SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat chce sprzedać obligacje za 4 mld zł

Cyfrowy Polsat utworzył program emisji obligacji o wartości do 4 mld zł. Chce przeprowadzić emisję papierów dłużnych do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweZygmunt Solorz, fot. materiały prasowe

W komunikacie Cyfrowego Polsatu podano, że obligacje mogą być emitowane w jednej lub w wielu seriach.

Termin wykupu obligacji danej serii będzie przypadał nie wcześniej niż 5 lat i nie później niż 10 lat od dnia emisji danej serii.

- Cel emisji Obligacji nie został określony, jednakże cel emisji obligacji może zostać wskazany w warunkach emisji obligacji danej serii. O ile cel emisji nie zostanie wskazany w warunkach emisji obligacji danej serii, zarząd może wykorzystać środki z emisji obligacji na dowolny cel, w tym na sfinansowanie przedterminowego wykupu przez spółkę obligacji serii B i C lub na nabycie obligacji serii B i C w celu ich umorzenia - opisano.

Firma zamierza przeprowadzić emisje nowych obligacji do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, o ile będą „odpowiednie warunki na rynku dłużnych papierów wartościowych”.

Ponadto zarząd firmy zdecydował „w zakresie powiązania przyszłego finansowania zewnętrznego Grupy Polsat Plus (to działająca od ponad roku rynkowa nazwa grupy Cyfrowy Polsat - przyp.) z jej celami zrównoważonego rozwoju, opisanymi w ramach dokumentu o nazwie Sustainability-Linked Financing Framework (Framework ESG)”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na początku października Cyfrowy Polsat poinformował, że rozpoczyna analizy dotyczące refinansowania zadłużenia swojej grupy kapitałowej, z uwzględnieniem możliwości jego zwiększenia.

Zaznaczono, że refinansowanie zadłużenia może nastąpić poprzez kredyty bankowe i obligacje zaciągane i emitowane przez spółki wchodzące w skład holdingu, proces analizy jest na wstępnym etapie, a decyzje co do warunków, struktury i terminu potencjalnego refinansowania i jego realizacji w szczególności uzależnione są od oceny spółki w zakresie rozwoju sytuacji na rynkach finansowych.

Cyfrowy Polsat dodał, że analizuje refinansowanie zadłużenia „w związku z realizowaną Strategią 2023+ i wejściem w nowe obszary działalności, obejmujące między innymi produkcję czystej energii w oparciu o technologie niskoemisyjne oraz zeroemisyjne”.

Cyfrowy Polsat ma 10,8 mld zł długu brutto, odesetki przez rok z 2,6 do 8,4 proc.

Grupa Cyfrowy Polsat duże zadłużenie kredytowe, sięgające początkowo kilkunastu mld zł, zaciągnęła ponad dekadę temu na zakup Polkomtela, operatora sieci Plus. Natomiast kilka lat temu wyemitowała dwie transze obligacji po 1 mld zł (ma je wykupić w 2026 i 2027 roku).

Na koniec września br. zadłużenie brutto holdingu sięgało 10,8 mld zł składało się na nie przede wszystkim 8,2 mld zł kredytów, 2,07 mld zł z obligacji oraz 525 mln zł z leasingu i innych obszarów.

Odsetki od kredytów i obligacji są uzależnione od stawek WIBOR, które od jesieni ub.r. mocno wzrosły wraz z podnoszeniem stóp procentowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Trzymiesięczny WIBOR do września ub.r. wynosił nieco ponad 0,2 proc., pod koniec stycznia przebił poziom 3 proc., a od lipca wynosi powyżej 7 proc., na przełomie października i listopada wzrósł do 7,5 proc.

W konsekwencji średni ważony koszt odsetek od kredytu i obligacji grupy Cyfrowy Polsat na koniec września sięgał 8,4 proc. Rok wcześniej było to 2,6 proc., na koniec grudnia ub.r. - 5,1 proc., kwartał później - już 6,8 proc., a na koniec czerwca - 8,1 proc.

