SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat wziął 3 mld zł kredytu

Cyfrowy Polsat zawarł z konsorcjum banków umowę kredytową. Pozyskane w jej ramach środki w wysokości do 3 mld zł zostaną przeznaczone m.in. na refinansowanie zadłużenia firmy związanego z zakupem spółki Polkomtel.

Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu Article

Umowa kredytowa przewiduje udzielenie Cyfrowemu Polsatowi kredytu terminowego do maksymalnej kwoty 2,5 mld zł oraz wielowalutowego kredytu rewolwingowego do maksymalnej kwoty stanowiącej równowartość 500 mln zł.

- Jestem bardzo zadowolony, że kolejny istotny etap transakcji zakupu Metelem przeprowadziliśmy zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zawarta umowa kredytowa umożliwi nam między innymi refinansowanie zadłużenia naszej Grupy, co jest jednym z warunków zawieszających. W związku z tym oczekujemy terminowego zamknięcia transakcji zakupu w drugim kwartale tego roku - mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.

Pozyskane finansowanie zostanie wykorzystane przez Cyfrowy Polsat w szczególności na spłatę całości zadłużenia z tytułu kredytu niepodporządkowanego udzielonego w 2011 r. (486 mln zł na koniec 2013 r.) oraz obligacji Senior Secured Notes wyemitowanych przez Cyfrowy Polsat Finance AB (1,439 mld zł na koniec 2013 r.), a także finansowanie bieżącej działalności grupy.

Ponadto umowa kredytowa dopuszcza m.in. możliwość wykorzystania kredytu na spłatę zadłużenia wynikającego z posiadanych przez grupę Metelem obligacji PIK oraz finansowanie akwizycji i dokonywanie innych płatności w ramach zawartych w umowie warunków.

Kredyt terminowy będzie spłacany w kwartalnych ratach, o różnej wysokości, począwszy od 30 czerwca 2014 r., a ostateczną datą spłaty kredytu będzie 11 kwietnia 2019 r. Ten dzień będzie również ostatnim na spłatę całości kredytu rewolwingowego.

Umowa nabycia Polkomtela przez Cyfrowy Polsat podpisana została w listopadzie ub.r. (więcej na ten temat). Wartość Metelem, spółki kontrolującej 100 proc. akcji Polkomtela, przyjęta na potrzeby transakcji to 6,15 mld zł. W zamian za udziały w Metelem, Cyfrowy Polsat wyemituje 291,19 mln warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia nowych akcji Cyfrowego Polsatu z ceną emisyjną 21,12 zł za jedną akcję.

Po transakcji Grupa Cyfrowy Polsat wraz z Polkomtelem stanie się jedną z największych polskich firm oraz wiodącą grupą medialno-telekomunikacyjną w regionie.

Na czele konsorcjum stoją: ING Bank Śląski S.A., PKO Bank Polski S.A. oraz Société Générale Corporate and Investment Banking pełniące funkcję globalnych bankowych koordynatorów. W skład konsorcjum wchodzą także: Société Générale Bank & Trust S.A., HSBC Bank plc, Bank Millennium S.A., Bank Pekao S.A., Bank Zachodni WBK S.A., BNP Paribas Fortis SA/NV, Credit Agricole Bank Polska S.A., Credit Agricole Corporate & Investment Banking, DNB Bank ASA, DNB Bank Polska S.A., Erste Group Bank AG, mBank S.A., PZU FIZ AN BIS 1, Raiffeisen Bank Polska S.A., RBS Bank (Polska) S.A., Société Générale S.A. Oddział w Polsce, The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd., The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Holland) N.V. Rolę agenta kredytu oraz agenta zabezpieczeń powierzono UniCredit Bank/Bankowi Pekao S.A.

Wyłącznym doradcą finansowym Cyfrowego Polsatu przy transakcji nabycia grupy Metelem jest Trigon. Pełni on również funkcję oferującego przy emisji akcji oraz doradcy finansowego i koordynatora refinansowania zadłużenia Cyfrowego Polsatu. Doradcą prawnym w transakcji akwizycji, ofercie akcji i refinansowaniu jest kancelaria Greenberg Traurig.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat wziął 3 mld zł kredytu

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ani grosza
konsolidacja = obniżenie raty i wydłużenie czasu spłaty - pozorna ulga i jeszcze wzrost realnego kosztu.
14 19
odpowiedź
User
olo
Czyli wszystko z planem: wrzucamy wszystkie koszty do CP a potem bawimy się w rolowanie długu mając swoje aktywa "czyste". Gratulacje dla akcjonariuszy CP ;-)
12 14
odpowiedź
User
polpot
hurra
11 8
odpowiedź
User
KrystianD
Nie zdziwie sie,jak sie pewnego dnia okaze,ze operatorem sieci Plus zamiast Polkomtela,bedzie Cyfrowy Polsat.Na razie wszystko na to wskazuje,ze tak wlasnie bedzie.Ale moge sie mylic.
11 8
odpowiedź
User
rollo34
Szanowny Zarządzie Cyfrowego Polsatu, jeżeli nie poprawicie ofert to jest szansa, ze dług nigdy nie zostanie spłacony. O zawartości programowej nie ma co dyskutować, bo konkurencja mocno zainwestowała, ale są drobiazgi.
Wczoraj odwiedziłem Wasz salon i chciałem kupić kartę telefonicznąPlusa, ale taką, ze nie trzeba jej doładowywać co miesiąc.... okazało się, że NIE MA takiej możliwości (w Play, T-mobile i Orange jest....).
Chciałem kupić prosty podstawowy pakiet telewizyjny za 19,90. Najpierw okazało się, ze na musi być na 30 miesięcy, jak odchodziłem to już może być 15. OK, ale teraz okazało się, ze ZA DARMO muszę wziąć na dwa miesiące pakiet wyższy, a jak w ciągu dwóch miesięcy nie wypowiem to ten wyższy zostaje do konca umowy. Pani w salonie sama była ogłupiała, tlumaczę, ze nie chce nic za darmo tylko co miesiąc płacić okresloną kwote...NIE MOŻNA.....
Czyli straciliscie "dwoch" klientów, ktorzy sami przyszli!!! Wszystko przez bajzel w skomplikowanych ofertach. Dział marketingu do wymiany natychmiast.
10 15
odpowiedź