SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dane osobowe i dokumenty z internetu wykorzystane do przestępstw

Policjanci z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o włamywanie się na prywatne - internetowe konta bankowe, oszustwa na portalu aukcyjnym oraz usiłowania i wyłudzenia kredytów. Szacuje się, że wyłudził co najmniej 100 tys. złotych od nie mniej niż kilkudziesięciu osób na terenie kraju.

Policjanci wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą we Wrocławiu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o przejmowanie internetowych kont bankowych, oszustwa na jednym z portali aukcyjnych oraz usiłowania i wyłudzenia szeregu kredytów gotówkowych i ratalnych. Zatrzymany to 38 - letni wrocławianin.

Sprawca w różny sposób pozyskiwał dane osobowe i dokumenty, na podstawie których włamywał się na internetowe konta bankowe, zakładał również swoje rachunki, posługując się pozyskanymi danymi czy dokumentami. Mając już kontrole nad prywatnymi kontami przelewał z nich pieniądze. Policjanci ustalili również że sprawca oferował na jednym z portali aukcyjnych różnego rodzaju towary m.in. sprzęt RTV czy telefony komórkowe. Pieniądze od osób zainteresowanych trafiały na założone przez niego rachunki. Towar jednak nigdy nie trafiał do klienta. Wykorzystując dokumenty i dane innych osób sprawca wyłudzał również kredyty.

Początkowo wydawało się, że poszczególne rodzaje przestępstw nie mają ze sobą związku. Jednak policjanci zajmujący się tego typu sprawami, na podstawie gromadzonego materiału i jego szczegółowej analizy szybko ustalili, że stoi za nimi jedna osoba. Ustalili mężczyznę podejrzewanego o te przestępstwa. Do zatrzymania doszło w jego miejscu zamieszkania. Właśnie tam policjanci znaleźli telefony komórkowe, dowody osobiste wystawione na różne osoby, karty płatnicze, bankowe karty kodów jednorazowych służących do logowania się na kontach. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli komputer, zewnętrzne pamięci, sfałszowane zaświadczenia o zatrudnieniu oraz różne pieczątki firmowe.

Policjanci podejrzewają, że sprawca w wyniku przestępczego procederu wyłudził co najmniej 100 tys. złotych od nie mniej jak kilkudziesięciu osób w całym kraju. Teraz, za przestępstwa których się dopuścił grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: Policja

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dane osobowe i dokumenty z internetu wykorzystane do przestępstw

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl