SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat przejął firmę windykacyjną Vindix z portfelami wierzytelności dla banków i telekomów

Cyfrowy Polsat kupił większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix. W jej zarządzie i radzie nadzorczej pojawili się menedżerowie spółek Zygmunta Solorza. Vindix ma pomóc w odzyskiwaniu zaległych zobowiązań od klientów firm biznesmena.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Jak poinformował we wtorek „Puls Biznesu”, opierając się na danych z KRS, w czerwcu większościowy pakiet udziałów Vindixu został przejęty przez Cyfrowy Polsat i jedną ze spółek z jego grupy kapitałowej. Za kupione udziały Cyfrowy Polsat zapłacił 31 mln zł, które zasiliły kapitał windykatora.

W konsekwencji nastąpiły zmiany we władzach przejętej spółki. Jej prezesem został Adam Kłapsza, króry od marca 2017 roku do początku stycznia br. był prezesem kontrolowanej przez Zygmunta Solorza firmy Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (w kwietniu br. jej prezesem został Henryk Sobierajski, wcześniej przez wiele lat szef Polsat News).

Natomiast do rady nadzorczej Vindixu z początkiem lipca dołączyli Aneta Jaskólska i Tomasz Szeląg, członkowie zarządu Cyfrowego Polsatu (Szeląg niedawno wszedł też w skład rady nadzorczej Netii). Ponadto członkami rady nadzorczej windykatora zostali Grzegorz Sandel (od 16 lat związany z Cyfrowym Polsatem, obecnie jako dyrektor zarządzający ds. obsługi klienta i telekomunikacji) oraz Tomasz Frankiewicz.

Zarówno prezes Vindixu Michał Handzlik, jak i rzecznik prasowy Grupy Polsat nie chcieli komentować tej transakcji. Według ustaleń „Pulsu Biznesu” dotyczące niej rozmowy prowadzono od dłuższego czasu, istotną rolę odgrywała w tym Aneta Jaskólska.

Vindix liczy na 90 mln zł odzysków z kupionych wierzytelności

Firma Vindix działa od trzech lat, specjalizuje się w windykowaniu zaległych należności nie tylko od klientów indywidualnych, lecz także firm, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W sprawozdaniu za ub.r. podaje, że razem ze swoimi podmiotami zależnymi - kancelaria prawną i funduszem sekurytyzacyjnym - „zajmuje się kompleksową obsługą zarządzanych portfeli wierzytelności - od wyceny i pozyskania portfela, poprzez windykację należności portfeli własnych jak i na zlecenie podmiotów trzecich, realizację ustanowionych zabezpieczeń, po egzekucję komorniczą”.

- W ramach działalności podstawowej podmioty z Grupy Vindix obsługują wierzytelności na etapie monitoringu i windykacji, zarówno telefonicznej jak i terenowej, jak również wykonywania czynności procesowych i pozaprocesowych oraz związanych z dochodzeniem wierzytelności na drodze postępowania sądowego i egzekucyjnego - opisano.

Od początku działalności firma kupiła 77 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej ponad 450 mln zł, z których odzyskano ponad 36,5 mln zł. Natomiast wskaźnik ERC z tych portfeli, czyli oczekiwana wartość przyszłych odzysków, wynosi 90 mln zł.

51 proc. wartości kupionych portfeli stanowią wierzytelności wobec banków, 31 proc. - wobec telekomów, 5 proc. - pożyczki, a 13 proc. - zobowiązania innego rodzaju. 49 proc. przypadało na małe i średnie firmy, 39 proc. na klientów detalicznych, a pozostałe miały charakter mieszany.

W ub.r. firma w ujęciu skonsolidowanym zanotowała 18,1 mln zł przychodów z odzysku i 16,57 mln zł wpływów operacyjnych, wobec odpowiednio 14,46 i 11,85 mln zł rok wcześniej. Natomiast jej gotówkowy zysk EBITDA wzrósł w skali roku z 4,69 do 6,88 mln zł.

Na koniec ub.r. zatrudniała 103 pracowników. Założycielem i prezesem Vindixu jest Michał Handzlik, który w przeszłości był m.in. dyrektorem zarządzającym w PKO BP i prezesem Getin Banku.

Vindix będzie ściągał długi klientów Cyfrowego Polsatu i Plus Banku?

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat oprócz tej spółki obejmuje m.in. Telewizję Polsat, Polkomtel, a od połowy ub.r. także większościowe pakiety w Netii i Eleven Sports. Jej płatna oferta obejmuje głównie telewizję od Cyfrowego Polsatu i usługi telekomunikacyjne od Plusa.

Na koniec marca br. grupa Cyfrowy Polsat miała sprzedanych 16,97 mln jednostkowych usług (RGU), o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba abonentów firmy zmalała w skali roku o 1,2 proc. do 5,67 mln, a średni miesięczny przychód od takiego klienta wzrósł o 1,2 proc. do 82,9 zł. Natomiast liczba sprzedanych usług w modelu przedpłaconym spadła o 5 proc. do 2,64 mln.

Do holdingu Zygmunta Solorza należą też Zespół Elektrocznik PAK i Plus Bank. Ten drugi w ostatnich latach dokonał bardzo dużych odpisów wartości netto kredytów i pożyczek - w 2016 roku wyniosły one 46,8 mln zł, a w ub.r. - 173,5 mln zł. W konsekwencji w 2016 roku Plus Bank zanotował 13,3 mln zł straty brutto i 12,1 mln zł straty netto, a w 2017 roku - odpowiednio 126,9 i 110,3 mln zł. Aktywa banku zmalały z 2,56 mld zł na koniec 2016 roku do 2,54 mld zł na koniec ub.r., a wartość udzielonych kredytów i pożyczek - z 1,81 do 1,73 mld zł.

Miesiąc temu Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła kuratora dla Plus Banku, powierzając tę funkcję Wojciechowi Ławeckiemu. Natomiast w poniedziałek CBA na zlecenie prokuratury zatrzymało byłych menedżerów banku, którym zarzucono wyrządzenie mu ponad 50 mln zł szkody poprzez udzielenie kredytu spółce niemającej odpowiedniej zdolności.

Według „Pulsu Biznesu” Vindix po przejęciu przez Cyfrowy Polsat będzie nie tylko zajmował się windykowaniem zaległych zobowiązań od klientów firm Zygmunta Solorza oraz obsługą dotychczas nabytych wierzytelności. Firma ma nadal kupować zewnętrzne portfele wierzytelności.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto. Na koniec marca firma miała do 757 mln zł wolnych środków pieniężnych. Bez uwzględnienia MSSF16 jej zadłużenie netto wynosiło 9,91 mld zł, a jego stosunek do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,66.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat przejął firmę windykacyjną Vindix z portfelami wierzytelności dla banków i telekomów

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kochane
Wybierz Polsat - Twoje dlugi juz tam sa!
29 2
odpowiedź
User
Anna
Skupuje dane a nie długi.
19 1
odpowiedź
User
erwu
12345 test
9 0
odpowiedź