SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat z podwyższonym ratingiem od Moody’s dzięki obniżeniu wskaźników zadłużenia

Agencja ratingowa Moody’s Investors Service podwyższyła we wtorek rating korporacyjny grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat. Uzasadniła to m.in. spadkiem wskaźników zadłużenia firmy oraz jej silną pozycją na rynkach telewizji i telekomunikacji.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego PolsatuArticle

Rating grupy Cyfrowy Polsat został podwyższony przez Moody’s z poziomu Ba2 do poziomu Ba1, a jego perspektywa z pozytywnej na stabilną.

W uzasadnieniu agencja wskazała m.in. poprawę w ciągu ostatnich dwóch lat podstawowych wskaźników zadłużenia firmy oraz jej publiczne zobowiązanie do osiągnięcia w średnim horyzoncie czasowym poziomu zadłużenia, mierzonego wskaźnikiem dług netto/EBITDA, w wysokości 1,75x.

Moody’s podkreśliła też wiodącą pozycję grupy Cyfrowy Polsat na rynku usług płatnej telewizji, wideo internetowego, stacjonarnej i mobilnej telefonii oraz internetu szerokopasmowego oraz korzyści płynące z bycia zintegrowaną grupą medialno-telekomunikacyjną dysponującą w pełni konwergentną ofertą. Ponadto zwróciła uwagę, że firma generuje silne i stabilne strumienie wolnych przepływów pieniężnych.

- W opinii Moody’s w horyzoncie średnioterminowym pozytywna presja na rating jest mało prawdopodobna z uwagi na relatywnie niewielką skalę Grupy w porównaniu do jej odpowiedników posiadających zbliżony rating, koncentrację działalności wyłącznie na Polsce i obecną politykę finansową, która zakłada osiągnięcie wskaźnika długu netto/EBITDA na poziomie 1,75x - opisano w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu.

- Tym niemniej, pozytywna presja na rating może pojawić się w przyszłości jeżeli Grupa będzie wykazywać stabilne przychody, poprawiać wynik EBITDA i marżowość oraz kontynuować redukcję zadłużenia. Z drugiej strony, negatywną presję na ocenę ratingową mogłoby wywrzeć istotne pogorszenie wyników operacyjnych Grupy lub wzrost poziomu zadłużenia powyżej określonych poziomów wskaźników zdefiniowanych przez Moody’s - dodano.

Cyfrowy Polsat zrolował obligacje za 1 mld zł, płaci rekordową dywidendę

Pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat wyemitował 7-letnie obligacje o łącznej wartości nominalnej 1 mld zł. Oprocentowanie wynosi WIBOR 6M plus 1,75 proc., odsetki będą wypłacane co pół roku. Cyfrowy Polsat sprzedał te papiery dłużne, żeby zrefinansować swoje zadłużenie z obligacji serii A, których nominalna wartość to też 1 mld zł. Spółka miała je wykupić w lipcu 2021 roku, a ich oprocentowanie wynosiło WIBOR plus 2,5 proc.

Ze względu na emisję nowej serii, papiery z serii A zostały wykupione przez Cyfrowy Polsat pod koniec kwietnia. - W ciągu 7 lat oszczędności odsetkowe powinny przekroczyć 50 mln zł - skomentowała to w maju Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu firmy ds. finansowych. Obligacje z nowej emisji od 31 maja są notowane na rynku giełdowym Catalyst.

Wiosną br. zarząd Cyfrowego Polsatu przychylił się do wniosku większościowego akcjonariusza spółki Zygmunta Solorza, żeby firma przez najbliższe trzy lata wypłacała dywidendę po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,8 mln zł. Dotychczas maksymalna dywidenda od spółki wyniosła 204,6 mln zł.

Tegoroczna dywidenda ma zostać wypłacona w dwóch transzach: 287,8 mln zł (po 45 groszy na akcję) 3 lipca, a 306,98 mln zł (po 43 grosze na akcję) 1 października. Zygmunt Solorz otrzyma 341 mln zł (jeśli nie sprzeda ani nie dokupi walorów spółki).

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto. Na koniec marca firma miała do 757 mln zł wolnych środków pieniężnych. Bez uwzględnienia MSSF16 jej zadłużenie netto wynosiło 9,91 mld zł, a jego stosunek do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,66.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat z podwyższonym ratingiem od Moody’s dzięki obniżeniu wskaźników zadłużenia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Niech ten prezes zgoli te wasy...
odpowiedź