SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat sprzedaje akcje Modivo spółce Solorza, w rok zarobił 100 mln zł

Cyfrowy Polsat zawarł umowę sprzedaży wehikułowi inwestycyjnemu Zygmunta Solorza za 600 mln zł 10 proc. akcji spółki Modivo (dwaniej eobuwie) kontrolowanej przez grupę CCC. Rok temu kupił te walory za 500 mln zł.

Zygmunt SolorzArticle

Pakiet 10 proc. akcji Modivo został przejęty od Cyfrowego Polsatu przez spółkę Embud 2. Firmy rozmowy w tej sprawie prowadziły od 7 września.

W komunikacie giełdowym zaznaczono, że transakcję zrealizowano „po uzyskaniu wymaganych na bazie porozumienia akcjonariuszy Modivo zgód”.

W drugiej połowie ub.r. 10 proc. akcji Modivo za 500 mln zł kupił też wehikuł inwestycyjny Rafała Brzoski - założyciela, prezesa i mniejszościowego akcjonariusza InPostu. Z kolei spółka zależna japońskiego Softbanku objęła niezabezpieczone obligacje zamienne na akcje Modivo o wartości 500 mln zł.

Modivo do początku ub.r. działało pod nazwą eobuwie. Do spółki należą przede wszystkim sieci sklepów z butami i dodatkami eobuwie i Modivo. W zeszłym kwartale finansowym (od maja do lipca br.) ta pierwsza zanotowała wzrost sprzedaży o 14 proc. do 807 mln zł, a druga - o 91 proc. do 181 mln zł.

Ogłaszając w listopadzie ub.r. nową strategię, Grupa CCC zapowiedziała, że do 2025 roku zamierza trzykrotnie zwiększyć przychody, w których e-commerce ma mieć minimum 60 proc. udziałów. Największą linią biznesową firmy stanie się eobuwie, które ma realizować ponad 50 proc. sprzedaży poprzez aplikacje mobilne. Ponadto firma podtrzymała plan, że w 2022 lub 2023 roku Modivo zadebiutuje na giełdzie.

Cyfrowy Polsat wchodzi w energetykę i nieruchomości

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w ramach strategii do 2026 roku zapowiedziała zainwestowanie 5,5 mld zł w zeroemisyjną energetykę. Jedną z tych inwestycji ma być objęcie za 800,5 mln zł 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

To jeden z projektów w ramach nowej strategii Cyfrowego Polsatu, zakładającej m.in. zainwestowanie 5,5 mld zł do 2026 roku w sektor odnawialnej energetyki.

W maju Cyfrowy Polsat zaprezentował model zasilanego wodorem autobusu NesoBus. W połowie przyszłego roku ma ruszyć jego seryjna produkcja. Natomiast we wrześniu ub.r. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, ogłosili rozpoczęcie wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

W pierwszej połowie czerwca br. ZE PAK podał, że jego spółka zależna zdecydowała się kupić od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind. To część projektu inwestycyjnego obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskie kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma wiatrowa ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł. Zaznaczono, że spółka zależna ZE PAK maksymalnie 236,4 mln zł zamierza pożyczyć od Cyfrowego Polsatu.

Na początku kwietnia Cyfrowy Polsat zawarł umowę kupna - od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 - 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł.

Natomiast na przełomie ub. i br. zarejestrowano kilkanaście spółek z „Portem Praskim” w nazwie, należących do firmy Port Praski lub Pantanomo. W ich radach nadzorczych są Zygmunt Solorz z synami Tobiasem Solorzem i Piotrem Żakiem, a także inni menedżerowie z holdingu Solorza: Maciej Stec, Tomasz Szeląg i Jarosław Grzesiak.

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów o 2 proc. do 3,228 mld zł zanotowała spadek zysku netto z 541,7 do 282,7 mln zł. Firma na koniec czerwca miała 13,349 mln sprzedanych usług oraz 5,99 mln indywidualnych klientów abonamentowych i 68,8 tys. firmowych.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat sprzedaje akcje Modivo spółce Solorza, w rok zarobił 100 mln zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
M
Sam sobie ?
odpowiedź
User
Zygmunt
Sam sobie ?
Tak, a o co chodzi??
odpowiedź
User
Irek świrek
I niby to modivo ma mieć kapitalizację 6 mld zł???
odpowiedź