SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czechy i Słowacja nie chcą Telewizji Wyszehradzkiej. „Lepiej tworzyć nowe dzieło z mniejszą liczbą partnerów”

Česká televize i RTVS wycofały się z dalszych prac nad wspólnym projektem Telewizji Wyszehradzkiej. - Liderami pozostają Polacy i Wegrzy, a Czesi i Słowacy są zainteresowani dołączeniem do projektu - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski, fot. tvpArticle

Na tym etapie czeska telewizja publiczna Česká televize i słowacka telewizja publiczna RTVS nie są zainteresowane współpracą z Polską i Węgrami przy projekcie wspólnej anglojęzycznej stacji TV V4. Jak wyjaśnia prezes TVP Jacek Kurski, liderami uruchamiania Telewizji Wyszehradzkiej pozostają Telewizja Polska i Magyar Televízió z Węgier. Natomiast Czesi i Słowacy są zainteresowani, ale „dołączeniem do projektu”, a nie jego tworzeniem.

- Wynika to z pewnej ostrożności, ale i z zainteresowania, jak ten projekt pójdzie. Nie ukrywam, że lepiej jest tworzyć nowe dzieło z mniejszą liczbą partnerów, bo to oznacza mniej potencjalnych różnic zdań - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.

W lutym portal Wirtualnemedia.pl informował, że TVP przygotowuje się do planowanego na ten miesiąc spotkania nadawców skupionych wokół projektu TV V4. Przedstawiciele nadawców będą debatować o wspólnej telewizji informacyjnej. W dalszym ciągu prace nad projektem koordynuje dyrektor Marcin Stefaniak, pełnomocnik zarządu TVP ds. utworzenia telewizji wyszehradzkiej.

- Wizja Europy i poszukiwanie nowej architektury Unii Europejskiej są bardzo wspólne i dla Polski i dla Węgier. To nie będzie główną ideą tej telewizji, ale bardzo ważnym jej komponentem - podkreśla prezes TVP.

Jacek Kurski ma nadzieję, że w przyszłości do projektu TV V4 dołączą kolejni partnerzy. Wskazuje tutaj na nadawców publicznych z Litwy, Rumunii i Chorwacji. - Powstałaby wówczas telewizja międzymorska. Ale to są na razie plany - zapowiada Kurski.

Wspólna stacja informacyjna Grupy Wyszehradzkiej będzie nadawać w języku angielskim. Siedzibą ma zostać Kraków. Jako wzór prezes Jacek Kurski wskazuje międzynarodowe stacje takie jak BBC World, France 24, Russia Today czy Al-Dżazira.

Pomysł utworzenia wspólnego kanału telewizyjnego pojawił się już na początku ub. roku, kiedy Jacek Kurski przyszedł do Telewizji Polskiej. Kanał TV V4 ma wystartować na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku.

Dołącz do dyskusji: Czechy i Słowacja nie chcą Telewizji Wyszehradzkiej. „Lepiej tworzyć nowe dzieło z mniejszą liczbą partnerów”

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
check
Niepoważny pomysł. Nie ma czegoś takiego jak wspólne interesy Grupy Wyszehradzkiej (co też pokazuje decyzja Czechów i Słowaków), nie ma także potrzeby wspólnej telewizji. Osobiście nie potrafię znaleźć ani jednego sensownego powodu, dla którego pieniądze (zapewne niemałe) na ten projekt miałyby być wydawane. Siedziba w Krakowie? Dyrektor Gadowski? Swoich bezrobotnych trzeba obdarować, coś czuję.
odpowiedź
User
fan dobrej zmiany
Duże pieniądze robi się na wielkich słomianych inwestycjach, ale ja zacząłbym od tunelu łączącego Polskę i Węgry. Uważam, że jest bardziej potrzebny.
odpowiedź
User
PP
Nie ma to jak brać pieniądze podatników ile wlezie. Otwierać kolejny kanał który będzie siał propgande polityczną.
odpowiedź