SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czas na nowe częstotliwości komórkowe

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął konsultacje poprzedzające ogłoszenie przetargu na wolne częstotliwości, które mogą być wykorzystane do świadczenia usług telefonii komórkowej.

Konsultacje zakończą się 23 kwietnia, poinformował UKE w komunikacie na swojej stronie internetowej. Projekt poddany konsultacjom przewiduje rezerwację częstotliwości dla maksymalnie dwóch operatorów.

"Rozpoczyna się postępowanie konsultacyjne z dniem 23 marca 2007 r., dotyczące postępowania przetargowego na dwie rezerwacje częstotliwości, z których każda obejmuje 49 dupleksowych kanałów radiowych […], z zakresu 1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz, na obszarze całego kraju, do wykorzystywania w publicznej sieci telekomunikacyjnej" - głosi komunikat UKE.

Prezes UKE Anna Streżyńska zapowiadała ostatnio, że przetarg na wolne częstotliwości zostanie ogłoszony na początku maja. Według szefowej UKE, częstotliwości te będą mogły być wykorzystane także dla telefonii 3G i świadczenia innego niż telefonia komórkowa rodzaju usług, jak mobilny internet czy telefonia stacjonarna.

Podmioty zainteresowane wyrażeniem opinii do projektów dokumentów poddanych konsultacjom mają złożyć swoje stanowiska w siedzibie UKE do 23 kwietnia 2007 r.

Wstępne zainteresowanie udziałem w przetargu na częstotliwości w paśmie 1800 MHz wyrażało pięć podmiotów PTK Centertel - operator sieci Orange, Polska Telefonia Cyfrowa - operator sieci Era, Polkomtel - operator sieci Plus. Ponadto chęć budowy własnej sieci telefonii komórkowej zgłosiło póki co dwóch nowych graczy: Telekomunikacja Kolejowa oraz firma Centernet, kontrolowana przez Romana Karkosika.

Częstotliwości w paśmie 1800 MHz wymagają gęstej budowy masztów i najlepiej wykorzystać je w terenach mocno zurbanizowanych.

Przetarg na GSM 1800 był organizowany już dwukrotnie. Pierwszy przetarg nie był rozstrzygnięty, ponieważ żadna ze stron nie uzyskała nawet minimalnej wymaganej w przetargu ilości punktów. Z kolei drugi przetarg wygrała Telekomunikacja Kolejowa, spółka z grupy PKP. Za rezerwację częstotliwości miała zapłacić ponad 500 mln zł. Jednak właściciele firmy (Skarb Państwa i PKP) zdecydowali, że nie odbierze ona licencji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czas na nowe częstotliwości komórkowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl