stąd nasze plany związane z zastosowaniem fotowoltaiki i geotermii w Porcie - dodaje.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ostatnich miesiącach do grupy spółek pod nazwami opartymi na marce Port Praski dołączył Zygmunt Solorz oraz jego synowie Tobias Solorz i Piotr Żak.

Z kolei Pantanomo zajmuje się zarządzaniem posiadanymi nieruchomościami, a także prowadzi działalność holdingową, finansową oraz inwestycyjną.

Cyfrowy Polsat inwestuje w energetykę i nieruchomości

W ramach ogłoszonej w grudniu ub.r. strategii grupa Cyfrowy Polsat zapowiedziała, że do 2026 roku zamierza zainwestować 5,5 mld zł w projekty energetyczne, a przez najbliższe trzy lata będzie wypłacać dywidendę wynoszącą minimum 1 zł na akcję.

W zeszłą środę Cyfrowy Polsat poinformował, że w ramach aneksu do umowy końcowy termin na przejęcie 67 proc. udziałów firmy PAK-Polska Czysta Energia został przesunięty z 31 marca do 30 września br. Cyfrowy Polsat ma wydać na jej udziały 800,5 mln zł.

W pierwszej połowie marca Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kontrolowany przez Zygmunta Solorza, ogłosił współpracę z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii za ok. 0,5 mld zł. Ponadto firma wspólnie z duńskim koncernem Ørsted planuje budowę farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

W czwartym kwartale ub.r. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 0,5 proc. do 3,265 mld zł i zysku netto z 333,7 do 326,7 mln zł. W całym roku dzięki sprzedaży Polkomtel Infrastruktury osiągnęła rekordowe 4,414 mld zł zysku netto. Na koniec ub.r. firma miała 6,12 mln klientów abonamentowych, płacili średnio ok. 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat kupił 67 proc udziałów Portu Praskiego za 554 mln zł

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michał Mazalon
Agnieszce Gozdyrze grzecznie kilka razy zadawałem pytanie a właściwie prośbę aby przypomniała jakie afery PiS przez 7 lat ich rządów odkrył i nagłośnił Polsat.
Ceniłem ją za profesjonalizm ale okazało się że grzeczne pytanie za każdym razem nie tylko zbywane było milczeniem ale wręcz "banem" doslownie po minutach od napisania mimo kulturalnej formy a nawet wyrazów szacunku...

Niestety reakcja taka świadczy sama za siebie. Każdy chyba zrozumie...
odpowiedź
User
Mikolaj
Tymczasem Trzaskowski już inwestuje publiczne pieniądze aby Solorzowi dociągnąć unikatową jak na Warszawę kładkę pieszo-rowerową przez Wisle łącząca Port Praski z Bulwarami Wislanymi. Wtedy będzie można stwierdzić że to rzeczywiście centrum Warszawy.
Trochę to przypomina utopienie 670 mln zł przez HGW (Trzaskowski był jej zastępcą) w stadion Legii kiedy klub nalezal do ITI/TVN
odpowiedź
User
Karolina
Śmierdzi walkiem na kilometr
odpowiedź