SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa Cyfrowy Polsat po przejęciach zyskała 1,3 tys. pracowników, 200 mln zł kwartalnie na wynagrodzenia

W ciągu półtora roku zatrudnienie w grupie kapitałowej Cyfrowy Polsat wzrosło z 4,8 tys. do ok. 5,3 tys. etatów, głównie ze względu na przejęcie przez firmę spółek Netia, Eleven Sports i Coltex. W br. firma na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze wydaje przez kwartał ok. 200 mln zł.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu Article

W 2017 roku stałe zatrudnienie w grupie Cyfrowy Polsat utrzymywał się na poziomie 4,8 tys. etatów. Firma kwartalnie na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze przeznaczała ok. 130 mln zł, a w ostatnim kwartale - 164,2 mln zł.

Natomiast w ub.r. liczba zatrudnionych w firmie zaczęła mocno rosnąć, przede wszystkim z racji zrealizowanych przez nią akwizycji. W marcu ub.r. Cyfrowy Polsat przejął 100 proc udziałów spółki Coltex ST, niezależnego dystrybutora usług należącej do Cyfrowego Polsatu sieci Plus. Natomiast w maju sfinalizował kupno kontrolnego pakietu akcji Netii (za 66 proc. jej kapitału zapłacił ok. 1,3 mld zł, ostatnią transzę akcji przejął we wrześniu ub.r.). oraz nieco ponad połowy udziałów Eleven Sports (dalsze 49 proc. nabył w połowie br.).

Wyniki kupionych spółek zaczęły być uwzględniane w sprawozdaniach grupy Cyfrowy Polsat. W efekcie od pierwszego do trzeciego kwartału zatrudnienie w niej podskoczyło o ok. 2 tys. etatów - z 4 829 do 6 854.

Jednocześnie zwiększyły się wydatki firmy na wynagrodzenia i inne świadczenia pracownicze. W ub.r. wyniosły 738,9 mln zł, co wobec 553,1 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 33,6 proc. W sprawozdaniu zaznaczono, że oprócz większej liczby pracowników przyczyniły się do tego „wzrost średniego wynagrodzenia w przeliczeniu na etat (wraz z rezerwą na premie) oraz większy zakres szkoleń dla pracowników”.

Część tymczasowych pracowników dostała stałe etaty

Statystyki zatrudnienia w firmie nieznacznie wzrosły też w br. - z 7 066 etatów na koniec ub.r. do 7 302 w połowie br. i 7 251 na koniec września. Natomiast koszty wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych poszły w górę z 500,2 mln zł w pierwszych trzech kwartałach ub.r. do 617,5 mln zł rok później (to wzrost o 23,4 proc.).

Na te kwoty składają się przede wszystkim same wynagrodzenia, a w dużo mniejszym stopniu składki na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze.

Cyfrowy Polsat w raporcie za miniony kwartał tłumaczy, że wzrost wydatków na wynagrodzenia wynika z „przeprowadzenia konwersji formy zatrudnienia części pracowników tymczasowych na etaty stałe, konsolidowania wyników spółki TVO od 30 maja 2019 roku oraz większego zakresu szkoleń dla pracowników”.

Cyfrowy Polsat z 8,6 mld z wpływów i 803 mln zł zysku

W trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 8,61 mld zł przychodów sprzedażowych i 802,7 mln zł zysku netto. Wzrosła sprzedaż usług telefonii komórkowej i multiroomu telewizyjnego, a zmalała usług internetowych i telefonii w modelu prepaidowym.

Według nowego standardu rachunkowości MSSF 16 od stycznia do września br. na 8,61 mld zł przychodów grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat złożyło się 4,84 mld zł wpływów detalicznych (od indywidualnych i biznesowych), 2,42 mld zł przychodów hurtowych, 1,14 mld zł ze sprzedaży sprzętu i 202,2 mln zł pozostałych przychodów.

W ub.r. wyniki firmy były podawane zgodnie z poprzednim standardem MSR 17. Łączne przychody sprzedażowe wyniosły 7,68 mld zł, w tym 4,46 mld zł w pionie detalicznym, 2,12 mld zł w hurtowym, 987,8 mln zł ze sprzedaży sprzętu i 115,5 mln zł pozostałych wpływów.

Grupa kapitałowa poniosła w trzech kwartałach br. 7,16 mld zł kosztów operacyjnych. Po ponad 1 mld zł wydała na kwestie techniczne i rozliczenia międzyoperatorskie (1,73 mld zł), amortyzację, utratę wartości i likwidację (1,66 mld zł), treści (1,2 mld zł), a 951,8 mln zł koszt własny sprzedanego sprzętu.

Zysk operacyjny firmy wyniósł 1,47 mld zł, zysk brutto - 1,04 mld zł, a po zapłaceniu 233,3 mln zł podatku dochodowego (wobec 247,8 mln zł rok wcześniej) zysk netto to 802,7 mln zł, z czego 786,8 mln zł przypada na akcjonariuszy jednostki dominującej.

W samym trzecim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 2,89 mld zł przychodów sprzedażowych, a przy 2,44 mld zł kosztów operacyjnych miała 459 mln zł zysku operacyjnego, 306 mln zł zysku brutto i 236,5 mln zł zysku netto. Przed rokiem - według poprzedniego standardu MSR 17 - zanotowała 2,73 mld zł wpływów sprzedażowych, 2,34 mln zł wydatków operacyjnych, 396,5 mln zł zysku operacyjnego, 303,1 mln zł zysku brutto i 227,1 mln zł zysku netto.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Prezesem Cyfrowego Polsatu od początku kwietnia br. jest Mirosław Błaszczyk, a wiceprezesem Maciej Stec (w zarządzie spółki jest od listopada 2014 roku). Błaszczyk na prezesa firmy został powołany w miejsce Tobiasa Solorza, który razem z Zygmuntem Solorzem i Piotrem Żakiem ma nadzorować Grupę Polsat z poziomu rad nadzorczych. Specjaliści pytani przez Wirtualnemedia.pl ocenili to jako kolejny etap sukcesji w grupie kapitałowej Zygmunta Solorza.

Pozostałymi członkami zarządu Cyfrowego Polsatu nadal są Aneta Jaskólska (jest w zarządzie od lipca 2010 roku), Agnieszka Odorowicz (od czerwca 2016 roku), Katarzyna Ostap-Tomann (od października 2016 roku) i Jacek Felczykowski (od kwietnia br., został powołany w miejsce Dariusza Działkowskiego i Tomasza Gillnera-Gorywody). Pod koniec czerwca zarząd spółki został powołany przez radę nadzorczą na kolejną trzyletnią kadencję.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Cyfrowy Polsat po przejęciach zyskała 1,3 tys. pracowników, 200 mln zł kwartalnie na wynagrodzenia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Inwestujcie więcej w 4K!!
Inwestujcie więcej w dźwięk 5.1!!!!!!
Inwestujcie w dubbing filmów!!!!!
5 2
odpowiedź
User
Pominięta
Siedem razy tyle na śmieciówkach. Jestem jedną z nich.
6 0
odpowiedź
User
zaq
Inwestujcie więcej w 4K!!
Inwestujcie więcej w dźwięk 5.1!!!!!!
Inwestujcie w dubbing filmów!!!!!


taa i jak u szwabów zamiast głosu np Seana Connerego usłyszę jakiegoś aktorzynę marnego.
0 0
odpowiedź