SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czynny żal, dotyczący np. schematów podatkowych można złożyć do urzędu skarbowego

Podatnicy, którzy nie wywiązali się z obowiązku podatkowego, dotyczącego m.in. informacji o schematach podatkowych (MDR) lub o cenach transferowych (TPR-C i TPR-P), mogą złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego tzw. czynny żal - przypomina resort finansów.

fot. Shutterstock.com Article

Ministerstwo wyjaśniło, że podatnicy, którzy pomimo obowiązku nie przekażą: informacji o schematach podatkowych (MDR); informacji o cenach transferowych (TPR-C) i (TPR-P); powiadomień w zakresie obowiązku przekazywania informacji o grupie podmiotów (CBC-P); informacji o grupie podmiotów (CBC-R); informacji o amerykańskich rachunkach raportowanych; (FAT-1); informacji o rachunkach raportowanych (CRS) oraz sprawozdań finansowych, do właściwego organu, mogą złożyć tzw. czynny żal.

Wytłumaczono, że "czynny żal" składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który obsługuje podatnika. Można to zrobić na piśmie (w wersji papierowej lub elektronicznej) lub ustnie do protokołu.

"Aby ułatwić złożenie czynnego żalu, jest on dostępny jako jedna z usług w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl. Do skorzystania z usługi nie trzeba mieć podpisu elektronicznego, wystarczy logowanie przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną)" - wskazało ministerstwo.

Resort przypomniał, że aby złożenie czynnego żalu było skuteczne, należy spełnić warunki określone w art. 16 kks, w tym podać istotne okoliczności popełnienia czynu zabronionego.

"Ponadto złożeniu czynnego żalu powinno towarzyszyć przekazanie właściwej informacji lub sprawozdania, bądź wykonanie innych obowiązków, które wynikają z art. 16 kks" - podsumowano.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czynny żal, dotyczący np. schematów podatkowych można złożyć do urzędu skarbowego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej
Nigdy tego nie róbcie bo was rozjadą.
1 0
odpowiedź