SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE ogłosił wyniki konkursu na operatorów lokalnych DAB+

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że operatorem pięciu lokalnych multipleksów DAB+ będzie firma DABCOM, a dwa pozostałe, których dotyczył ogłoszony w kwietniu konkurs przypadną spółce PSN Infrastruktura.

Shutterstock.comArticle

DABCOM będzie operatorem MUXRL w Poznaniu (kanał 5C), Tarnowie (9C), Warszawie (10B), Katowicach (12C) i Częstochowie (12 D). PFN Infrastruktura wygrała z kolei konkurs w Toruniu (6C) i Rzeszowie (9B).

Konkurs został rozpisany w kwietniu. Swoje oferty zgłosiły firmy: Transmisja (operator FM na Podkarpaciu), PSN Infrastruktura (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i DAB+ w Łodzi), DABCOM (operator już istniejącej emisji eksperymentalnej DAB+ w Andrychowie) i BCAST (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i eksperymentalnych emisji DAB+ w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach).

Zupełnie nowe emisje w DAB+

Na razie w 41 lokalizacjach w Polsce dostępna jest stała emisja rozgłośni Polskiego Radia. Są to Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Zagranicy i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

W Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach w DAB+ nadawane są testowo przez BCAST rozgłośnie lokalne i nie tylko.

Na przykład w Warszawie to: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Radio Muzo.fm. Testy w DAB+ prowadzą także Radio Bielsko i Radio Andrychów.

Jakich stacji będzie można słuchać dzięki nowym multipleksom?

Niewykluczone, że już jesienią albo na przełomie 2021 i 2022 roku taka regularna emisja w siedmiu lokalizacjach może się rozpocząć. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła już koncesji rozgłośniom chcącym nadawać w większości multipleksów lokalnych.

W Częstochowie nadawać mają: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Express FM, Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Radio MUZO.FM, Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto, Twoja Polska Stacja.

W Katowicach przewidziano emisję: Radia Bezpieczna Podróż, Disco Radia, Mega Radia, Radia Express FM, Radia Imperium, Radia MUZO.FM, Radia Nuta, Radia Open FM i Radia Profeto.

W Poznaniu będą to: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio MUZO.FM,  Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto i Wasze Radio FM.

W Rzeszowie w skład multipleksu lokalnego wejdą: Bezpieczna Podróż, Radio Leliwa, Radio MUZO.FM, Radio Open FM i Radio Profeto. W Tarnowie to: Bezpieczna Podróż, Radio Open FM, Radio Profeto i Trendy Radio.

W Toruniu mają nadawać: Bezpieczna Podróż, Radio MUZO.FM, Radio Open FM, Radio Profeto i Radio Toruń.

W Warszawie będą dostępne: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Kolor, Radio MUZO.FM, Radio Nuta Radio, Open FM i Radio Profeto.

Jesienią konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Jesienią Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce przeprowadzić konkurs na ogólnopolski multipleks. - Przygotowujemy się do ostatecznej decyzji co do rozdysponowania pozostałych jeszcze w zasobach częstotliwości cyfrowych, czyli drugiego i trzeciego multipleksu. Nie obserwujemy większego zainteresowania pasmami dotychczasowych nadawców. W innych krajach, takie grupy jak RMF z DAB+ bardzo intensywnie korzystają. Jeżeli nie będzie zainteresowania, to ogłosimy na te częstotliwości otwarte konkursy i chętni będą mogli po nie sięgnąć i je wykorzystywać - mówił niedawno szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Najwięksi nadawcy komercyjni, tacy jak Grupa RMF i Eurozet sceptycznie patrzą na technologię DAB+. Jest ich zdaniem przestarzała, charakteryzuje się słabym zasięgiem wobec analogowego FM. Duże rozgłośnie komercyjne opowiadają się za cyfryzacją poprzez internet.

Dołącz do dyskusji: UKE ogłosił wyniki konkursu na operatorów lokalnych DAB+

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eustachy
Teraz marudzą. Potem będzie płacz, że zabrakło miejsca na multipleksach.
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
Może dab+ nie ma takiego zasięgu jak FM ale jakość sygnału jest lepsza. Szczególnie można to zauważyc w dużych miastach gdzie poziom zakłóceń jest dość wysoki. DAB gra pięknie a na FM sa szumy.
odpowiedź
User
Igor
Dobrze niech jest więcej stacji na multipleksach, przynajmniej będzie wybór, kilka lokalnych stacji będzie można słuchać w całej Polsce, a dużo jest fajnych stacji w kraju.
odpowiedź