SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Członkowie SDP „z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem” o odwołaniu ks. Marka Gancarczyka z „Gościa Niedzielnego”

Kilkunastu członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich napisali list otwarty do abpa Wiktora Skworca i nowego redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, apelując o zachowanie i rozwijanie dorobku tygodnika. Sygnalizują też, że wiadomość o odwołaniu ks. Marka Gancarczyka przyjęli „z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem”.

Article

Pod listem podpisało się 17 osób, m.in. szef SDP Krzysztof Skowroński, były dyrektor radiowej Jedynki Rafał Porzeziński, europoseł Marek Jurek, dziennikarka Agnieszka Porzezińska, szef portalu Tygodnik.tvp.pl Dominik Zdort, Dominika Figurska i o. Leon Knabit.

Sygnatariusze piszą, że wiadomość o odwołaniu z funkcji redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” przyjęli z bólem, gdyż ks. Gancarczyk stworzył unikatową formułę czasopisma, łącząc rzeczy stare z nowymi. - Z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem budował markę tygodnika, która przekraczając granicę diecezji katowickiej, stała się rozpoznawalna w całej Polsce, a nawet za granicą. Nagłe pozbawienie go funkcji może być interpretowane jako zakwestionowanie obecnej linii „Gościa Niedzielnego”- czytamy w liście.

W styczniu br. ks. Marek Gancarczyk po 14 latach stracił stanowisko redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. Zdecydował o tym metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, zaznaczono, że ks. Gancarczyk sam prosił o odwołanie go z tej funkcji. Nowym szefem pisma został kurialista ks. Adam Pawlaszczyk.

Autorzy listu zamieszczonego w serwisie internetowym SDP podkreślają, że zasługą byłego szefa gazety jest stworzenie zespołu „wybitnych dziennikarzy, laureatów licznych nagród branżowych, którzy odnajdują się znakomicie także w mediach świeckich”. - Z niepokojem odnotowujemy pojawienie się w obiegu publicznym opinii na temat ks. Gancarczyka, w naszej ocenie krzywdzących, które próbują pokazać go jako człowieka stronniczego - piszą.

Apelują też do nowego szefa tygodnika, ks. Adama Pawlaszczyka i kierowanego przez niego zespołu, by zachował i rozwijał dorobek „Gościa Niedzielnego”. - Takie medium jak tygodnik opinii, zwłaszcza katolicki, jest organizmem niezwykle delikatnym, a na ostateczny i pożądany efekt pracuje się przez lata poszukiwań - zaznaczają.

Z danych ZKDP wynika, że w listopadzie ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gościa Niedzielnego” wyniosła 121 282 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Członkowie SDP „z bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem” o odwołaniu ks. Marka Gancarczyka z „Gościa Niedzielnego”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
"...z bólem, niedowarzaniem...." o kulson !!!!
Są jakieś granice śmieszności w tym waszym śmiesznym przybudówkowym, pisowskim, fasadowym quasistowarzyszeniu?
Towarzysze , zrepolonizujcie i zlustrujcie tego Skworca!! Pewnie jakiś lewak to jest co z pieniądze Merkel żyje, a Tusk nim kieruje :D :D :D
24 14
odpowiedź
User
Obserwator
Ciekawe, "kilkunastu członków". Hm. Na liście jest tylko dwóch członków SDP. Dlaczego ten list wisi na stronie SDP? Bo podpisał się prezes SDP. Ale nie wprowadzajcie w błąd, że jest to list SDP.
15 11
odpowiedź
User
prawnik
Nie łączę się w bólu z kolegami z SDP (do którego szczęśliwie nigdy snie należałem).

Z resztą poważam decyzję (jak mówią) papieża Franciszka. Kolejną trafną decyzję po nominacji Grzegorza Rysia na arcybiskupa łódzkiego.
Może papież Franciszek będzie dobrą zmianą dla Polskiego Kościoła.
14 14
odpowiedź
User
Pankracy
Nie łączę się w bólu z kolegami z SDP (do którego szczęśliwie nigdy snie należałem).

Z resztą poważam decyzję (jak mówią) papieża Franciszka. Kolejną trafną decyzję po nominacji Grzegorza Rysia na arcybiskupa łódzkiego.
Może papież Franciszek będzie dobrą zmianą dla Polskiego Kościoła.


I równie trafną decyzję o nominacji Marka Jędraszewskiego na Arcybiskupa Krakowskiego?
Podobno zacna redakcja "Tygodnika Powszechnego" o mało zawału nie dostała.
14 9
odpowiedź