SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w multipleksie DAB+ w Łodzi

Firma PSN Infrastruktura zmniejszyła liczbę stacji nadawanych z multipleksu eksperymentalnego DAB+ w Łodzi. Zakończono emisję Radia Strefa FM z Piotrkowa Trybunalskiego i Naszego Radia 92,1 FM Nostalgicznie.

Multipleks eksperymentalny PSN Infrastruktura w Łodzi pojawił się w eterze w listopadzie 2022 roku. Emisja odbywa się na kanale 10C z obiektu Łódź Komin EC-4 z mocą 1 kW. W ofercie są: Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Parada, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra z Częstochowy i Muzyczne Radio z Jeleniej Góry.

Po usunięciu z multipleksu dwóch stacji, to łącznie osiem rozgłośni. Firma nie odpowiedziała na nasze pytania o zmiany w multipleksie.

Multipleksy eksperymentalne DAB+

Kilka miesięcy temu Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył szereg zgód na działalność multipleksów eksperymentalnych. PSN Infrastruktura może prowadzić emisję w Łodzi do 31 lipca 2024 roku, w Opolu do 28 czerwca 2024 roku. Firma DABCOM może nadawać w Andrychowie, Gliwicach, Krakowie i Przehybie do 2 lipca 2024 roku, natomiast w Szczecinie do 10 lutego 2024 roku. Zgoda Radia Bielsko w Bielsku-Białej obowiązuje do 2 lipca przyszłego roku. BCAST może nadawać w Gdańsku, Warszawie i we Wrocławiu do 2 lipca 2024 roku, natomiast Agencja Radiowo-Telewizyjna Fama w Kielcach do 1 lipca 2024 roku.

- Od strony formalnej nadawca (także internetowy) zainteresowany emisją naziemną radia musi uzyskać zgodę UKE/KRRIT na rozpowszechnianie treści naziemnie, a więc posiadać stosowne koncesje i zezwolenia. Po drugie, musi spełniać techniczne wymagania BCAST, chociażby w zakresie dosyłu sygnału (z wykorzystaniem autorskiej technologii DABCAST wystarczy strumień online, który zostanie odpowiednio przekonwertowany; bez konieczności inwestycji w łącza typu punkt-punkt). Po trzecie, nadawca musi uregulować opłatę za świadczenie usługi, która w głównej mierze, z racji eksperymentalnego charakteru emisji, oznacza pokrycie kosztów nadawania - informowała niedawno Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu, do którego należy firma BCAST.

Często lokalni nadawcy traktują multipleksy eksperymentalne jako poligon doświadczalny.

- Jeśli KRRiT byłaby skłonna postawić na DAB+ w formule dalszego rozwoju radia w nowym dodatkowym paśmie otwartym dla stacji nowo aspirujących i ze starego portfela, to wtedy sprawa staje się interesująca dla naszej stacji i pewnie też wszystkich innych. Dlatego też testujemy do czasu ostatecznych decyzji co dalej z FM czy na innych rynkach nasza propozycja muzyczna spotka się z zainteresowaniem uzasadniającym aplikacje w DAB+ na niektórych rynkach. Okres testowy to 1-2 lat i po takim okresie nawet bez systemu badawczego jakieś wnioski na przyszłość będą - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

W ciągu roku 88 proc. populacji w zasięgu DAB+

Ostatnio Polskie Radio zaczęło poszerzanie zasięgu DAB+. Obecnie w zasięgu multipleksu publicznego nadawcy jest 47 proc. powierzchni Polski i 67 proc. populacji. Do października 2024 roku zasięg wzrośnie do 75 proc. powierzchni i prawie 88 proc. mieszkańców kraju. Za pomocą multipleksu, którego operatorem poza Bydgoszczą (PSN Infrastruktura) jest Emitel, można słuchać: Jedynkę, Dwójkę, Trójkę i Czwórkę Polskiego Radia, a także Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland (m.in. w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim), rozgłośnie regionalne oraz ich kanały tematyczne.

W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie.  Za pośrednictwem MUX-ów eksperymentalnych i lokalnych można słuchać m.in. Radia Bezpieczna Podróż, Radia Jasna Góra, Radia Profeto, Mega Radia, Disco Radia, Radia Nuta, Radia 7, Radia Parada i Muzycznego Radia.

Przed rokiem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Zostanie on wznowiony, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej wyłoni jego operatora. Procedura w tej sprawie ruszy najwcześniej pod koniec roku. Nadawcy prywatni krytykują cyfryzację radia. Twierdzą, że DAB+ to przestarzały system i wymaga zbyt dużych inwestycji.

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. W 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w multipleksie DAB+ w Łodzi

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sasha
Boże, ale ten "dziennikarzyna" kopiuje z Radiopolski i nie ma pojęcia o czym pisze. Radio 92,1 nie jest z Sieradza człowieku.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Ciekawe czy nowy rząd ograniczy liczbę programów PR w DAB+ typu Chopin, PR dla UKRAINY kontra Radio Polonia, Radio Kierowców kontra Trójka. A co z tą Czwórką zrobić, to też nikt nie wie. Wszystkie te programy tracą słuchaczy. Czas na reformy.
odpowiedź