SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Czarno na białym” hitem TVN24. Reportaż Gutowskiego o Karolu Wojtyle obejrzało milion widzów

Program „Czarno na białym” w sezonie 2022/2023 śledzi średnio 523 tys. osób. Jest to o 67 tys. widzów więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - wynika z danych Nielsena.

Informacyjny magazyn w sezonie 2022/2023 „Czarno na białym” pokazywany był głównie w dni powszednie około godz. 20.30. Średnia widownia cyklu w okresie od 31 sierpnia ub.r. do 9 lutego br. wyniosła 523 tys. osób, co przełożyło się na 3,96 proc. udziału TVN24 wśród wszystkich widzów, 2,26 proc. w grupie komercyjnej 16-49 i 2,66 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Najwięcej widzów zgromadziło wydanie z 12 września. Jego średnia widownia wyniosła 1,07 mln osób.

W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej audycja zyskała 67 tys. widzów. Średnia widownia cyklu w okresie od 31 sierpnia 2021 roku do 9 lutego 2022 roku wyniosła 466 tys. osób, co przełożyło się na 3,40 proc. udziału TVN24 w 4+, 2,08 proc. w 16-49 i 2,24 proc. w 16-59.

Patrycja Redo-Łabędziewska gospodynią

Główną prowadzącą programu „Czarno na białym” jest Patrycja Redo-Łabędziewska, która od 2018 roku jest również naczelną audycji (zastępując Jerzego Durlika).

Dokument Gutowskiego obejrzał milion widzów

Tydzień temu w poniedziałek w „Czarno na białym” w TVN24 wyemitowano kolejny reportaż  Marcina Gutowskiego z serii „Bielmo” dotyczącej pedofilii wśród duchownych. Dziennikarz zajął się okresem, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez 20 lat był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim. Dziennikarz rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Jeden z mężczyzn stwierdził, że osobiście informował Wojtyłę o księdzu dopuszczającym się pedofilii.

Z relacji świadków i dokumentów kościelnych wynika, że duchowni, których dotyczyły takie sygnały, byli przenoszeni w inne miejsca.

- Czas postawić tę kropkę. Karol Wojtyła wiedział. Zanim został papieżem. Przenosił podlegających mu księży-pedofilów. Znaleźliśmy dowody, dokumenty, świadków - wyliczył Gutowski na Twitterze.

W reportażu wypowiadali się m.in. Tomasz Terlikowski, Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej” i Anna Karoń-Ostrowska. - Jedno po tym filmie (i książce, a także tekstach Krzyżaka i Litki) jest oczywiste, że kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii, i że opowieść o tym, że nie spotkał się z nimi w Polsce, i że uważał je za efekt działania służb, nie jest prawdziwa. Dlaczego tak było? Na to pytanie staram się odpowiedzieć w filmie - stwierdził Terlikowski na Facebooku.

- Ale dla mnie najmocniejszym elementem reportażu są rozmowy ze skrzywdzonymi. I ich żal, że przez wszystkie te lata nikt ich nie poszukał, nikt się z nimi nie skontaktował, nikt nie pochylił się nad ich cierpieniem. Ich życie jest wartością, ich krzywda jest warta pamiętania. O nich trzeba pamiętać.  To jest fundamentalna wartość personalizmu, którego uczył Jan Paweł II (i to nawet jeśli w tych sprawach nie był mu - z powodów systemowych - wierny) - zaznaczył.

Według danych Nielsena prawie 1,1 mln widzów oglądało w TVN24 reportaż Marcina Gutowskiego. Stacja zanotowała średnio 8,2 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej i 5,6 proc. w grupie komercyjnej 16-49.

Szef KRRiT chce ukarać TVN, niebawem decyzje ws. koncesji

W Krajowej Radzie trwa już postępowanie dotyczące innego reportażu z „Czarno na białym” w TVN24. Pod koniec grudnia przewodniczący Maciej Świrski z urzędu podjął działania w celu ukarania nadawcę za pokazany we wrześniu materiał „Siła kłamstwa” Piotra Świerczka, w którym opisano, że podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza nie uwzględniała danych przeczących tezie o wybuchu jako przyczynie katastrofy w Smoleńsku.

