SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat nie wypłaci w br. dywidendy, powodami inwestycje i wysokie zadłużenie

Władze Cyfrowego Polsatu rekomendują akcjonariuszom, żeby firma nie wypłacała w br. dywidendy, a zysk z ub.r. przeznaczyła na kapitał zakładowy. Jako przyczyny podają niedawne inwestycje strategiczne oraz nadal relatywnie wysoki poziom zadłużenia.

Tobias SolorzArticle

- W opinii zarządu spółki pozwoli to ograniczyć poziom zadłużenia grupy, co jest zgodne z przyjętymi założeniami strategicznymi, w tym w szczególności z celem polityki zarządzania zasobami kapitałowymi, jakim jest obniżenie w możliwie krótkim terminie wskaźnika całkowitego zadłużenia netto Grupy (długu netto do EBITDA) poniżej poziomu 1,75x - tak opinię zarządu Cyfrowego Polsatu o niewypłacaniu w br. dywidendy uzasadniono w komunikacie giełdowym.

Zaznaczono, że firma podtrzymuje politykę dywidendową przyjętą w listopadzie 2016 roku. Tę politykę oparto na wartości relacja długu netto firmy do skonsolidowanego wyniku operacyjnego powiększonego o amortyzację, utratę wartości i likwidacje aktywów trwałych (EBITDA) z minionego kwartału. Zapisano, że jeżeli ten wskaźnik będzie wynosił od 2,5- do 3,2-krotności, do zarząd zarekomenduje dywidendę w wysokości od 200 do 400 mln zł. Przy wskaźniku wynoszącym od 1,75- do 2,5-krotności na dywidendę ma pójść od 25 do 50 proc. skonsolidowanego zysku netto za ub.r., a przy wskaźniku poniże 1,75-krotności - od 50 do 100 proc. zysku.

- Każdorazowo przy przedkładaniu propozycji podziału zysku wraz z rekomendacją, Zarząd Spółki będzie brał pod uwagę wynik netto, sytuację finansową i płynność Grupy, istniejące i przyszłe zobowiązania (w tym potencjalne ograniczenia związane z umowami kredytowymi i innymi dokumentami finansowymi), ocenę perspektyw Grupy w określonych uwarunkowaniach rynkowych i makroekonomicznych, ewentualną konieczność wydatkowania środków w związku z rozwojem Grupy, w szczególności poprzez akwizycje i podejmowanie nowych projektów, czynniki o charakterze jednorazowym oraz obowiązujące przepisy prawa - dodano.

Cyfrowy Polsat wydał 1,5 mld zł na przejęcia

Przez ostatnie sześć miesięcy grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zrealizowała akwizycje o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł. Pod koniec ub.r. od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł, a w maju, po uzyskaniu zgody UOKiK-u, CP i związana z nim spółka Karswell Limited w ramach wezwania nabyły kolejne 33 proc. akcji Netii za 638,75 mln zł.

Pod koniec ub.r. Telewizja Polsat za ok. 103 mln zł nabyła od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV (z opcją dokupienia kolejnych 15 proc., zrealizowaną na początku br.).

Natomiast w zeszłym tygodniu Telewizja Polsat poinformowała, że za 38 mln euro kupił 50 proc. akcji (plus jedną) Eleven Sports Network.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,34 mld zł wpływów sprzedażowych oraz 292,2 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalały w skali roku o 1,8 proc. do 5,74 mln, za to liczba sprzedanych im usług zwiększyła się o 3,4 proc. do 13,8 mln.

Na koniec marca br. zadłużenie netto firmy wynosiło 10,26 mld zł, a jego wskaźnik do zysku EBITDA z poprzednich 12 miesięcy - 2,87. Gdyby zatem nie uwzględniać innych czynników, zgodnie z polityką dywidendową Cyfrowy Polsat mógłby wypłacić akcjonariuszom od 200 do 400 mln zł.

Trzy tygodnie temu Cyfrowy Polsat poinformował, że dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie podtrzymał decyzję z maja ub.r. nakazującą firmie zapłatę dodatkowych 40,6 mln zł plus odsetki podatku dochodowego za 2011 rok. Spółka zapowiedziała, że zaskarży tę decyzję do sądu.

Natomiast w marcu br. naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego nakazał Cyfrowemu Polsatowi zapłatę 24,2 mln zł plus odsetki zaległego podatku za 2012 roku oraz przekazał, że analizuje dodatkowe zobowiązania spółki za 2013 i 2014 wynoszące ok. 35 mln zł. W związku z tym firma zwiększyła zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego o ok. 144 mln zł.

Większość dywidendy Cyfrowego Polsatu trafia do Zygmunta Solorza

Zarząd Cyfrowego Polsatu zarekomendował radzie nadzorczej, żeby jednostkowy zysk netto spółki w ub.r. - w wysokości 606 mln zł - zamiast na dywidendę przeznaczyć na kapitał zapasowy. Rada nadzorcza pozytywnie to zaopiniowała.

Tę propozycję musi jeszcze przyjąć walne zgromadzenie akcjonariuszy, co wydaje się formalnością, ponieważ większość akcji Cyfrowego Polsatu ma Zygmunt Solorz, w przeszłości prezes i szef rady nadzorczej firmy (jej prezesem od 2,5 roku jest jego syn Tobias Solorz).

Do Zygmunta Solorza należy obecnie 57,34 proc. akcji Cyfrowego Polsatu dających 65,97 proc. głosów na zebraniu akcjonariuszy. Kiedy w ub.r. firma wypłaciła 204,6 mln zł, do Solorza trafiło 118 mln zł.

W 2015 i 2014 roku firma nie wypłaciła dywidendy, a w 2013 roku przeznaczyła na nią 166,3 mln zł. Wcześniej nie dzieliła się zyskiem z inwestorami w latach 2010-2012.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat nie wypłaci w br. dywidendy, powodami inwestycje i wysokie zadłużenie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
?
co mnie to obchodzi?
odpowiedź
User
?
co mnie to obchodzi?
Po co zaglądasz na Wirtualne Media?
odpowiedź
User
Infestycja
Może jakby tak w zapale nie kupowali co popadnie to byłby zysk nie tylko dla "zarządu"?
odpowiedź