SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

9 miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Koncesje przed wakacjami?

Pod koniec grudnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ostatecznie ma uzgodnić ogłoszenie konkursowe dotyczące ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl emisja 9 stacji może ruszyć przed wakacjami. Wtedy powinny zostać wydane koncesje obejmujące emisję cyfrową.

KRRiT od dłuższego czasu zabiega, żeby przyspieszyć cyfryzację radia w Polsce. Od kilku miesięcy jej członkowie zapowiadali rozpoczęcie konkursu na ogólnopolski multipleks. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski niedawno wystosował wniosek do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko. Chce zmian na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej, aby „zrobić więcej miejsca” dla cyfrowego radia. Kanały z MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i Wp) trafiłyby na MUX-5 lub MUX-6 w zakresie UHF. Pasmo UHF zostałoby wykorzystane na potrzeby cyfrowego radia. Prezes UKE zamierza odpowiedzieć na ten apel w połowie stycznia.

Wkrótce więcej ogólnopolskich rozgłośni radiowych

Na razie w DAB+ można słuchać głównie rozgłośni Polskiego Radia, lokalnych, niszowych i katolickich. Z badania TePanelu wynika, że cyfrowe odbiorniki posiada w Polsce mniej niż 5 proc. gospodarstw domowych. Bardziej atrakcyjna oferta przekona więcej osób do zakupu odbiornika. Prof. Janusz Kawecki, który zasiada w KRRiT zapewnia, że regulator od wielu miesięcy pracuje nad rozbudową oferty.

- W strategii regulacyjnej dla programów radiowych komercyjnych, ogólnokrajowych i ponadregionalnych przewidziano multipleks radiowy MUX R1. Programom regionalnym i lokalnym przewidziano miejsca na MUX R2. Dla programów radiowych radiofonii publicznej prezes UKE zarezerwował już trzeci multipleks MUX R3. Występują jeszcze multipleksy o zasięgu lokalnym.  Tak wygląda struktura ogólna tych multipleksów. KRRiT ma drogą konkursów obsadzać na multipleksach miejsca dostępne dla radiofonii komercyjnej. Po przygotowaniu założeń KRRiT poddała je konsultacji publicznej. Przeprowadzono ją w lecie 2020 r. Kilka konkursów na nadawanie programów na multipleksach lokalnych zostało już rozstrzygniętych. Dotyczyło to siedmiu lokalizacji. Na 84 miejsca dostępne w tych lokalizacjach zostało dotychczas obsadzonych 49. Następnie KRRiT uruchomiła procedury koncesyjne na pozostałe wolne miejsca w tych lokalizacjach - mówi prof. Kawecki portalowi Wirtualnemedia.pl.

Przełomem ma być konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+. - Ostatnio pracowaliśmy nad ogłoszeniem konkursu na miejsca w multipleksie radiowym przeznaczonym na programy ogólnopolskie. Jesteśmy w końcowej fazie uzgodnienia ogłoszenia konkursu na obsadzenie 9 miejsc na tym multipleksie. Zapewne jeszcze na posiedzeniu pod koniec grudnia br. tekst ogłoszenia będzie uzgodniony i następnie zostanie on opublikowany. Potencjalni wnioskodawcy będą mieli 45 dni na złożenie swoich wniosków. Po ich zbadaniu formalnym i przygotowaniu materiałów przez odpowiedni departament wnioskami będzie zajmowała się KRRiT. Mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami odpowiednie koncesje zostaną wydane przez przewodniczącego. W tym czasie zapewne UKE będzie prowadziło konkurs na operatora tego multipleksu - informuje prof. Kawecki.

Niechęć nadawców komercyjnych

Nadawcy komercyjni (m.in. Grupa RMF, Eurozet, Agora) od lat konsekwentnie krytykują DAB+. Przekonują, że to przestarzała technologia i powinno się postawić na cyfryzację radia w internecie. Wadą DAB+ ma być mniejszy zasięg. Sygnał albo jest albo go nie ma w przeciwieństwie do analogu, gdzie w przypadku słabszego sygnału słychać szum. Obecnie większość emisji prowadzonych jest z niewielką mocą. Kiedy DAB+ zyskałaby na popularności, to i moce zostałyby prawdopodobnie zwiększone. Kołodziejski latem przekonywał, że jeśli nadawcy komercyjni będą dalej sprzeciwiać się cyfryzacji, to po zakończeniu konkursu, miejsca na multipleksie przypadną dla nowych graczy.

Dołącz do dyskusji: 9 miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Koncesje przed wakacjami?

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
W końcu ktoś w KRRiT zrewidował niedorzeczny pomysł upchnięcia 12 stacji per MUX (co dawałoby niecałe 96 kbps per stacja).

9 stacji - daje 128 kb/s (minus dane pomocnicze) x 9 programów . Nie jest to ideał (w tzw. Zielonej Księdze - oficjalny dokument KRRiT są opinie za stosowaniem wyższych przepustowości - tj. 160-192 kbps), ale zawsze mogło być gorzej (patrz inne kraje).
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Obiecanki cacanki, pewnie jest 9 chętnych i dla tego mówią o 9 programach. Zobaczymy po konkursie jaka będzie jakość. Liczba 9 może pochodzić od operatorów, którzy potrzebują 9 chętnych, aby im się to opłacało. Tylko jeżeli jest 9 chętnych na nadawanie ogólnopolskie, to co stanie się z multipleksami lokalnymi? Można założyć się, że z nich odpłyną nadawcy, którzy występują w większości multipleksów. Pozostaną w nich wyłącznie nadawcy lokalni a narzucono im operatora BCAST, który należy do konkurencji. Byli inni chętni, którzy udowodnili, że potrafią tanio nadawać DAB+ ale ich ofertę odrzucono.
odpowiedź
User
Dobrze
Niech zliwidują nareszcie ten chory wymóg polskiej muzyki.Muzyka ma być dobra,różnorodna żeby każdy miał stację dla siebie a nie obowiązkowo polska... Bo tak wiele formatów jest niemożliwe. A może bym chciał stacji wyłącznie z muzyką francuską lub latynoamerykańską? Nie chcę być skazany na internet....
odpowiedź