Zdaniem szefa KRRiT w reportażu naruszono dwa przepisy z art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji: ust. 1 („audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość”) i ust. 3 („Audycje lub inne przekazy nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu”).

Na początku stycznia TVN skierował do KRRiT wniosek o umorzenie postępowania, podkreślając, że nie zgadza się ze stawianymi w tej sprawie zarzutami, a w przypadku nałożenia grzywny skieruje sprawę do sądu. Natomiast w połowie stycznia nadawca przekazał szczegółową odpowiedź na 72 zastrzeżenia, które wobec reportażu przedstawił Antoni Macierewicz w pismach do KRRiT. Sprawa stanęła na jednym z posiedzeń KRRiT, lecz wówczas Świrski nie zgodził się na propozycję prof. Tadeusza Kowalskiego, żeby przyjąć uchwałę o umorzeniu postępowania w sprawie kary dla TVN.

W najbliższych latach wygasną koncesje kilku stacji TVN Warner Bros. Discovery. Krajowa Rada zajmuje się już wnioskiem o przedłużenie koncesji satelitarnej GHTV, upływającej w czerwcu br. Nie był jeszcze głosowany, przyczyną ma być niejasna struktura właścicielska nadawcy. - Jest jakaś blokada, dlatego zaproponowałem, by TVN przesłało przewodniczącemu dokument z opisem swojej struktury, to powinno przyspieszyć sprawę - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski z KRRiT.

Niedawno nadawca skierował wnioski o przedłużenie naziemnej koncesji głównego TVN (obowiązującej do kwietnia 2024 roku) oraz koncesji satelitarnych TVN Tubo i TVN International (wygasną na początku przyszłego roku).

Krzysztof Luft jest przekonany, że postępowania i możliwe kary za materiały TVN24 mogą być istotne przy decyzjach koncesyjnych. - Stosunek przewodniczącego Krajowej Rady do tej stacji (TVN - przyp.) jest powszechnie znany, wyrażał go wielokrotnie, więc oczywiście skargi na reportaże TVN24 mogą mieć dla niego znaczenie przy decyzjach koncesyjnych. A dokładniej mówiąc: przy bezprawnym wydłużaniu w nieskończoność procesu koncesyjnego, bo i tak będzie musiał te koncesje przedłużyć - mówi nam były członek KRRiT.

TVN należy do Amerykanów od 2015 roku

Grupa TVN w amerykańskich rękach jest od ponad siedmiu lat. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, który na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery. Natomiast wiosną ub.r. Discovery sfinalizowało warte 40 mld dolarów przejęcie WarnerMedia od koncernu telekomunikacyjnego AT&T.

Grupa kapitałowa TVN w 2021 r. mimo wzrostu kosztów operacyjnych o 29 proc. osiągnęła 551 mln zł zysku netto. Wpływy reklamowe nadawcy wzrosły o 10,7 proc., a liczba pracowników etatowych - o prawie 600 do 2,2 tys. Firma wypłaciła 1,3 mld zł dywidendy.

Przez lata bezpośrednim właścicielem TVN była spółka Polish Television Holding zarejestrowana na lotnisku w Amsterdamie. Od ub.r. nadawca należy do Discovery Communications Benelux.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 5,63 proc.

Dołącz do dyskusji: „Czarno na białym” hitem TVN24. Reportaż Gutowskiego o Karolu Wojtyle obejrzało milion widzów

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej 64
Nadawajcie puki jeszcze macie koncesję
odpowiedź
User
Alias
Jako zwolennik PIS chciałbym podziękować stacji TVN24 i ambasadorowi USA w Polsce za reportaż który daje 3 z rzędu kadencję Zjednoczonej Prawicy.
odpowiedź
User
Nie kasujcie tego
Największa nienawiść i to przez całą dobę. tusk vision network 24.
odpowiedź