SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: nierzetelny reportaż w „Czarno na białym” TVN24 o teoriach zespołu Macierewicza nt. katastrofy smoleńskiej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oceniła, że reportaż pokazany w październiku ub.r. w programie „Czarno na białym” w TVN24 nierzetelnie opisywał koncepcje członków zespołu Antoniego Macierewicza na temat katastrofy smoleńskiej. Skargę na materiał złożył pełnomocnik pracującego w tym zespole prof. Wiesława Biniendy.

fot. TVN24 Article

Reportaż Piotra Świerczka „(Nie)czyste teorie” został wyemitowany w „Czarno na białym” w TVN24  we wtorek, 11 października ub.r. W materiale pokazano m.in. animację z rekonstrukcją katastrofy smoleńskiej przygotowaną przez zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza zajmujący się tą sprawą, wypowiedzi (m.in. byłego uczestnika konferencji smoleńskich i dziennikarza lotniczego) wytykające błędy w koncepcjach członków zespołu dotyczących katastrofy. Skrytykowano m.in. Wacława Berczyńskiego, prof. Wiesława Biniendę i Glenna Joergensena.

- W „Czarno na białym” o poważnych teoriach, w których roi się od prostych matematycznych błędów. Teoriach, które nawzajem się wykluczają. Teoriach, w których - jak sugerują sami autorzy - lepiej pewnych kwestii nie drążyć. To ostatnie wynika z ciekawej wymiany korespondencji między ekspertami Macierewicza, ale nie tylko - tak zapowiedziano reportaż.

W grudniu ub.r. pełnomocniczka prof. Wiesława Biniendy skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na ten materiał. KRRiT poprosiła firmę TVN o odpowiedź na przedstawione zarzuty i w zeszłym tygodniu podjęła uchwałę nakazującą nadawcy „zaniechanie działań, polegających na niedochowaniu należytej rzetelności i staranności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów w audycji pt. ‘(Nie)czyste teorie’”.

W uchwale KRRiT oceniła, że przy przygotowywaniu reportażu naruszono art. 12 ust. 1 Prawa prasowego mówiący, że dziennikarz ma obowiązek „zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło”. Zwróciła też uwagę, że zapisy Ustawy o radiofonii i telewizji stanowią, że do treści w telewizji i radiu stosuje się przepisy Prawa prasowego.

TVN składał obszerne wyjaśnienia w toku sprawy, lecz KRRiT uznała je za niewystarczające. W najbliższym czasie Witold Kołodziejski - przewodniczący rady, wyda w tej sprawie nakaz usunięcia wszelkich nieprawidłowości. Nie podano, które konkretnie informacje w reportażu rada oceniła jako nierzetelne.

TVN nie skomentowało decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W lutym br. KRRiT po rozpatrzeniu skargi posłanki PiS prof. Krystyny Pawłowicz uznała, że w materiałach „Faktów” TVN z października ub.r. widać było zaangażowanie się nadawcy w spór polityczny, niereagowanie na nieprawdę i podsycanie społecznego napięcia, co może nosić znamiona propagowania mowy nienawiści. KRRiT wezwała TVN do niestosowania w przyszłości takich zabiegów.

Z kolei po skardze 135 przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych na serię materiałów „Wiadomości” TVP1 w krytycznym tonie opisujących działalność niektórych NGO-sów, przewodniczący Krajowej Rady zwrócił się do prezesa Telewizji Polskiej o wprowadzenie stosownych procedur umożliwiających przestrzeganie zasad bezstronności, rzetelności i pluralizmu.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w lutym br. udział TVN24 wyniósł 3,99 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: nierzetelny reportaż w „Czarno na białym” TVN24 o teoriach zespołu Macierewicza nt. katastrofy smoleńskiej

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
Stanowisko Krrit jest czymś w rodzaju woda jest mokra,Warszawa jest stolicą Polski. NIe pierwszy,nie drugi,nie trzeci nie ostatni pewnie;
no ale to dobrze,niech to nagłaśniają,i inni też;choć oczywiście kto tam z zasady nie oglada pisoskichmediów nie wierzy pisoskiej radzie,albo nie ogląda z zasady tvn i podobnie swoje zdanie ma;kto ogląda,myśli,słucha,też;albo sobie wyrobi;nie mówię,że takie jak moje,ale choć własne.
20 53
odpowiedź
User
Ała
Nie da się opisać tych teorii "nierzetelnie". Jedyną formą nierzetelności, jaką sobie można wyobrazić, jest nadawanie im pozorów racjonalności.

Brednie trzeba nazywać bredniami, nawet wtedy, gdy jakiś polityczny organ byłby się burzył.
86 20
odpowiedź
User
Ała
Z resztą znamienny jest fakt, że komisja pracuje naście miesięcy, a mimo zaproszeń Rosjan, nie pofatygowała się na miejsce lądowania. Nie dokonała też ujednolicenia teorii. Nadal nie "wiemy", czy obowiązuje helowa, czy parówkowa.

Wbrew bajaniom polityków, wszystko jest w miarę jasne: lot który nie miał prawa odlecieć, z załogą bez praktyki i uprawnień do lądowania we mgle, mimo wielu ostrzeżeń lądował na archaicznym lotnisku. Wyznaczony na skutek niewiedzy i manipulacji przyrządami kurs podejścia przecinał się z gruntem. No i bum.

Już półtora roku minęło rządów PiS, a zadne ustalenie Laska odnośnie przebiegu lotu nie zostało obalone.
88 17
odpowiedź