SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Obligacje Cyfrowego Polsatu za 1 mld zł kupiło 59 inwestorów

Cyfrowy Polsat poinformował, że przydzielił 59 inwestorom swoje 7-letnie obligacje serii B o łącznej wartości nominalnej 1 mld zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuZygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu

Emisja obligacji została zaplanowana na 26 kwietnia, natomiast ich wykup wyznaczono na 24 kwietnia 2026 roku. Będą notowane w systemie obrotu GPW lub BondSpot. - Prawa z obligacji serii B powstaną z chwilą ich zarejestrowania w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych na podstawie zleceń rozrachunku - dodano w komunikacie giełdowym firmy.

Oprocentowanie obligacji będzie wynosić WIBOR 6M plus 1,75 proc., odsetki będą wypłacane co pół roku.

Papiery dłużne były sprzedawane od środy, funkcję oferującego pełnił DM Trigon.

Obligacje zostały wyemitowane, żeby refinansować zadłużenie Cyfrowego Polsatu z obligacji serii A, których nominalna wartość to też 1 mld zł. Mają zostać wykupione przez firmę w lipcu 2021 roku, ich oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku nowej wersji - wynosi WIBOR plus 2,5 proc.

10 mld zł zadłużenia Cyfrowego Polsatu, większość to kredyt

Na koniec ub.r. zadłużenie brutto Cyfrowego Polsatu miało wartość 11,26 mld zł, a odejmując 1,18 mld zł posiadanych przez firmę środków pieniężnych i ich ekwiwalentów było to 10,08 mld zł netto. Stosunek zadłużenia netto do zysku EBITDA spółki z ub.r. to 2,73.

Zdecydowaną większość zadłużenia firmy stanowi połączony kredyt terminowy, którego wartość na koniec ub.r. wynosiła 10,2 mld zł. W 2018 i 2019 roku spółka ma spłacić po nieco ponad 1 mld zł, a w 2022 roku - pozostałe 6,63 mld zł. Wiosną ub.r. zmieniła umowę kredytową, wydłużając okres spłaty do końca września 2022 roku oraz podwyższając poziom dopuszczalnego zlewarowania z 1,75 do 3.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

Większościowym akcjonariuszem spółki jest Zygmunt Solorz - ma akcje stanowiące 57,34 proc. jej kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Zmiany w zarządach Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat

Z początkiem kwietnia Tobiasa Solorza na stanowisku prezesa Cyfrowego Polsatu zastąpił Mirosław Błaszczyk, poprzednio przez wiele lat prezes Telewizji Polsat. Jednocześnie Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu, objął w firmie funkcję wiceprezesa. Firma zapowiedziała, że Tobias Solorz przejdzie do rad nadzorczych firm grupy Polsat. Tę zmianę komentowano jako część sukcesji realizowanej w grupie kapitałowej Zygmunta Solorza.

Z końcem marca funkcji członków zarządu Cyfrowego Polsatu zrezygnowali Dariusz Działkowski i Tomasz Gillner-Gorywoda. Równocześnie do zarządu powołany został Jacek Felczykowski, obecnie członek zarządu Polkomtelu.

Ponadto z początkiem kwietnia do zarządu Telewizji Polsat dołączyły Katarzyna Wyszomirska-Wierczewska, Adam Nowe i Janusz Pliszka, a odeszli z niego Katarzyna Ostap-Tomann i Dariusz Działkowski.

Miesiąc temu zarząd Cyfrowego Polsatu zgodził się na zaproponowaną przez Zygmunta Solorza nową politykę dywidendową - przez najbliższe trzy lata będzie wypłacać akcjonariuszom po minimum 93 grosze na akcję rocznie, czyli po 594,8 mln zł, z czego 341 mln zł (według obecnej struktury akcjonariatu) będzie trafiać do Solorza.

Dołącz do dyskusji: Obligacje Cyfrowego Polsatu za 1 mld zł kupiło 59 inwestorów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Solorzu otwieraj archiwa Polsatu i przekaż swój biznes dzieciom (jak u Bertelsmanna)
odpowiedź
User
@bezczelny
Solorzu otwieraj archiwa Polsatu i przekaż swój biznes dzieciom (jak u Bertelsmanna)
Twoje komentarze są nudne i żenujące. Daj spokój.
odpowiedź
User
Ford
A tymczasem rydzyk dostał 150 mln zł na muzeum,nie wiem jak on stanie po śmierci przed sądem
odpowiedź