SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa stacja tematyczna Radia Kraków w DAB+

W Nowy Rok rozpoczęło nadawanie Radio Kraków Kultura. Tematycznej stacji można słuchać dzięki emisji na multipleksie cyfrowego radia DAB+ i za pośrednictwem internetu.

Na antenie Radia Kraków Kultura słuchacze usłyszą m.in. Katarzynę Fortunę, Roberta Konatowicza i Rafała Zbrzeskiego. - Czytanie książek, słuchanie muzyki, chodzenie do teatru, bywanie na wystawach i wszystkie problemy, które się w związku z tym pojawiają, to jest coś, o czym naprawdę warto rozmawiać i to nie jest ekskluzywne tylko inkluzywne. I chcemy, żeby taka była ta antena - stwierdziła Justyna Nowicka, kierownik anteny.

Wkrótce większy zasięg nowej rozgłośni

Na razie stacja nadaje dzięki eksperymentalnemu multipleksowi DABCOM z Góry Prehyba. Emisja jest prowadzona na kanale 10B. Jak informuje serwis Radio Polska, wkrótce Radio Kraków Kultura będzie dostępne także z multipleksu lokalnego w Tarnowie i nowego multipleksu eksperymentalnego w Krakowie, który pojawi się na kanale 9A. Radio Kraków Kultura nie jest jedynym kanałem tematycznym rozgłośni regionalnej Polskiego Radia. Chociażby Radio Kielce nadaje Radio Kielce Folk z muzyką ludową. Emisja również prowadzona jest w DAB+.

Problem z poszerzeniem zasięgu Polskiego Radia w DAB+

Z badania TePanel wynika, że odbiorniki przeznaczone do odbioru DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Do inwestycji w taki sprzęt nie zachęca oferta programowa. W cyfrowym eterze dominują nadawcy publiczni, niszowi i katoliccy. W DAB+ Polskie Radio nadaje Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Radio Chopin, Radio Dzieciom, Radio Kierowców, Radio Poland, Polskie Radio 24, rozgłośnie regionalne i ich stacje tematyczne. Za rok ma ruszyć jeszcze Polskie Radio Literatura.

Zgodnie z projektem Karty Powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc. Zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ to nadal blisko 44 proc. powierzchni Polski. Jeszcze w październiku nadawca publiczny przekonywał, że do rozszerzenia zasięgu dojdzie pod koniec zimy lub na początku wiosny 2022 roku. Opóźnienie wynika ze skomplikowanej procedury przetargowej i pandemii.

- Postępowanie o udzielenie zamówienia, które finalnie ma doprowadzić do zawarcia umów pozwalających na rozszerzenie zasięgu emisji cyfrowej DAB+ o kolejne obszary, znajduje się na końcowym etapie czynności formalnych związanych z przygotowaniem specyfikacji warunków zamówienia. Postępowanie prowadzone będzie wspólnie z 13 Rozgłośniami Regionalnymi. Będzie wszczynane w sumie w imieniu 14 nadawców. W konsekwencji przygotowanie dokumentów wymaga również ich zaangażowania. Postępowanie powinno być wkrótce wszczęte. To kwestia tygodni. Ogłoszenie o zamówieniu, jak i specyfikacja będą dostępne na Platformie Przetargowej Polskiego Radia - tłumaczył przed miesiącem portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Berezowski, dyrektor biura technologii nadawcy.

Kilka dni temu nastąpiło otwarcie kopert z ofertami dotyczącymi 13 obszarów w kraju. W 12 zadaniach oferty złożył Emitel, w województwie łódzkim poza Emitelem zgłosiła się też firma PSN Infrastruktura. Wszystkie oferty znacząco przekraczają kwoty, jakie Polskie Radio przeznaczało na realizację rozszerzenia zasięgu. Co dalej z przetargiem? Będzie unieważniony czy Polskie Radio zwiększy budżet? - Ze względu na trwające procedury przetargowe, nie będziemy się na ten temat wypowiadać - informuje portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzecznik prasowy Polskiego Radia.

 12 stacji w ogólnopolskim multipleksie DAB+

W zeszłym tygodniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę w sprawie ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Znajdzie się w nim 12 stacji. KRRiT postanowiła o przeprowadzeniu postępowania w sprawie: rozszerzenia 3 ogólnopolskich koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym (te częstotliwości mogą trafić do RMF FM, Radia Zet i Radia Maryja). Rada chce też udzielenia lub rozszerzenia 6 koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym bądź wyspecjalizowanym. O te miejsca mogą ubiegać się m.in. RMF Maxxx, Radio Eska, Tok FM i nowi gracze. Ponadto KRRiT chce przyznać w obrębie ogólnopolskiego MUX 3 miejsca na krajowe programy Polskiego Radia.

Od wielu lat najwięksi nadawcy komercyjni krytykowali cyfryzację radia w standardzie DAB+. - Stanowisko Grupy RMF względem emisji DAB+ nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi. Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza. W  DAB+ faktycznie brak jest szumów, ale tylko dlatego, że tam, gdzie sygnał na FM jest lekko zaszumiony i wciąż możliwy do odbioru, sygnału cyfrowego po prostu nie ma - mówił w październiku portalowi Witualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF. Nadawcy komercyjni na razie nie chcą komentować zapowiedzi konkursów KRRiT.

Dołącz do dyskusji: Nowa stacja tematyczna Radia Kraków w DAB+

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rene
Ekskluzywne, inkluzywne, po co uzywac slow, ktorych sie nie rozumie?
odpowiedź
User
Rene
Ekskluzywne, inkluzywne, po co uzywac slow, ktorych sie nie rozumie?
odpowiedź
User
off
a radio OFF w DAB+ jeszcze istnieje czy kultura go zastapiło?
odpowiedź