SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czabański: Zmiany dotyczące finansowania mediów publicznych możliwe w 2020-2021 roku

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, który wielokrotnie podkreślał, że obecny system finansowania mediów publicznych jest „nieefektywny i niesprawiedliwy” ponownie odniósł się do kwestii zmian dotyczących abonamentu: - Kierunek prac w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego jest taki, żeby finansować media publiczne z budżetu państwa - powiedział.

Krzysztof Czabański, Foto: Radio ZETArticle

We wtorek w Książkach (województwo kujawsko-pomorskie) szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ponownie poruszył kwestię finansowania mediów publicznych i nieefektywnego systemu ściągalności abonamentu. Wielokrotnie w swoich wypowiedziach w ciągu ostatnich kilku miesięcy podkreślał bowiem, że system ten wymaga zmian. Do tej pory nie wiadomo było natomiast, kiedy jakakolwiek ustawa w tej sprawie może zostać przyjęta.

Według Czabańskiego zmiany w tym zakresie mają szansę zostać wdrożone w 2020-2021 roku.

- Generalny kierunek prac nad rozwiązaniami dotyczącymi abonamentu jest taki, żeby media publiczne były bezpośrednio zasilane przez budżet państwa. Obecnie tak się dzieje za pomocą rekompensat za utracone wpływy, których nie było z istniejącego obowiązku abonamentowego. Nie jest to jednak rozwiązanie stałe. System został w istocie rozmontowany przez poprzednią koalicją rządzącą PO-PSL, bo obecnie abonament płaci ok. 10 procent gospodarstw domowych. Nowy system będzie albo płatnością z budżetu, albo innego rodzaju - tu koncepcje są różne, ale obecnie znajdują się one na bocznym torze - powiedział Czabański podczas spotkania wyborczego z mieszkańcami gminy Książki k. Wąbrzeźna.

Przewodniczący RMN dodał, że wspieranie mediów publicznych z budżetu ma m.in. ten plus, że obywatele sami nie musieliby regulować opłat czy wypełniać dokumentów związanych z przelewami.

- Jeżeli ta koncepcja będzie wdrożona, to wymagała będzie zgody Komisji Europejskiej. Ta procedura może potrwać ok. roku. Raczej niemożliwe jest to do wprowadzenia wcześniej niż w 2020 roku, a może to nastąpić nawet później. Zgadzam się, że obecny system jest nieefektywny - ocenił Czabański.

Poseł PiS podkreślił też, że „projekt zmian dotyczących dekoncentracji mediów czeka na decyzję polityczną”.

Zmiany w finansowaniu mediów publicznych odkładane od 2016 roku

Nowelizacja ustawy, która wprowadzałaby nowy model finansowania mediów publicznych jest zapowiadana od 2016 roku. Do tej pory pojawiało się kilka koncepcji, jak podreperować finanse Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i PAP. Mowa była m.in. o ponoszeniu opłaty w związku z faktem posiadania odbiorników radiowo-telewizyjnych, płatności wnoszonej wspólnie z rachunkiem za energię elektryczną czy składki odprowadzanej od PIT, CIT lub KRUS.

Do sprawy wielokrotnie odnosił się nie tylko Krzysztof Czabański, ale także m.in. Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych i Komisji Kultury i Środków Przekazu, która pytana przez nas, jak wygląda kwestia tego projektu i kiedy można by było się spodziewać podjęcia realnych działań w celu jego przyjęcia odpowiedziała nam tylko: - To także będzie decyzja polityczna, kiedy z tym ruszamy. To będzie decyzja kierownictwa partii, z tego co wiem, ten projekt również jest gotowy - zaznaczyła.

Z kolei wiceminister kultury Paweł Lewandowski, pytany we wrześniu na Forum Ekonomicznym w Krynicy o możliwy termin rozpoczęcia prac parlamentarnych nad projektem finansowania mediów publicznych mówił, że bez względu na bliskość wyborów parlamentarnych, „zmiany powinny zacząć funkcjonować jak najszybciej”. - W mojej ocenie musi to być w ciągu najbliższych 12 miesięcy - zaznaczył. Nie podał jednak żadnych konkretów.

Według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w ub.r. abonament rtv terminowo płaciło 1,03 mln gospodarstw domowych. 3,59 mln ma zarejestrowane odbiorniki i jest zwolnione z abonamentu, a 8,94 mln nie zarejestrowało odbiorników lub zrobiło to, ale nie płaci abonamentu.

Dołącz do dyskusji: Czabański: Zmiany dotyczące finansowania mediów publicznych możliwe w 2020-2021 roku

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Ciąg dalszy groteskowej telenoweli. W roli głównej tow. Czabański. Nagłe zwroty akcji wywołują dreszcze u odbiorców oraz skoki adrenaliny: tylko abonament-tylko z prądem-tylko z danych ok komercyjnego dostawcy-jedynie subwencja rządowa-tylko z zaświadczeniem od proboszcza. Całość dreszczowca rozgrywa się na szerokim tle międzynarodowym: nie trzeba zgody KE - zgoda potrzebna ale za rok będzie - znowu nie trzeba zgody KE - i znowu potrzebna.
Doprawdy tow. Czabański wasza dumka pisowska toczy się od kilku lat. Nic nie robicie, za wyjątkiem wciskanie się w okrężnicę wyższym funkcjonariuszom partyjnym.
Tow. Czabański : wy rządzicie ale partia kieruje, pomożecie? No, pomożecie?
odpowiedź
User
widz
Ten pan już tyle obiecał, że nie wierzę w ani jedno zapewnienie. Proszę przejść do czynów, panie Czabański!
odpowiedź
User
niesmak
Czabański z abonamentem jest jak Macierewicz ze Smoleńskiem: lata bezproduktywnego p...
odpowiedź