SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

“Czas honoru”, prace na warszawskiej “Łączce” i Bank Zachodni WBK z nagrodami w konkursie “Do Rzeczy”

Twórcy serialu „Czas honoru”, instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce” oraz Bank Zachodni WBK otrzymali tytuły Strażnika Pamięci 2013 w konkursie zorganizowanym przez “Tygodnik Do Rzeczy” (Orle Pióro).

“Czas honoru”, prace na warszawskiej “Łączce” i Bank Zachodni WBK z nagrodami w konkursie “Do Rzeczy”

Autorzy serialu „Czas honoru” otrzymali nagrodę w kategorii “Twórca”. Kapituła doceniła ich za serial, który przywraca wiarę w to, że można uczciwie opowiadać o polskiej historii. „Czas honoru” zaplanowany, jako opowieść o walce polskich dywersantów „Cichociemnych” przeciw Niemcom, przekształcił się w sagę o polskim oporze zarówno przeciw okupacji niemieckiej, jak i - po roku 1945 - okupacji sowieckiej. Kapituła podkreśliła, że to jedna z nielicznych polskich produkcji, które w ostatniej dekadzie wzbudziły prawdziwy entuzjazm widzów, w atrakcyjny dla odbiorcy sposób odkłamując naszą historię.

W kategorii “Instytucja” nagrodzono łącznie Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce”, koordynowany przez dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka i dr Andrzeja Ossowskiego. Przez lata obszar na tyłach Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach, nazywany "Łączką", przewijał się jako miejsce domniemanego pochówku osób z podziemia niepodległościowego, rozstrzelanych przez komunistyczne organa bezpieczeństwa. Ówczesne władze, by utrudnić ewentualne badania na tym obszarze, w latach 50. przysypały go ponad metrową warstwą gruzu i piachu, a następnie, w latach 80., wybrały obszar "Łączki" na miejsce pochówku zasłużonych.

Za pomoc w kultywowaniu polskiej tradycji niepodległościowej od powstania styczniowego po czasy współczesne nagrodę Strażnika Pamięci w kategorii “Mecenas” otrzymał Bank Zachodni WBK. Był on m.in. mecenasem interaktywnej wystawy Muzeum Historii Polski zorganizowanej z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego „1863. Gra o niepodległość”. Z kolei Fundacja BZ WBK była współorganizatorem konkursów związanych z historią Polski, m.in. konkursu filmowo-historycznego „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP”, a także quizu związanego ze wspomnieniem zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej.

Nagrody przyznała Kapituła w której składzie zasiedli: Bogdan Benczak (prezes Fundacji PZU), Czesław Bielecki (architekt, polityk, publicysta), Dorota Gawryluk (dziennikarka Polsatu), Łukasz Kamiński (prezes IPN), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Zdzisław Krasnodębski (socjolog, publicysta), Paweł Kukiz (muzyk), Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego), Agnieszka Romaszewska (dziennikarka TVP), Ewa Siemaszko (historyk) oraz Wojciech Sobieraj (prezes Alior Bank SA).

Z danych ZKDP wynika, że średnia sprzedaż ogółem “Tygodnika Do Rzeczy” w sierpniu br. wyniosła 83 088 egz. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: “Czas honoru”, prace na warszawskiej “Łączce” i Bank Zachodni WBK z nagrodami w konkursie “Do Rzeczy”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
O BZ WBK wygrało ze SKOK-ami.
odpowiedź