SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy rozszerzenie zasięgu nadajników DAB+ Polskiego Radia? Raczej nie prędko

Najpewniej dopiero pod koniec przyszłego roku jest szansa na rozszerzenie zasięgu nadajników w cyfrowym standardzie przez Polskie Radio. Poprzedni przetarg na emisję w DAB+ został unieważniony.

Article

Polskie Radio miało rozszerzyć zasięg nadajników w cyfrowym standardzie DAB+ już od października ub.r., jednak z powodów biurokratycznych nie udało się ani ogłosić, ani tym bardziej rozstrzygnąć przetargu w zakładanym terminie. Dopiero w połowie listopada publiczny nadawca ogłosił przetarg w tej sprawie, a do zwiększenia zasięgu DAB+ miało dojść - według założeń - najwcześniej w pierwszym kwartale br. Tak się jednak nie stało, gdyż ogłoszony przetarg został unieważniony. Powód? Oferenci żądali kwot przewyższających to, co na ten cel zaplanowało Polskie Radio.

Jak się dowiadujemy, Polskie Radio szykuje się do przeprowadzenia konsultacji z rozgłośniami regionalnymi, które są już obecne na multipleksie publicznego nadawcy. To warunek, by móc rozpisać kolejny przetarg. Według nieoficjalnych informacji termin poszerzenia zasięgów ma się przesunąć dopiero na jesień 2023 r.

Polskie Radio nie odpowiedziało we wtorek na nasze pytania dotyczące rozszerzenia zasięgu nadajników DAB+.

Wzrost przychodów Polskiego Radia

Zgodnie z projektem Karty Powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc. Tymczasem zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ to nadal blisko 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). W cyfrowym standardzie są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

W ub.r. Polskie Radio zanotowało wzrost przychodów o 2,4 proc. do 354,31 mln zł i spadek wyniku netto z 16,12 mln zł zysku do 19,91 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Kiedy rozszerzenie zasięgu nadajników DAB+ Polskiego Radia? Raczej nie prędko

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nieważny
Poza tematem kiedy będą wyniki słuchalności z Warszawy
odpowiedź
User
wiseman
Posiadam kilka odbiorników DAB+ (samochód, nowe radio, itp). Nawet obecne nadajniki DAB+ są tak małej mocy, że w centrum wojewódzkiego miasta mogę odbierać radio wyłącznie w oknie. Jadąc samochodem owszem, mogę słuchać... o ile stoję w miejscu. Moc nadajnika? ...Farelka, czyli 2kw. I to ma starczać na cały region!
odpowiedź
User
dab minus
Polskie Radio uruchomi na jesieni 2023 roku tym samym stacje komercyjne będą miały w nosie cały DAB+, przewiduję uruchomienie wszystkich trzech multipleksów w połowie 2070 roku. Nasze pokolenie tego nie doczeka - szkoda
odpowiedź