W br. ponad 410 mln zł na odsetki

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat na odsetki od kredytów i pożyczek przeznaczyła 400,6 mln zł, a na odsetki od obligacji - 111 mln zł, wobec odpowiednio 150,3 i 30,9 mln zł rok wcześniej. Tylko w zeszłym kwartale koszty odsetkowe od pożyczek sięgnęły 171,6 mln zł, a od papierów dłużnych - 42,5 mln zł.

Te wydatki byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie stosowane przez firmę zabezpieczenia przed ryzykiem zmienności stóp procentowych, oparte instrumenty pochodne, w szczególności swapy (IRS). Holding w sprawozdaniu podał, że na koniec września br. otwarte i zawarte na przyszłe okresy transakcje zabezpieczające, zapadające w różnych okresach w latach 2022-2025, pokrywały takie ryzyko dotyczące prawie 30 proc. jej całości zadłużenia.

W trzech kwartałach br. realizacja i wycena takich instrumentów dała firmie 11,5 mln zł (rok wcześniej było to 4,1 mln zł kosztów), a realizacja takich instrumentów dotyczących odsetek - 86,6 mln zł, wobec 16,6 mln zł rok wcześniej.

W konsekwencji łączne koszty finansowe netto poszły w górę ze 172,3 do 416,8 mln zł. - - Utrzymujemy pewne pozycje hedgingowe w celu zmniejszenia ekspozycji na ryzyko stopy procentowej, wynikające z płatności odsetek naliczanych w oparciu o zmienną stopą procentową. Systematycznie analizujemy poziom ryzyka zmian stóp procentowych, w tym scenariusze refinansowania i zabezpieczenia przed tym ryzykiem - podała firma w sprawozdaniu.

W br. grupa Cyfrowy Polsat ma spłacić jeszcze 200 mln zł części kapitałowej kredytu, a w przyszłym roku - 800 mln zł. Na 2024 rok wyznaczono spłatę aż 6,21 mld zł, a w kolejnych trzech latach - po 1 mld zł rocznie kredytu i obligacji.

Na koniec września br. firma dysponowała 1,59 mld zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. W konsekwencji jej zadłużenie netto wynosiło 9,21 mld zł, a relacja długu netto do skorygowanego zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,64.

Cyfrowy Polsat woli inwestować niż szybciej spłacać dług

Grupa Cyfrowy Polsat duży zastrzyk gotówki dostała w połowie ub.r., gdy wraz z Polkomtelem sprzedała firmie Cellnex Poland 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Indrastruktura za 7,07 mld zł.

Uzyskane środki zamiast na szybsze zmniejszenie zadłużenia woli wydawać na inwestycje, w ramach ogłoszonej pod koniec strategii obejmującej wejście w segmenty odnawialnej energetyki i nieruchomości. W kwietniu od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 kupił 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł. Ma też wydać 800,5 mln zł na 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia, przy czym realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

Ponadto od jesieni ub.r. prowadził skup swoich akcji. Pod koniec maja od spółki Embud 2 przejął walory za 290 mln zł.

W trzecim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat (należą do niej m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel, Netia i Esoleo) przy wzroście przychodów o 3 proc. do 3,27 mld zł zanotowała 839,6 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. Średni przychód miesięczny od abonenta zwiększył się o 3,9 proc. do 71,3 zł, a od klienta usług prepaidowych - o 9,1 proc. do 17,9 zł.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, bezpośrednio i poprzez wehikuły inwestycyjne ma walory stanowiące 62,04 proc. kapitału i 70,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z zeszłorocznego zysku firma wypłaci 660,8 mln zł dywidendy, po 1,20 zł za akcję.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce sprzedać obligacje za 4 mld zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Powodzenia - w stagnacji nie kupije się niczego tylko próbuje przeżyć.
odpowiedź
User
mike
Komu w tych czasach?
odpowiedź
User
Tow. Zegarek
Na Ciebie też przyjdzie czas sądu.
odpowiedź